Poklady kraja Vysočina

CzechTourism zahraničné zastúpenie Slovensko spoločne s príspevkovou organizáciou Vysočina Tourism predstavilo slovenským novinárom významný český región, ktorý láka návštevníkov na svoje bohaté kultúrne dedičstvo, cirkevné a pútnické miesta, športové a kultúrne podujatia i prírodné pamiatky a unikáty.

Riaditeľka Vysočina Tourism Oľga Königová vyzdvihla najmä jedinečné pamiatky UNESCO, architektonické skvosty svetoznámeho Jána Blažeja Santiniho-Aichela, miesta spojené so spisovateľom Jaroslavom Haškom i historické pamiatky mesta Jaroměřice nad Rokytnou. Z cirkevných a pútnických pamiatok pozvala do kláštorov a kostolov v Novej Říši, Křemešníku, Želive a Pohlede.

 

Športové aktivity reperezentoval najmä biatlon, kultúrne zasa Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava či Mrkvancová púť v Polnej. Z prírodných pamiatok vyzdvihla významné priehrady a lomy i Geopark Vysočinu. Nechýbali ani tipy na netradičné ubytovania či miestne minipivovary vyrábajúce obľúbený regionálny produkt.

 

Samostatnej prezentácie sa dočkal i jedinečný zámok Žďár nad Sázavou. „Našou úlohou je pokračovať v rozvoji tvorivosti, ktorá je vpísaná do genia loci žďárskeho areálu a viac ako 800 rokov tu kontinuálne vzniká. Zámok otvárame ľuďom z celej republiky i zo zahraničia. Naše Múzeum novej generácie je držiteľom Živa award za najkreatívnejšie múzeum strednej Európy. Celoročne organizujeme akcie, workshopy alebo edukatívne programy pre školy. Teraz sa s radosťou pripravujeme na rozvoj Kultúrno-kreatívneho centra kraja Vysočina, ktoré vznikne v zámockom areáli,“ povedal majiteľ zámku, finančný poradca, podnikateľ a mecenáš – gróf Constantin Kinský. Zámok organizuje ročne až 160 akcií pre širokú verejnosť.

 

Záver patril Resortu Svatá Kateřina s jeho excelentnými službami v oblasti wellness, kozmetiky, jogy a predovšetkým ajurvédy. Obchodný riaditeľ Jan Čepek predstavil Svatú Kateřinu ako rezort, ktorý dbá na životné prostredie a zastáva tzv. „zelenú filozofiu“, má vlastnú čističku odpadových vôd, čerpadlá na šetrenie vody, kúri sa v ňom iba elektrinou a drevom a na jeho pozemku by ste motorové vozidlá hľadali márne, majú tam totiž zákaz vstupu.

 

Pretože Resort Svatá Kateřina je európsky známy i svojimi aktivitami v oblasti ajurvédy, súčasťou jeho prezentácie bola i ochutnávka ajurvédskeho jedla, pripraveného oceneným kuchárom Kodithuwakku Nalin Kumarom. Ten priamo pred očami zúčastnených pripravil ajurvédsky dezert z banánov, kokosového mlieka, orieškov a rozmanitých korenín. Ukážky ajurvédskej terapie predviedli terapeuti Sintho Chacko a Arunakumar Rajunaika. Ajurvédsky lekár Dr. Sanjay Das zasa po skončení tlačovej konferencie odpovedal na konkrétne otázky zúčastnených týkajúce sa práve ajurvédy.-SČ-

Patrí do vydania: 
Máj 2023