Dajte zelenú jarnej očiste - extrémnemu detoxu sa radšej vyhnite

Jarné dni vás presvedčili, aby ste si prečistili telo a dopriali si viac vitamínov? Netrápte organizmus hladovkami a nebezpečnými diétami. Pomalými a premyslenými krokmi dosiahnete viac.

Zrejme naviac sa skloňuje slovíčko detox práve na jar. Popri stresom a nezdravému životnému štýlu by sme po zime chceli dopriať nášmu telu potrebné vitamíny a energiu, namiesto toho často začíname príliš radikálnu očistu, ktorá nemusí dopadnúť najlepšie. A tak pri detoxe by sme nemali ani tak hladovať, ako si skutočne prečistiť organizmus.

 

Počas pôstu sa zvykneme vyvarovať mäsu, ťažkým a mastným jedlám. V tomto období tak môžete využiť všetky zelené potraviny, ktoré vám nespomalia trávenie a nezaťažia žalúdok. Počas detoxu na váš tanier nepatria nielen sladkosti, ale tiež slanina, údeniny, tučné jogurty, smotany, syry. Odporúča sa siahnuť po rastlinných proteínoch. Na sladené nápoje rovno zabudnite.

 

Siahnite po zelených potravinách – zelenine. Vynikajúca je kapusta, kel, listové šaláty, brokolica, avokádo. Ale tiež mrkva, cvikla, stopkový zeler. Pridajte aj ovocie, jablká či citrusy. A ak radi odšťavujete, vyskúšajte pridať do čerstvej šťavy ďumbier. Alebo do smoothie hoďte zopár lístkov čerstvého špenátu. Budete prekvapení tou chuťou.

 

Pite veľa čistej vody, tá je dôležitá nielen pri chudnutí a odplavovaní toxínov z tela, ale pozitívne pôsobí aj na vašu pleť. Tá bude pevnejšia.

 

Na začiatku kúry môžete pociťovať nervozitu a únavu, postupne sa vám však podarí prekonať tieto pocity a budete mať viac energie. Zaraďte do svojej detoxikačnej alebo ozdravnej rutiny aj pohyb na čerstvom vzduchu. Vyberte sa na dlhé prechádzky alebo si zvoľte menej silové cvičenia ako napríklad joga. Hovorí sa, že počas očisty by sme sa mali vyvarovať zlozvykom. Zabudnite preto na spracované sladkosti a slané pochutiny pri sledovaní filmu. Odporúča sa znížiť príjem alkoholu, kofeínu a, samozrejme, aj cigariet. Ideálne je ich vyradiť úplne.

 

Pri detoxe na cigarety rovno zabudnite

Zmena životného štýlu si žiada odhodlanie, vytrvalosť a správne návyky. Zvoľte si postupne kroky, ktoré vás dovedú k vytúženému cieľu. A to platí aj pri fajčení. Dospelí fajčiari často nedokážu prestať zo dňa na deň. Východiskom pre nich môže byť bezdymová alternatíva.

 

Vedeli ste, že jedným z pretrvávajúcich mýtov je, že ochorenia spojené s fajčením – a to i rakovinu – spôsobuje samotný nikotín? Existuje všeobecný vedecký konsenzus, že príčinou zdravotných ťažkostí sú škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Dnes si však stále väčšina fajčiarov myslí, že nikotín je vinníkom a že je zodpovedný za tieto ochorenia.

 

Cigarety sťažujú dýchanie. ​Po úplnom prechode na IQOS môžete lepšie dýchať, ako keby ste pokračovali v fajčení, čo dokazuje aj šesťmesačná klinická štúdia vykonaná v USA s 984 dospelými fajčiarmi. A to preto, že IQOS tabak nespaľuje, ale len nahrieva, a nevytvára tak škodlivý dym.

 

Nikotín ako stimulant síce vyvoláva závislosť, a preto nie je bez rizika, avšak jeho účinky nie sú karcinogénne. Skutočným páchateľom je tak decht, ktorý vzniká pri horení cigarety, pretože predstavuje zmes chemických zlúčenín a tie obsahujú karcinogénne a toxické látky nebezpečné pre naše zdravie.

 

A aj keď je najlepšie prestať s fajčením a užívaním nikotínových výrobkov úplne, nie vždy to ide „ako po masle“. Čo tak nadýchnuť sa voňavej jari namiesto cigaretového dymu? Na trhu je v súčasnosti elegantná a štýlová IQOS ILUMA, bezdymové zariadenie bez čepele v mnohých farebných prevedeniach a štýlovom dizajne.

 

Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.

 

Zdroj PMI

Patrí do vydania