Napriek veľkej osvete o škodlivosti slnečného žiarenia a preukázateľne sa zvyšujúcemu výskytu kožných ochorení veľa ľudí v posledných rokoch riziká opaľovania výrazne podceňuje. Podľa štatistík ide predovšetkým o mužov známych svojím odporom k používaniu akýchkoľvek ochranných prostriedkov, o staršie osoby a ľudí, ktorí v lete celé dni pracujú v záhradke a na ochranu pred slnkom nemyslia.
Točí sa váš svet čoraz väčšmi okolo močenia a ťažkostí s ním? Prostata, ktorá rokmi rastie, čoraz pevnejšie objíma močovú rúru. Tá ňou totiž prechádza. Ak ju zviera príliš, začínajú sa problémy.
Ak to tam dole počas močenia páli ako pri požiari a reže ako ostrý nôž, navyše sa k tomu pridajú bolesti v podbrušku, časté odbiehanie na toaletu či pocit, že sa nemôžete úplne vymočiť, pravdepodobne pôjde o zápal v močových cestách. Neželaní návštevníci zo susedstva v podobe tyčinkovitých baktérií vycestovali tam, kam nepatria.
Spoločensky sa fajčenie zaraďuje medzi neželateľné javy, ktoré nefajčiari bezmocne tolerujú iba preto, že fajčenie je masovo rozšírené. Fajčiari obťažujú nefajčiarov tým, že ich nútia vdychovať dym, ktorý vypúšťajú, vyvolávajú zápach v miestnostiach. Dymom napáchnu aj šaty, fajčenie vyvoláva zápach z úst, znečisťuje prostredie, zanecháva v rodinách neželateľné a odporne zapáchajúce hŕby popola a prepálené obrusy.
Každý piaty človek na Slovensku trpí alergiou a stále pribúdajú nové prípady. Alergiu môže človek prvýkrát dostať v každom veku, vyskytuje sa vo všetkých ročných obdobiach. Cigaretový dym patrí tiež medzi jej spúšťače. Alergický zápal netreba prehliadať, môže viesť k astme a obmedzeniu funkcie pľúc. Pacient by nemal trpieť alergickou nádchou, mať začervenané slziace oči či svrbiace vyrážky, u nás sú už voľne dostupné antihistaminiká na preklenutie ťažkostí, kým sa dostaneme k alergiológovi či pneumológovi.
Je všeobecne známou skutočnosťou, že fajčenie je choroba z kategórie závislostí, do ktorej takisto patria alkoholizmus, narkománia, hry na hazardných automatoch a ďalšie. Fajčenie je však pôvodcom početných ochorení, ktoré vedú k predčasným úmrtiam. Toto všetko si väčšina fajčiarov dobre uvedomuje, ale len niektorým sa podarí úspešne s fajčiarskou závislosťou skoncovať.
Každým dňom nefajčenia investujete do svojho budúceho zdravia. Nikdy nie je neskoro s fajčením skoncovať. Hneď ako prestanete, znížite pravdepodobnosť, že ochoriete na niektorú chorobu z fajčenia, ako je chronický zápal priedušiek či srdcový infarkt. Po piatich rokoch nefajčenia sa riziko predčasného úmrtia na tieto choroby zmenší takmer o polovicu a po 15 rokoch je riziko bývalých fajčiarov a nefajčiarov rovnaké. Takmer štyria z piatich fajčiarov hovoria, že by chceli prestať fajčiť, ale iba jedna štvrtina z nich sa o to naozaj pokúsi. Motivácia je kľúčom k úspešnému skoncovaniu s fajčením.
Karcinóm pľúc je časté a obávané nádorové ochorenie. Celosvetovo sa každý rok zistí vyše milión ochorení, na Slovensku je to asi 2000 prípadov u mužov a 400 u žien. Ak sa podarí nádor zistiť vo včasnom štádiu, bez miestnych a vzdialených metastáz (t.j. bez nádorového rozsevu), pravdepodobnosť vyliečenia je 70 %, pri pokročilých štádiách nádoru s metastázami je však menej ako 5 %.
V posledných rokoch sa upriamila pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Národného inštitútu pre srdce, pľúca a krv (NHLB) v spolupráci s ďalšími odbornými zdravotníckymi organizáciami (Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc) na problematiku vedecky dokázanej škodlivosti tabaku.
Je najvyšší čas myslieť na leto. Čaká nás vytúžené letné „ničnerobenie“. Ale radosť z dovolenky nám môžu pokaziť aj niektoré nepríjemnosti.
Nadmerné prehriatie organizmu v slnečnom lete môže vyústiť do úpalu. Pomerne častého a u nás dobre známeho ochorenia sprevádzaného horúčkovým stavom, vracaním, celkovým vyčerpaním, únavou. Podobne známe a nie zriedkavé sú hnačkové ochorenia, salmonelózy, typické pre nadchádzajúce týždne. Lekári ich vedia rýchlo rozpoznať a účinne liečiť. No spolu s klimatickými zmenami, ktoré prináša globálne oteplenie zemegule, sa začíname čoraz častejšie stretávať s novými chorobami leta, ktoré boli donedávna charakteristické pre tropické a subtropické oblasti sveta s vyššou vlhkosťou. Dobre ich poznali cestovatelia, no už na nás striehnu aj doma.
O pleť a najnovšie kozmetické výrobky sa väčšinou zaujímajú ženy, ale aj muži by sa mali starať o svoju pokožku. V lete sa im často upchávajú póry, pretože ich majú väčšie ako ženy. Letné počasie môžu byť pre pokožku veľmi poškodzujúce. Muži, ktorí trávia veľa času vonku a žijú vo vlhkom podnebí, mali by sa pravidelne zbavovať mastnoty pokožky a udržiavať jej zdravý lesk. Nasledujúce tipy, ako sa starať o pokožku, sú určené len pre mužov.
V ostatných rokoch celosvetovo prudko rastie tetovanie – manuálne vpravovanie farby do kože. S obrázkami na tele sa pýšia nielen hviezdy filmu, pop-music, futbalu či tínedžeri, ale aj muži a ženy staršieho veku všetkých rás a vrstiev obyvateľstva. Z tetovania sa stal hit povýšený na umenie, ktorým si však dobrovoľne môžeme poškodiť zdravie.
Asi to pozná každý z nás. Bezstarostné leto plné plánov a bohatých zážitkov, radosti, slnka. Nuž a voda, ktorá ochladí rozhorúčené telo. K mladosti patria aj brigády, ktoré nič neuberajú na atraktívnosti leta. Práve naopak, pridávajú jej. Tak to donedávna videla aj Táňa. Mladá, iba dvadsaťročná študentka. Mala rada spoločnosť, čo dokazoval jej široký okruh kamarátov. Nevedela si život predstaviť bez športovania. Bola veľmi dobrá plavkyňa a možno, keby nebola kládla taký dôraz aj na školu a množstvo ďalších záujmov, azda mohla úspešne reprezentovať v tejto športovej disciplíne. Ale Táninou potrebou bola všestrannosť. Preto mala rada loptové hry, najmä volejbal. Lyžovala sa, ale i korčuľovala. V jej výbave nechýbal ani bicykel. Vždy si vedela nájsť čas na to, čo ju bavilo, a vždy bol okolo nej kŕdeľ kamarátov s rovnakými záujmami. Mladí, akých sú tisíce.
Leto je ideálne obdobie na to, aby ste si užívali krásne horúce počasie. Letné aktivity však prinášajú isté riziká. Určite si prečítajte o najčastejších zdravotných problémoch, ktoré sa v lete vyskytujú.