Február 2016

 

Andreu Cocherovú pozná celé Slovensko ako tvár dobročinnej spoločenskej udalosti sezóny. Riaditeľka Plesu v opere sa však celý rok venuje hlavne tomu, aby prvý ples sezóny čo najefektívnejšie pomohol tým, ktorí to najviac potrebujú. Finančné prostriedky, ktoré organizátori vyzbierajú na 16. Plese v opere, tento rok poputujú predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Dobročinný Ples v opere opäť potvrdil svoje celospoločenské poslanie. Vďaka jeho hosťom vzniknú na Slovensku až dve Centrá včasnej intervencie (CVI) – v Banskej Bystrici a vo východoslovenskom regióne. Na vznik špecializovaných zariadení, ktoré pomáhajú rodinám s deťmi s poruchami vývinu, poputuje od hostí 16. ročníka Plesu celkovo 232 069 eur.

Najinteraktívnejší a najkreatívnejší detský rozprávkový festival je opäť tu! Počas niekoľkých dní prenášame deti prostredníctvom kreatívnych workshopov so známymi osobnosťami, trhov, divadelných a filmových prezentácií, hudby a rozhovorov do sveta inakosti, tolerancie a fantázie. 

December 2023

Správna životospráva, pohyb i včasné podávanie prírodných látok – vitamínov, minerálov a špeciálnych rastlinných výťažkov dáva každému mužovi šancu ovplyvniť svoje zdravie tak preventívne, ako aj pri objavení sa prvých príznakov ochorení.

Všeobecní lekári združení v Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska a pneumológovia sa spájajú v unikátnej iniciatíve v boji proti rakovine pľúc. Začínajú intenzívne spolupracovať a pripravovať nové štandardy v záujme zadefinovania cesty pacienta od všeobecného lekára k pneumológovi. Nechcú čakať na spustenie skríningového programu a iniciatívu berú do vlastných rúk. V záujme všetkých pacientov, ktorých je potrebné čím skôr diagnostikovať a liečiť.

Napriek pokroku v medicíne 21. storočia predstavujú infekcie v nemocničnom prostredí stále závažný problém a značnú záťaž pre zdravotnícke systémy. Len v európskych krajinách ochorie na infekciu získanú v nemocnici alebo v opatrovateľskom zariadení ročne takmer 3,5 milióna ľudí, podľa WHO v priemere jeden z desiatich pacientov na takúto infekciu zomiera. Nozokomiálnym nákazám však vieme predchádzať nielen vhodnými opatreniami, ale aj modernými a efektívnymi digitálnymi riešeniami.

Svetový deň vegánstva, ktorý sme si pripomenuli začiatkom novembra poukazuje na rastúci trend vegánskej stravy. Odhaduje sa, že v súčasnej dobe sa celosvetovo až 88 miliónov ľudí stravuje výhradne vegánsky a hodnota trhu s rastlinnými bielkovinami by mala do roku 2027 dosiahnuť hodnotu 23,4 miliardy dolárov. Štúdia tvrdí, že rastlinná strava môže znížiť riziko ischemickej choroby srdca až o 40 %. Odborníci zdôrazňujú, že na zabezpečenie plnohodnotnej výživy je potrebné dodržiavať niekoľko kľúčových pravidiel.

Rodáčka zo Senice nad Myjavou žijúca v Čechách na Vysočine si tento kraj zamilovala na prvý pohľad. Predstavila nám jedinečné miesta, zákutia a pamiatky, ktoré tu treba vidieť. Hovorí o nich so zanietením a my veríme, že je to miesto neskonalých možností. Oľga Königová je riaditeľkou Vysočina Tourism a v nasledujúcich riadkoch vás vtiahne do svojho života na Vysočine.

November 2023

Zvýšený krvný tlak nebolí, a to je dôvod, prečo sa často odhalí neskoro. Včasným stanovením tejto diagnózy by sa pritom dalo predísť mnohým závažným kardiovaskulárnym komplikáciám. Preto je dôležité pravidelne si merať krvný tlak. Štatistiky hovoria, že vysoký tlak krvi majú asi dva milióny Slovákov...

Aj v 21. storočí sa mnoho ľudí vyhýba téme rakovina. Na Slovensku však ročne pribúda 40 000 onkologických pacientov. Pritom alarmujúci je klesajúci vek onkologických pacientov. I to je dôvod, prečo sa Liga proti rakovine rozhodla v rámci Týždňa Ligy proti rakovine priniesť informácie a poskytnúť podporu v téme „intimita“, ktorá bola a stále je pre pacientov a ich partnerov, nehovoriac o širokej verejnosti, na Slovenku tabu. LPR chce vytvoriť priestor na lepšie pochopenie psychického prežívania ľudí s rakovinou, nasmerovať na správnu dávku empatie a porozumenia a to aj vytvorením platformy milujmarovnako.sk. Každý z nás pozná niekoho, kto trpí týmto ochorením a nevieme, čo všetko prežíva... 

Viera kupujúceho v značku dodáva samotnému produktu ďalší rozmer, vďaka ktorému sa odlišuje od iných výrobkov uspokojujúcich rovnaké potreby. A práve k takýmto značkám sa radí značka prírodných vitamínov Jamieson – vďaka lojalite spotrebiteľov začiatkom októbra 2023 už po ôsmy raz získala prestížne, medzinárodne uznávané ocenenie SUPERBRANDS. Pečať SUPERBRANDS vzdáva hold značkám, ktoré dosiahli mimoriadne úspechy vo svojej oblasti a svoju výnimočnú prestíž si dlhodobo udržiavajú.

Na rakovinu prostaty ročne na Slovensku zomiera takmer 600 mužov, odborníci pritom upozorňujú, že ak sa toto ochorenie zachytí včas, je liečiteľné s 97 % úspešnosťou. Čo bráni mužom v absolvovaní preventívnych prehliadok? Často je to najmä ostych a strach. Iniciatíva Movember každoročne práve v novembri upriamuje pozornosť na mužské zdravie a prevenciu rakoviny prostaty. Poliklinika Bezručova sa pri tejto príležitosti spojila s hercom a študentom medicíny Victorom Ibarom a spoločne vyzývajú mužov, aby mysleli na svoje zdravie.

Bratislavský Radisson Blu Carlton, hotel s najlepšou adresou v meste, prichádza na Slovensku s unikátnou novinkou. Odteraz si hostia budú môcť pri ubytovaní vybrať jednu z hotelových IQOS FRIENDLY izieb, v ktorej bude povolené užívanie bezdymových zariadení. Týmto sa rozšíria hotelové služby a zvýši sa komfort dospelých hostí, ktorí sú zároveň užívateľmi bezdymových zariadení, ako je napr. IQOS.

Október 2023

Podľa zvýšeného výskytu ochorení v našom okolí, jesenná vlna chrípok, vrátane obávaného COVIDu, už prichádza... Podľa expertov bude v tomto období spolu s „klasickými” chrípkovými a respiračnými vírusmi či baktériami jedným z trojice najčastejšie sa vyskytujúcich patogénov. Preto odporúčajú včas sa postarať o zvýšenie odolnosti organizmu.

Na infarkt myokardu a cievnu mozgovú príhodu zomiera každý rok príliš veľa ľudí. Alarmujúce je, že sa znižuje veková hranica ľudí, ktorí vo všeobecnosti trpia na srdcovocievne ochorenia. Aj keď pri cievnej mozgovej príhode má pacient štatisticky väčšiu šancu prežiť ako pri infarkte myokardu, za oboma sú porovnateľné rizikové faktory. Tie, ktoré nám priniesla doba prebytku – obezita, stres – vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu. Sú to ochorenia, ktoré nebolia, ale mávajú ten najbolestivejší dopad. Starajte sa preto o seba skôr, ako sa o vás budú musieť starať iní.

Na infarkt myokardu a cievnu mozgovú príhodu zomiera každý rok príliš veľa ľudí. Alarmujúce je, že sa znižuje veková hranica ľudí, ktorí vo všeobecnosti trpia na srdcovocievne ochorenia. Aj keď pri cievnej mozgovej príhode má pacient štatisticky väčšiu šancu prežiť, ako pri infarkte myokardu, za oboma sú porovnateľné rizikové faktory. Tie, ktoré nám priniesla doba prebytku – obezita, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu.

Cukrovka sa stala globálnou epidémiou! Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje asi 422 miliónov ľudí na celom svete a jej výskyt sa z roka na rok rapídne zvyšuje. Od roku 2 000 zaznamenala výrazný, dokonca až 70 %-ný nárast... Nádej v jej prevencii, ako aj v terapii, prinášajú prírodné látky, ktoré podľa klinických štúdií preukázateľne zvyšujú citlivosť bunkových receptorov na inzulín, alebo majú porovnateľný účinok, ako obmedzenie príjmu kalórií a následné zníženie hmotnosti.

Môžete ju prežiť na chalupe, chate, v hoteli alebo si dopriať luxusný kemping v podobe glampingu. Môže mať príchuť samoty, ale môže sa niesť v duchu luxusu a okázalosti. Vaša dovolenka môže byť pestrá ako lístie, ktoré vám bude šuchotať pod nohami. Načerpajte energiu z tipov, ktoré vám prináša AMAZING PLACES.

September 2023

Ľudské srdce pracuje ako vysokovýkonný stroj. Po celý život vo dne, v noci pumpuje krv a zabezpečuje tak jej obeh v organizme. Ide o veľmi zložité prepojenie rozličných systémov, ktoré vzájomne na seba nadväzujú. Ak na jednom z nich vznikne porucha, naruší sa zabehnutý chod. Zodpovednosť za „škrípanie” kardiovaskulárneho zdravia môže mať podľa najnovších výskumov aj nedostatok vitamínu D3 a omega-3 nenasýtených mastných kyselín.

Jedinečná kombinácia glukozamín sulfátu, chondroitín sulfátu a metylsulfonylmetánu (MSM) vo forme tabliet pre zdravie kĺbov, väzív, šliach a chrupaviek. Glukozamín, chondroitín a MSM zlepšujú zdravie, flexibilitu a pohyblivosť kĺbov, väzív a šliach. Vďaka ich protizápalovému účinku, znižujú napätie v kĺboch a zlepšujú ich lubrikáciu, čím účinne pomáhajú odstraňovať ich bolestivosť a stuhnutosť. Pôsobia proti vekom podmienenej degenerácii kĺbov a pomáhajú zmierňovať bolesti a opuchy v oblasti chrbta, ramien, lakťov, kolien a taktiež zabraňujú nadmernému opotrebovaniu chrupaviek.

Pre choré dieťa nie je nič krajšie, ako návrat z nemocnice domov. Späť k rodine, hre, kamarátom a bezstarostným aktivitám. S tým budú zdravotníkom v Detskom kardiocentre odteraz pomáhať tri moderné prístroje, z ktorých budú okrem malých pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, benefitovať aj lekári. Pomôžu im totiž s kvalitnejšou diagnostikou a liečbou až piatich stoviek detí ročne.

Jeseň je ideálnym obdobím pre spoznávanie, spoznávanie regiónu neďaleko od Bratislavy, oblasti Carnuntum-Marchfeld. Len niekoľko kilometrov od hlavného mesta Slovenska, sú krásne zámky, kulinárske tipy, oblasť bohatá na históriu. V neposlednom rade je tu aj Národný park Dunajské luhy s jedinečnou prírodou.

Júl - August 2023

Pri snahe počať dieťatko, nadovšetko dbajte o zdravý životný štýl! Uvedomte si, že vaše telo potrebuje pred tehotenstvom i počas neho zvýšený príjem živín a vaša strava teda musí byť zdravá a rozmanitá. Zvýšite tak svoje šance na otehotnenie a zabezpečíte svojmu dieťatku najlepší možný štart do života.

Kto z nás by nezaznamenal počas letných horúčav únavu, ospalosť a stratu energie, často spojenú s pocitom, že už-už na nás prichádzajú mdloby? Pozor však, tento stav môže vyústiť až do kolapsu srdca!

Čo sa stane, keď sa naruší črevná bariéra?

Leto sa spája s vodou, grilovačkami, sladkým ničnerobením či drinkami s kamarátkami na terase. Počas letného teplého počasia nám nechutia ťažké ani vyprážané jedlá, siahame skôr po ľahkých šalátoch. Na druhej strane sú tu isté nástrahy vo forme langošov na kúpaliskách, grilovačkách s priateľmi, no a “bez viny” nie je ani zmrzlina.

Slováci sú milovníci domácich zvierat. V počte štvornohých kamarátov sa vždy umiestňovali na popredných miestach svetových rebríčkov. Tento trend zaznamenal počas pandémie ďalší výrazný nárast. Štúdia spoločnosti Mars Petcare, ktorú realizovalo Waltham Science Center, uvádza, že 81 % majiteľov trávilo v tomto období viac času so svojimi domácimi miláčikmi. Tí sa tak stali prirodzenou súčasťou pracovného dňa. Tento posun už zaznamenalo niekoľko zamestnávateľov, ktorí zaviedli, alebo postupne zavádzajú, pet-friendly kancelárie. Tento koncept sa oslavoval počas oficiálneho dňa s názvom „Vezmi svojho psa do práce“, ktorý pripadol na 23. júna. Pri tejto príležitosti bola možnosť zoznámiť sa s výhodami týchto kancelárií a tiež s niekoľkými odporúčaniami pre majiteľov domácich miláčikov.

Predčasný pôrod je rizikom pre ženu i dieťa. Predčasne narodené bábätká prichádzajú na tento svet nezrelé a ich nezrelosť prináša rôzne následky do ich budúcnosti. Krehkosť života vidíme najmä u tých, ktorých rodičia z nemocníc odchádzajú s prázdnou náručou. OZ malíček je tu aj pre nich a okrem podpory, ktorú týmto rodičom združenie smeruje počas roka, venuje v týchto dňoch do perinatologických centier na Slovensku tzv. spomienkové „anjelníčky“. Ide o formu spomienkového obrazorámu, ktorý môže pomôcť rodičom počas procesu smútenia a na ceste ich života po strate. Projekt nadväzuje na aktivity združenia, ktoré pre týchto rodičov malíček realizuje od roku 2019 a ktorý vlani jednohlasne odobrili aj všetky slovenské perinatologické centrá.

Jún 2023

Enzýmy sú bielkoviny, ktoré urýchľujú zložité chemické reakcie, pri ktorých vznikajú pre telo potrebné látky. Sú nenahraditeľné takmer pre všetky procesy prebiehajúce na bunkovej úrovni, ktoré podporujú zachovanie života.

Máte zvýšený cholesterol? Trpíte ochoreniami srdca a ciev či zvýšeným krvným tlakom? Pomôžu vám prírodné produkty – extrakty z ovocia a rastlín.

Spoločensky zodpovedný prístup k našej planéte je stále viac a viac dôležitý. Platí to aj pre Slovensko, ktoré sa dlhodobo borí s problémom cigaretového odpadu. Vedeli ste, že ročne sa na celom svete vyhodí až 4,5 bilióna použitých cigaretových filtrov?

Letné prázdniny sa blížia a každým dňom sme bližšie k našej vytúženej dovolenke. Kam sa vyberiete tento rok? Za exotikou, k moru, na ostrov? Alebo si doprajete nejakú tú „poznávačku“? Ani výlet loďou či dovolenka na Slovensku nemusí byť zlou voľbou. V každom prípade platí, že si treba dopriať pohodu, pokoj a pár dní absolútneho vypnutia od stresu. A rovnako aj bez zlozvykov ...

Po rokoch pandémie sa tradičná celoslovenská zbierka Deň narcisov zastabilizovala a jej 27. ročník vplyvom enormného nasadenia a úsilia Ligy proti rakovine priniesol aj v tejto náročnej dobe významný výnos. Každoročne sa z neho realizujú bezplatné celoročné projekty pre onkologických pacientov a ich blízkych. Aj tento rok i vďaka výnosu zbierky prichádza LPR s novinkami pre pacientov a zintenzívňuje tiež svoje preventívne aktivity.

Máj 2023

Každá mamička dobre vie, že najhodnotnejšou potravou pre dojčatá je materské mlieko. Je zásobárňou výživných látok potrebných pre zdravý vývoj dieťaťa, ktoré tvoria zároveň základ jeho ochrany pri kontakte so svetom.

Rozpustný kolagén, vitamínové vody, smoothies, nízkoenergetické drinky, ovocné shoty. Niektoré z týchto moderných nápojov či doplnkov stravy môžu byť pre telo prospešné. Pre ideálny pitný režim však stačí len dostatok pramenitej vody s vyváženým zložením. Ako si vypočítať objem tekutín, ktoré máte prijať a aké návyky si osvojiť, ak sa chcete začať lepšie starať o svoje zdravie, radí lekár a výživový poradca Boris Bajer.

 

Je to až neuveriteľné, ale z 1 600 vyšetrených Slovákov, má viac ako polovica steatózu pečene! Prvé výsledky projektu Sirius priniesli šokujúce zistenia. Čím to je, že Slováci majú stukovatenú pečeň? Sme nepoučiteľní?

 

Žijeme v dobe, kedy sa doslova roztrhlo vrece s civilizačnými ochoreniami. Na jednej strane blaho, veľký výber priemyselne spracovaných potravín, motorizácia, čoraz viac roboty, domácnosť a na druhej strane nedostatok času venovať sa vlastnému telu a zdraviu, si pýtajú svoju daň vo forme ochorení v čoraz mladšom veku. Mnohé z ochorení, ktoré najviac trápia slovenskú populáciu sú preventabilné. Sú odvrátiteľné, sú včas odhaliteľné a zvyšovanie povedomia o nich značne prispievajú k lepšej kvalite našich životov.

Pálčivá, miestami až bodavá bolesť v oblasti šliach netrápi len futbalistov, ale aj turistov, záhradkárov, dokonca aj nič nerobiacich domasedov. Na prvý pohľad ľahko vyzerajúce poranenie dokáže pri zanedbaní prvej pomoci a nedodržaní následného oddychového režimu, bežné fungovanie človeka poriadne obmedziť. A čím dlhšie zápal zľahčujeme a ignorujeme, tým ťažšie sa potom lieči. Vedeli ste prečo zápaly šliach vznikajú a ako si s nimi poradiť?

Narodenie bábätka, zvlášť toho prvého, predstavuje pre každého rodiča radostnú a doslova prelomovú udalosť.

Bez prikrášľovania môžeme povedať, že pred jeho príchodom sme naplnení najmä šťastím a veľkými očakávaniami, mnohé otázky, častokrát aj obavy z prvých náročnejších situácií a neznámeho, prichádzajú až potom, po porodení. Jednou z veľkých neznámych a častým strašiakom prvých dní býva práve aj grckanie. Je však dobré vedieť, že reflux je „normálny“ jav a jeho priebeh sa dá riešiť.

Ako ukázal nedávny prieskum spoločnosti Danone, čoraz viac Slovákov uvažuje o svojom stravovaní a uvedomuje si výhody zvýšeného príjmu rastlinnej stravy. Kým pred rokom boli medzi Slovákmi zastúpení iba v 2,3 %, tento rok je to už 6,2 %. Medzi najčastejšie dôvody, prečo respondenti kupujú rastlinné produkty, patria zdravie (36 %), chuť (22 %) a tiež prínos pre planétu (13 %). Na druhej strane mäso konzumuje takmer denne 49 % respondentov (z ktorých je takmer 60 % mužov) a ďalších 37 % niekoľkokrát týždenne.

CzechTourism zahraničné zastúpenie Slovensko spoločne s príspevkovou organizáciou Vysočina Tourism predstavilo slovenským novinárom významný český región, ktorý láka návštevníkov na svoje bohaté kultúrne dedičstvo, cirkevné a pútnické miesta, športové a kultúrne podujatia i prírodné pamiatky a unikáty.

Apríl 2023

Viac ako polovica novo diagnostikovaných pacientov s nezhubným zväčšovaním prostaty prichádza k lekárovi až vtedy, keď pociťujú bolesť pri močení alebo majú problémy v sexuálnom živote. Počúvajte preto svoje telo a venujte pozornosť signálom, ktoré vysiela – pomôžu vám odhaliť prejavy ochorenia včas.

Jarné dni vás presvedčili, aby ste si prečistili telo a dopriali si viac vitamínov? Netrápte organizmus hladovkami a nebezpečnými diétami. Pomalými a premyslenými krokmi dosiahnete viac.

Druhý marcový štvrtok patril každoročne Svetovému dňu obličiek. Ide o celosvetovú kampaň na zvýšenie povedomia o dôležitosti obličiek pre naše zdravie a na edukáciu verejnosti o prevencii ochorenia týchto orgánov. Nehovorí sa však o ňom dostatočne, pritom chronické ochorenie obličiek je 2-krát rozšírenejšie ako diabetes a dokonca 20-krát častejšie ako rakovina. Preto už dnes odborníci otvorene hovoria o jeho skrytej epidémii.

Do svojej osemnástky žil Sven Behring život bežného chalana. Študoval, športoval, užíval si mladosť. Až kým nešiel na kontrolu k lekárovi. Ten zistil, že mu chýba jedna oblička. O pár rokov neskôr mu aj tá začala zlyhávať, no on o tom ani len netušil.

Diéta. Už len to slovo asociuje nepríjemné pocity. Okamžite si totiž predstavíme nedostatok. Hlad. Nervozitu. Nepríjemné však? Keď si prečítate, ako sa stravujú napríklad hollywoodské hviezdy, ktoré majú aj po päťdesiatke telo bohyne, zistíte, že jedia. A hýbu sa a baví ich to. Prečo by to u nás malo byť inak? Pri niektorých ochoreniach sú „diéty“ priam žiaduce, pretože môžu zlepšiť priebeh ochorení. Napríklad pri nealkoholovej stukovatenej pečeni.

Preležaniny vedia byť zbytočnou a veľmi bolestivou zdravotnou komplikáciou. Navyše, netýkajú sa len staručkých ležiacich pacientov. Vedeli by ste ich včas rozpoznať? Preležaniny sú kožné rany spôsobené dlhodobým znehybnením v sede alebo v ľahu. Objavujú sa na tlakových oblastiach akými sú zadok a päty. Je to lokalizovaná oblasť ischémie, teda nedostatku kyslíka, ktorá spôsobuje skutočné utrpenie kože a podkožných tkanív.

Relax vo wellnesse, prechádzka v doline, výlet na bicykli či výstup na niektorý štít? K tomu príjemné zázemie luxusného apartmánu a vynikajúce jedlo. Aj takto môže vyzerať dovolenka v Tatrách.