Október - 2010

Spoločnosť Sanofi Pasteur, svetový líder v oblasti očkovacích látok proti chrípke, uviedla nedávno na slovenský trh prvú intradermálnu vakcínu proti chrípke. Táto vakcína sa aplikuje pod povrch kože pomocou inovatívneho mikroinjekčného systému s cieľom poskytnúť vysokú imunitnú odpoveď, dodať odvahu pacientom a značne uľahčiť podanie vakcíny.

Zápach z úst je delikátna záležitosť, pretože naše okolie o ňom zvyčajne zdvorilo mlčí. Trvalý zápach z úst je však nielen nepríjemný, ale je aj indikátorom toho, že telo zápasí s problémom. Švajčiarska firma GABA vyvinula na riešenie tohto problému špeciálny systém meridol® HALITOSIS (gél na zuby a jazyk, ústnu vodu bez alkoholu a škrabku na jazyk), ktorý odstraňuje nielen aktuálny problém zápachu z úst, ale aj jeho príčinu.

Bolia vás pri chôdzi nohy? Trápi vás stuhnutosť pri dlhšej nečinnosti a obmedzená pohyblivosť? Príčinou môže byť opotrebovaná chrupavka na kĺbe. Osteoartróza – najčastejšie kĺbové ochorenie.

Množia sa dôkazy, ktoré svedčia o tom, že konzumácia väčšieho množstva potravín s vysokým obsahom vápnika, predovšetkým v detstve a v priebehu dospievania, je najúčinnejší spôsob, ako zabrániť vzniku osteoporózy alebo aspoň na minimum znížiť jej rozsah.

Ivana bola zdravá, pohyblivá, športovala ako jej kamarátky. Kĺby jej fungovali spoľahlivo ako dobre naolejované ložisko. Žiaľ, po úraze na lyžovačke sa všetko začalo meniť. Extrémny náraz pri komplikovanej trieštivej zlomenine kolenného kĺbu narušil a deštruoval chrupavku kolena, čím sa zhoršila nielen jeho hybnosť, zvýšila bolestivosť, po čase pri nerovností stehennej kosti a nesprávnom zaťažení sa prihlásili aj problémy s bedrovým kĺbom. Diagnóza znela – artróza – degeneratívne ochorenie chrupavky a následne i ostatných priľahlých tkanív kĺbu.

Jedným z najzávažnejších a najčastejších zápalových reumatických ochorení je reumatoidná artritída (RA). Ochorenie sa môže začínať v každom veku. O reumatoidnej artritíde vyššieho veku hovoríme vtedy, ak sa choroba začína vo veku nad 60 rokov. Vekový faktor je veľmi dôležitý, pretože ochorenie reprezentuje 10 – 33 % všetkých prípadov s reumatoidnou artritídou (RA). RA vo vyššom veku je charakteristická tým, že má niektoré osobitosti v klinickom obraze, preto si dovolíme túto problematiku uviesť v našom článku a zamerať sa aj na otázku cieľovej terapie (biologickej liečby) pri RA vo vyššom veku.

Osteoporóza patrí na Slovensku k často nedostatočne liečeným ochoreniam. Najviac postihuje ženy vo veku nad 50 rokov, teda v postmenopauzálnom období. Odborníci predpokladajú, že na Slovensku týmto ochorením v súčasnosti trpí asi 190 560 žien, diagnostikovaných ich však je asi len 40 000, z ktorých približne 20 000 sa lieči. Stúpajúci trend osteoporózy zaradil u nás osteoporózu na 10. miesto diagnóz ako najčastejších príčin úmrtia.

Ak ste sa ešte vo svojom okolí nestretli s artrózou a ani ste o nej nepočuli, patríte k niekoľkým šťastným ľuďom. Treba hneď na začiatok povedať, že takých je málo. V generácii päťdesiatnikov totiž na toto ochorenie trpí až 80 percent obyvateľstva, prvé artrotické zmeny sa však u mnohých objavujú už vo veku okolo 20 rokov a výskyt tejto choroby narastá s vekom. Preto sa s ňou stretávame vo viac ako 90 percentách sedemdesiatročných a starších ľudí.

Neurológia je náuka o nervovej sústave a nervových chorobách; odbor medicíny, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečením ochorení nervového systému spojených s poruchami pohyblivosti a citlivosti a s poruchou funkcií zmyslových a vnútorných orgánov; navyše sem patria niektoré choroby svalov a žliaz s vnútornou sekréciou, ak sa prejavujú nervovými príznakmi, a niektoré funkčné poruchy centrálneho nervového systému.

Parkinsonova choroba je neurovegetatívne ochorenie, ktoré spôsobuje predčasné odumieranie nervových buniek, predovšetkým mozgových buniek, ktoré vytvárajú látku dopamín, čo spôsobuje okrem iných problémov aj postupnú stratu motorických a pohybových schopností. Na svete trpia Parkinsonovou chorobou viac ako 4 milióny ľudí. Na Slovensku diagnostikovali vyše 1500 pacientov a ročne pribudne až 200 nových prípadov.

Najbežnejší typ mozgovej mŕtvice (zodpovednej za 83 % všetkých cievnych mozgových príhod) je spôsobený prekážkou v krvnom prietoku, ktorá prerušuje dodávku nevyhnutného kyslíka a živín do mozgu (ischemická cievna mozgová príhoda). Ďalšiu príčinu mozgovej mŕtvice (zodpovednej za približne 17 % všetkých cievnych mozgových príhod) predstavuje prasknutie (ruptúra) krvných ciev prekrvujúcich mozog, čím dochádza k presakovaniu krvi do mozgu alebo jeho okolia (hemoragická cievna mozgová príhoda).

Možno si hovoríte, že vám sa to predsa nemôže stať. Veď porážka, čiže náhla cievna mozgová príhoda postihuje najmä starých ľudí! Omyl! Táto choroba, ktorá je na jednom z popredných miest v príčinách úmrtí, útočí na čoraz mladšie ročníky. Splácame ňou daň za nesprávny spôsob života, fajčenie, prejedanie sa živočíšnymi tukmi i za užívanie antikoncepcie.

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom dochádza k postupnej demencii. Ako prvý ochorenie opísal Alois Alzheimer. V súčasnosti nie je známa príčina vzniku choroby, ale z neuropatologických nálezov sa vie, ako prebieha. Zmeny postupne spôsobia rozpad nervových vláken a nervových buniek. Alzheimerovou chorobou sa mení aj látková činnosť mozgu.

Poznáte to. Konečne príde ten vytúžený čas a vy si večer po celodennej námahe ľahnete do postele, no po spánku ani chýru. Prehadzujete sa, hľadáte vhodnú polohu, ale spánok nie a nie prísť. Keď aj neskôr zaspíte, opakovane sa budíte každú chvíľu a ráno máte pocit, že ste si vôbec neodpočinuli. Človek sa cíti ospalý a málo výkonný, pretože spánok je najdôležitejším prostriedkom na regeneráciu telesných a duševných síl. Pre zdravý a produktívny život je nevyhnutný, napriek tomu každý tretí človek sa sťažuje na nespavosť alebo poruchy spánku.

Osteoporóza – rednutie kostí – sa v priebehu posledných 20 rokov stala závažným epidemiologickým, sociálnym, ekonomickým aj lekárskym problémom. Osteoporóza býva označovaná ako tichý zlodej kostí. Myslí sa tým vyjadrenie, že vznik a rozvoj tejto choroby je pomalý a niekedy úplne nerozpoznateľný. U časti chorých sa osteoporóza skutočne nemusí prejaviť žiadnymi ťažkosťami. Choroba pritom môže pokračovať a jej prvým prejavom môže byť až osteoporotická zlomenina, ktorá sa objaví náhle – ako „blesk z jasného neba“ – po pôsobení aj nepatrného „násilia“.

Echinacea je prastará rastlina známa už v indiánskych časoch. Prvá zmienka o nej pochádza z roku 1762. O takmer sto rokov už bola súčasťou amerického liekopisu a s obľubou ju využívali ako Indiáni, tak aj belosi. Práve vďaka nim sa echinacea dostala do Európy a dnes sa teší priazni najmä v západných krajinách, ale aj u nás. Darí sa jej najmä na štrkovitých aj na trávnatých plochách, preto nie je žiadnou výnimkou v záhrade. Ľudia mnohokrát nepoznajú jej liečivé účinky a vysádzajú ju len pre jej krásnu ružovú farbu, vďaka ktorej ozdobí aj tú najnudnejšiu záhradku.