Apríl 2023

Viac ako polovica novo diagnostikovaných pacientov s nezhubným zväčšovaním prostaty prichádza k lekárovi až vtedy, keď pociťujú bolesť pri močení alebo majú problémy v sexuálnom živote. Počúvajte preto svoje telo a venujte pozornosť signálom, ktoré vysiela – pomôžu vám odhaliť prejavy ochorenia včas.

Jarné dni vás presvedčili, aby ste si prečistili telo a dopriali si viac vitamínov? Netrápte organizmus hladovkami a nebezpečnými diétami. Pomalými a premyslenými krokmi dosiahnete viac.

Druhý marcový štvrtok patril každoročne Svetovému dňu obličiek. Ide o celosvetovú kampaň na zvýšenie povedomia o dôležitosti obličiek pre naše zdravie a na edukáciu verejnosti o prevencii ochorenia týchto orgánov. Nehovorí sa však o ňom dostatočne, pritom chronické ochorenie obličiek je 2-krát rozšírenejšie ako diabetes a dokonca 20-krát častejšie ako rakovina. Preto už dnes odborníci otvorene hovoria o jeho skrytej epidémii.

Do svojej osemnástky žil Sven Behring život bežného chalana. Študoval, športoval, užíval si mladosť. Až kým nešiel na kontrolu k lekárovi. Ten zistil, že mu chýba jedna oblička. O pár rokov neskôr mu aj tá začala zlyhávať, no on o tom ani len netušil.

Diéta. Už len to slovo asociuje nepríjemné pocity. Okamžite si totiž predstavíme nedostatok. Hlad. Nervozitu. Nepríjemné však? Keď si prečítate, ako sa stravujú napríklad hollywoodské hviezdy, ktoré majú aj po päťdesiatke telo bohyne, zistíte, že jedia. A hýbu sa a baví ich to. Prečo by to u nás malo byť inak? Pri niektorých ochoreniach sú „diéty“ priam žiaduce, pretože môžu zlepšiť priebeh ochorení. Napríklad pri nealkoholovej stukovatenej pečeni.

Preležaniny vedia byť zbytočnou a veľmi bolestivou zdravotnou komplikáciou. Navyše, netýkajú sa len staručkých ležiacich pacientov. Vedeli by ste ich včas rozpoznať? Preležaniny sú kožné rany spôsobené dlhodobým znehybnením v sede alebo v ľahu. Objavujú sa na tlakových oblastiach akými sú zadok a päty. Je to lokalizovaná oblasť ischémie, teda nedostatku kyslíka, ktorá spôsobuje skutočné utrpenie kože a podkožných tkanív.

Relax vo wellnesse, prechádzka v doline, výlet na bicykli či výstup na niektorý štít? K tomu príjemné zázemie luxusného apartmánu a vynikajúce jedlo. Aj takto môže vyzerať dovolenka v Tatrách.