Apríl - 2012

Aj vy patríte k tým, ktorých posledná návšteva zubnej ambulancie doslova zaskočila? Účet v stovkách eur, na ktoré sa vyšplhali ceny zdravotných výkonov spätých s realizáciou zubných náhrad bol pre vás doslova šokovou terapiou? A práve vďaka tomu ste si uvedomili, aká dôležitá je pre vás prevencia?

Ako súvisí celý rad civilizačných ochorení – kardiovaskulárnych, osteoporózy, cukrovky, ochorení horných a dolných dýchacích ciest či riziko vzniku onkologických ochorení s nedostatkom vitamínu D? Aká je jeho úloha v boji proti vírusom a pri aktivovaní imunity? Dočítate sa v publikácii „Slnečný” vitamín – Pandémia nedostatku vitamínu D dvojice renomovaných autorov – prof. MUDr. Miroslava A. Šašinku, DrSc. a doc. MUDr. Kataríny Furkovej, CSc.

Meno profesora Thomasa Dávida chvália tisícky ľudí na celom svete. Jeho vynález bedrovej platničky sa stal svetovým patentom, ale jeho život pred niekoľkými desiatkami rokov v Južnej Amerike nabral nový smer. Práve tam mu Indiáni ukázali rastliny, ktoré sú potenciálnym prírodným liečivom proti rakovine.

Psychicky zdravého človeka charakterizovala WHO ako jedinca, ktorý má zdravý postoj k vlastnému „ja“– má primerané, zdravé sebavedomie, sebaúctu, vie ovládať svoje emócie, je schopný vyrovnať sa s problémami, ktoré má... Ako jedinca, ktorý má dobrý postoj k druhým ľuďom, je tolerantný, má v druhých dôveru, rešpektuje druhých a ich názory, je zodpovedný, schopný nadväzovať trvalé vzťahy... Ako jedinca, ktorý je schopný zvládať požiadavky života – problémy neodkladá, ale rieši, plánuje si veci dopredu, dokáže využívať svoje danosti, talent, dary, uvedomuje si svoju zodpovednosť, smeruje k nejakému reálnemu cieľu.

Staré dobré príslovie hovorí, že práca šľachtí človeka. To však neznamená, že práca má byť pre nás všetkým, na čom v živote záleží.Iné múdre príslovie zasa hovorí, že všetkého veľa škodí. Treba si nájsť „zlatú strednú cestu“. Na jednej strane je takýto vorkoholik pre firmu veľmi prospešný, na druhej strane je to práve rodina, ktorá najviac trpí. Stáva sa, že by sme chceli niečo robiť 25 hodín denne bez toho, aby sme sa potrebovali zastaviť alebo myslieť na niečo iné. Je to však vplyv súčasnej pracovnej morálky, obavy o miesto či rivalita medzi kolegami. Treba uznať, že kto nie je pre firmu „dostatočne výkonný“, nemôže rátať s povýšením, prémiami ani s obyčajnou pochvalou.

„Som v strese.“ – „Som taká vystresovaná/ taký vystresovaný.“ Tieto slová akoby sme počuli čoraz častejšie a zvyčajne v negatívnom význame – že dotyčný nestíha, vyzerá nekoncentrovaný, strhaný, zabúda veci, je precitlivený a niekedy vyzerá, akoby sa nevládal starať sám o seba. Ale čo je to vlastne stres?

Každý človek občas prežíva obdobie, keď je smutný, apatický a o nič nemá záujem, dokonca ani o svoje koníčky či príjemné zážitky. Krátkodobá depresívna nálada je úplne normálna reakcia na stresové životné situácie, ako je strata milovaného človeka, zlyhanie v práci či škole, vážna choroba, staroba, osamelosť a podobne. Za chorobnú (klinickú) považujeme depresiu vtedy, keď sú jej príznaky natoľko vážne, že človeku narúšajú každodenný život a pretrvávajú niekoľko týždňov.

Na krku pod hrtanom máme uloženú štítnu žľazu. U dospelých váži 20 až 40 gramov. Produkuje hormón tyroxín obsahujúci jód (je viazaný na bielkovinu tyreoglobulín), ktorý usmerňuje v organizme látkovú premenu, ovplyvňuje aj duševnú činnosť a vegetatívny systém. Ak jeho tvorba či koncentrácia klesne alebo sa zvýši, môže vzniknúť chorobný stav, ktorý v mnohých prípadoch spôsobí nielen vážne poruchy srdca, ciev, ale môže ovplyvniť aj správanie človeka, ba dokonca ohroziť aj jeho život. Takže únava, depresie, agresivita, nechuť k sexuálnemu životu, nadmerné chudnutie i neodôvodnené priberanie na váhe môže byť dôsledkom zvýšenej alebo zníženej funkcie štítnej žľazy. Za čo všetko môže štítna žľaza?

Keď si zlomíme nohu, ideme k chirurgovi. Ak nás bolí zub, navštívime zubára. Pocity úzkosti nie sú pre nás signálom, aby sme sa poradili s odborníkom. Úzkosť je celkom normálna reakcia na stresovú situáciu – chorobnou sa stáva len vtedy, keď sa vymkne spod našej kontroly. Z času na čas zažívame stavy znepokojenia a strachu, no zdravotným problémom, s ktorým treba zájsť za odborníkom, je až chronická úzkosť. Úzkosť je psychický stav, no prejavuje sa fyzickými príznakmi.

Únava môže mať veľa podôb. Lekári ju rozdeľujú na fyzickú a duševnú. Prvá sa prejavuje predovšetkým nedostatkom výkonnosti a energie, prípadne pocitom „ťažkých“ končatín. Na mentálne vyčerpanie poukazuje strata motivácie, koncentrácie, bystrosti, zhoršenie pamäti a pridáva sa ospalosť. Za psychickou únavou sa však môže skrývať aj prežívanie stresových situácií a u niektorých ľudí lekári pozorujú dokonca chronický stres.

Onkologické ochorenie postihuje celého človeka, jeho duševný život, vplýva na jeho osobnosť, vyvoláva reakcie či zmeny rôzneho trvania, intenzity a charakteru. Mení sa rodinný život, pracovný proces, zmeny zasiahnu a narušia zabehnutý životný rytmus. Toto ochorenie ako psychická zaťaž stavia pacienta pred nové problémy, nové životné situácie, núti ho prispôsobiť sa mnoho ráz veľmi neočakávaným podmienkam. U ľudí postihnutých onkologickým ochorením sa menia priority a zmysel života. Prijatie akejkoľvek diagnózy onkologického ochorenia je existenciálne ohrozujúcim a hlbokým zážitkom.

Detský lekár diagnostikuje, plánuje a poskytuje lekársku starostlivosť deťom od ich narodenia do veku 18 rokov. Môže pracovať ako zamestnanec alebo ako súkromný lekár na klinikách v systéme štátnych zdravotníckych zariadení alebo súkromných oddelení primárnej lekárskej starostlivosti. Uplatní sa aj v iných zariadeniach zdravotníckej starostlivosti, ako v nemocniciach, strediskách zdravia, sanatóriách, nemocniciach pre duševne chorých, detských sanatóriách, centrách starostlivosti o drogovo závislých a v ostatných inštitúciách.

Hyperkinetická porucha (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou je najčastejšou poruchou psychického vývinu v detstve. Vyskytuje sa u 5 – 7 % detí školského veku, z toho 4–krát častejšie u chlapcov než u dievčat. Objavuje sa v prvých piatich rokoch života dieťaťa a môže prejsť do dospelosti.

Najčastejším dôvodom, prečo rodič vyhľadá lekársku pomoc pre svoje dieťa, je infekcia horných dýchacích orgánov. Až na 80 percent sú tieto infekcie spôsobené vírusmi. Ak sa však kýchanie, vodnatý výtok, upchatý nos, kašeľ či bolesť hlavy a hrdla včas nelieči, vírus sa môže dostať do stredného ucha, kde spôsobí lokálny zápal a opuch sliznice. To je živná pôda pre baktérie a zápal stredného ucha.

Otázka rodičov v škôlke a v škole ešte skôr, než sa opýtajú, či je tam voľné miesto pre ich dieťa, znie: „Máte možnosť stravovania pre dieťa s celiakiou?“ Pretože dodržiavanie celiatickej diéty je pre takéto deti otázkou prežitia. Dievčatá a ženy postihuje 2-krát častejšie ako chlapcov a mužov. Odhady frekvencie výskytu tejto celoživotnej choroby hovoria o 1:3000 až po 1:100. Výskyt, resp. diagnostikovanie rastie od juhu Európy smerom na sever. Predpokladá sa, že veľká časť ľudí postihnutých celiakiou o tejto poruche nevie. Ochorenie sa nevyskytuje u čiernej a žltej rasy.

Andrea otehotnela bez problémov, z veľkej lásky a hneď po svadbe. No o zvyčajnej gravidite po boku s milujúcim mužom mohla len snívať. Daniel bol na základnej vojenskej službe a Andrea bývala u svokrovcov, ktorí až do poslednej chvíle bojovali proti vzťahu mladých. To určovalo aj ich správanie k neveste, ktorú vlastne vôbec nechceli. A dôvodom boli, ako toľkokrát v živote, peniaze. Andrea pochádzala síce zo vzdelanej, ale chudobnej rodiny. Odpor svokrovcov bol natoľko tvrdý, že Andrea sa po niekoľkých mesiacoch vrátila domov. Jej tehotenstvo však prebiehalo bez akýchkoľvek komplikácií.

V Centre mikrochirurgie oka (CMO) sa vykonal v spolupráci s popredným očným chirurgom doktorom MUDr. Lubomírom Továrekom unikátny zákrok, pri ktorom bola mladému pacientovi implantovaná aniridická šošovka.19-ročnému pacientovi Tomášovi Šinkovi trpiacemu sivým zákalom a vrodenou anirídiou bola vykonaná operácia oka. Študentovi strednej školy nahradila chýbajúcu šošovku, dúhovku a vniesla do jeho života svetlo.

Čas rodičov strávený s deťmi je príležitosťou, ako budovať a podporovať rodinnú súdržnosť a zázemie. Stretávam sa často s tým, že sa rodičia snažia vynahradiť deťom nedostatok času materiálnymi vecami, ktoré však nezmenšia citové nenaplnenie dieťaťa. Ani samotná kvantita stráveného spoločného času nemusí byť sama osebe postačujúca. Podstatná je kvalita. Nestačí len trávenie času vedľa seba, dôležité sú spoločné zážitky, hry a zábava.

 

Liek radí.