Máj 2023

Každá mamička dobre vie, že najhodnotnejšou potravou pre dojčatá je materské mlieko. Je zásobárňou výživných látok potrebných pre zdravý vývoj dieťaťa, ktoré tvoria zároveň základ jeho ochrany pri kontakte so svetom.

Rozpustný kolagén, vitamínové vody, smoothies, nízkoenergetické drinky, ovocné shoty. Niektoré z týchto moderných nápojov či doplnkov stravy môžu byť pre telo prospešné. Pre ideálny pitný režim však stačí len dostatok pramenitej vody s vyváženým zložením. Ako si vypočítať objem tekutín, ktoré máte prijať a aké návyky si osvojiť, ak sa chcete začať lepšie starať o svoje zdravie, radí lekár a výživový poradca Boris Bajer.

 

Je to až neuveriteľné, ale z 1 600 vyšetrených Slovákov, má viac ako polovica steatózu pečene! Prvé výsledky projektu Sirius priniesli šokujúce zistenia. Čím to je, že Slováci majú stukovatenú pečeň? Sme nepoučiteľní?

 

Žijeme v dobe, kedy sa doslova roztrhlo vrece s civilizačnými ochoreniami. Na jednej strane blaho, veľký výber priemyselne spracovaných potravín, motorizácia, čoraz viac roboty, domácnosť a na druhej strane nedostatok času venovať sa vlastnému telu a zdraviu, si pýtajú svoju daň vo forme ochorení v čoraz mladšom veku. Mnohé z ochorení, ktoré najviac trápia slovenskú populáciu sú preventabilné. Sú odvrátiteľné, sú včas odhaliteľné a zvyšovanie povedomia o nich značne prispievajú k lepšej kvalite našich životov.

Pálčivá, miestami až bodavá bolesť v oblasti šliach netrápi len futbalistov, ale aj turistov, záhradkárov, dokonca aj nič nerobiacich domasedov. Na prvý pohľad ľahko vyzerajúce poranenie dokáže pri zanedbaní prvej pomoci a nedodržaní následného oddychového režimu, bežné fungovanie človeka poriadne obmedziť. A čím dlhšie zápal zľahčujeme a ignorujeme, tým ťažšie sa potom lieči. Vedeli ste prečo zápaly šliach vznikajú a ako si s nimi poradiť?

Narodenie bábätka, zvlášť toho prvého, predstavuje pre každého rodiča radostnú a doslova prelomovú udalosť.

Bez prikrášľovania môžeme povedať, že pred jeho príchodom sme naplnení najmä šťastím a veľkými očakávaniami, mnohé otázky, častokrát aj obavy z prvých náročnejších situácií a neznámeho, prichádzajú až potom, po porodení. Jednou z veľkých neznámych a častým strašiakom prvých dní býva práve aj grckanie. Je však dobré vedieť, že reflux je „normálny“ jav a jeho priebeh sa dá riešiť.

Ako ukázal nedávny prieskum spoločnosti Danone, čoraz viac Slovákov uvažuje o svojom stravovaní a uvedomuje si výhody zvýšeného príjmu rastlinnej stravy. Kým pred rokom boli medzi Slovákmi zastúpení iba v 2,3 %, tento rok je to už 6,2 %. Medzi najčastejšie dôvody, prečo respondenti kupujú rastlinné produkty, patria zdravie (36 %), chuť (22 %) a tiež prínos pre planétu (13 %). Na druhej strane mäso konzumuje takmer denne 49 % respondentov (z ktorých je takmer 60 % mužov) a ďalších 37 % niekoľkokrát týždenne.

CzechTourism zahraničné zastúpenie Slovensko spoločne s príspevkovou organizáciou Vysočina Tourism predstavilo slovenským novinárom významný český región, ktorý láka návštevníkov na svoje bohaté kultúrne dedičstvo, cirkevné a pútnické miesta, športové a kultúrne podujatia i prírodné pamiatky a unikáty.

Až 35,8% dospelých fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku pristupujú k životnému prostrediu a ekológii oveľa zodpovednejšie než fajčiari. Tabakové náplne zahadzuje na zem polovica z nich v porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet. Vyplynulo to z rozsiahlej celoslovenskej ankety , do ktorej zapojilo vyše 21-tisíc Slovákov zo všetkých krajov. Až 76,3% Slovákov vníma najviac cigaretového odpadu paradoxne na miestach, kde je fajčenie zakázané, teda v okolí zastávok verejnej hromadnej dopravy. Ohorky z cigariet a tabakové náplne odhodené na zem znečisťujú životné prostredie. Slovenský technologický startup – EcoButt, má však riešenie pre všetky zvyšky tabakových výrobkov. Prináša kampaň "EcoButtni svet svojou cestou", ktorej cieľom je predstaviť verejnosti možnosti recyklácie tabakových filtrov a motivovať tak k zodpovednejšiemu prístupu k svojmu okoliu.