Marec - 2014

 

Ochorenia z prechladnutia a chrípkové infekcie s ich početnými symptómami, ako sú bolesti hlavy a končatín, zimnica, únava, kašeľ a zvýšená teplota, spôsobujú vírusy. Čo urobiť, ak sa už u vášho dieťaťa prechladnutie či chrípka objavili? Ponúkame vám bedeker prvej pomoci.

 

Prostata je dôležitou súčasťou mužskej pohlavnej sústavy. Hoci sú jej funkcie pre zdravý a kvalitný pohlavný život muža zásadné, upozorňuje na seba až svojou nežiaducou veľkosťou. Kým sa rozmermi podobá vlašskému orechu, paradoxne, nestojí predstojná žľaza za zmienku. Malý a tichý orgán si s veľkou vážnosťou vyžaduje preventívnu starostlivosť. Po náraste do nadmerných parametrov sa hlási o slovo, čo neteší ani železných mužov. Načo prostata slúži? Ako na jej funkcie vplýva životný štýl? Čítajte pozorne a predchádzajte zdravotným problémom!

 

Veľká noc je sviatkom prebúdzania sa prírody zo zimného spánku, ale i sviatkom hojnosti, keď sa stoly prehýbajú pod zemiakovým šalátom, údenou šunkou, vajíčkami, koláčmi. K typickým veľkonočným zvykom patrí oblievanie vodou, maľovanie veľkonoč ných vajíčok, rozdávanie čokoládových zajačikov, kuriatok a tiež korbáče. Od rána muži a chlapci navštevujú svojich známych a polievajú alebo korbáčujú ženy a dievčatá.

 

Antiaging je vedná disciplína, ktorá skúma, ako sa môžeme v dobrom zdraví dožiť čo možno najvyššieho veku. Súčasná moderná medicína neustále posúva dĺžku ľudského života, preto sa naša populácia dožíva o desiatky rokov viac než pred niekoľkými stovkami rokov. Nielenže vymizli, prípadne sú liečiteľné mnohé závažné ochorenia, ale najmä v poslednom desaťročí sa začal prikladať veľký význam zdravému životnému štýlu. Najmarkantnejšie to však vidieť najmä v posledných rokoch.

 

Starnutie je všeobecný proces, je to normálne a zákonité obdobie života, ktoré prebieha u každého človeka inak. Je výsledkom vzájomného pôsobenia zdedených vlastností, teda genetických informácií a faktorov vonkajšieho prostredia, v ktorom človek žije a pracuje. Staroba je aj označením poslednej etapy ontogenetického vývoja. Je daná geneticky podmienenými involučnými procesmi, ktoré sú ovplyvnené ďalšími faktormi – najmä chorobami, spôsobom života a životnými podmienkami.

 

Odvekou túžbou každého je byť dlho mladý a svieži. Kým sme zdraví, ani neuvažujeme o tom, ako si zdravie upevniť. Postupom času však počítame vrásky, šediny, strácame sily. Napriek tomu, že užívame kvalitné farmaceutické a kozmetické prípravky hlboké vrásky nechcú zmiznúť, ani síl nepribúda, lepia sa na nás kadejaké choroby a s lekárom hovoríme častejšie o chorobách, než o zdraví. Je to naozaj staroba, keď máme pocit, že nám život bezcieľne uniká pomedzi prsty? Čo s tým robiť? Ako zmeniť tento stav?

 

Vďaka za každé nové ráno. Modliť sa za uchovanie mladosti? Absurdná predstava, nad ktorou sa asi pousmejete rovnako ako nad ľuďmi, ktorí cestujú do Lúrd s vierou, že sa uzdravia. Vedci však potvrdzujú pozitívne účinky viery na telesné i duševné zdravie, čo v konečnom dôsledku odďaľuje starnutie.

 

Pribúdajúci vek je faktor, ktorý môže ohroziť zdravie našich obličiek, a pokiaľ tomuto orgánu nevenujeme včas dostatočnú pozornosť, môže dôjsť až k jeho zlyhaniu. Cieľom tohtoročného Svetového dňa obličiek je upriamiť pozornosť práve na ochorenia, ktorých riziko rastie vekom, a tiež vyzvať nás, aby sme každý svoj deň začínali pohárom vody.

 

Ľudia si odpradávna vymýšľali k rôznym ochoreniam všakovaké legendy. O dnes už lekárom dobre známej epilepsii si napríklad mysleli, že človeka, ktorý ňou trpel, posadol diabol, ktorého treba z jeho tela vyhnať. Podobne to bolo aj s rôznymi neznámymi liekmi či liečivami. Poďme sa teda bližšie pozrieť na fenomén dnešnej doby – botulotoxín, liek, o ktorom sa niektorí vyjadrujú v superlatívoch a iní ho úplne zatracujú. Vymysleli si o ňom množstvo lží a poloprávd, ktoré potom šíria ďalej. Aká je teda skutočná pravda o botulotoxíne z pohľadu dnešnej lekárskej vedy? Vybrala som niekoľko „zaručených“ informácií od pacientov, s ktorými sa denne pri svojej práci stretávam najčastejšie.

 

Alternatívny a neinvazívny spôsob skrášľovania. Vo svete kozmetiky a plastickej chirurgie koluje veľa nepravdivých mýtov a povier. Jedným z mýtov je aj tvrdenie, že pre krásu treba trpieť. V záujme mladistvého výzoru si ľudia neváhajú ľahnúť pod skalpel či absolvovať rôzne nepríjemné a niekedy aj nebezpečné procedúry. Boj so známkami starnutia však môže byť aj veľmi príjemnou a relaxačnou záležitosťou. Stačí len hľadať na správnom mieste.

 

Nosia nás celý deň. Venujeme im však dostatočnú pozornosť? Zanedbávať starostlivosť o ne sa nevypláca...

 

S máloktorou chorobou je v zimných mesiacoch spojený taký pocit bezmocnosti ako s chrípkou. Každý rok sa totiž objavuje väčšia či menšia epidémia tohto ochorenia. Aj keď pre mnohých je chrípka iba niekoľkodňovou nepríjemnou skúsenosťou, jej podcenenie môže byť dôvodom mnohých zdravotných komplikácií. Ako sa pred ňou ochrániť?

 

Žiarenie z mobilov je predsa škodlivé. O pravdivosti tvrdenia, že vyvoláva rakovinu, sa vedci sporia už niekoľko rokov. Internetový EMF-Portal archivuje vyše 18-tisíc prieskumov, ktoré sa tým zaoberajú. No v ostatnom čase na verejnosti zostalo ticho o potenciálnych rizikách používania mobilov. Nové výskumy však ukazujú, že nebezpečenstvo predsa nemožno vylúčiť. Vedci v správe Bioinitiative 2012 poukazujú na 1800 analýz z posled - ných 5 rokov, podľa ktorých sa výrazne prekročili hraničné hodnoty žiarenia.

 

Reč bude o kliešťoch, ktoré cicajú krv tep - lokrvných živočíchov, teda aj ľudí. Prisať sa na človeka môžu na prechádzke v lese, na lúke, ale aj v tráve na sídlisku i doma v záhrade. Sú také maličké, že ich takmer nevidíme. Za normálnych okolností kliešť meria 0,2 – 03 cm. Keď sa napije krvi, narastie až na 1,1 cm. Zahryznutie kliešťa nebolí, pretože má sliny so znecitlivejúcim účinkom. Samo osebe uhryznutie kliešťom by nemalo škodiť, nebezpečné sú však následky uhryznutia infikovaným jedincom.

 

Liek radí.

 

...to by si želala väčšina z nás. Sme radi, keď nás nič neobmedzuje, keď môžeme robiť to, čo chceme a kedy chceme. Niekedy stačí naozaj len malé „vyrušenie“ v podobe obyčajnej nádchy či prechladnutia a už sme vyvedení z miery. Čo však v prípade, keď toto obmedzenie nie je krátkodobé? Onkologickí pacienti sa musia na dlhé obdobie zmieriť s tým, že okresané možnosti každodenných aktivít sa stanú súčasťou ich života. No aj napriek tomu majú nesmiernu chuť žiť „naplno“ do takej miery, do akej im to ich zdravotný stav dovoľuje.