Ľudské srdce je dokonale fungujúci dutý sval, ktorý dokáže pracovať bez prestávky 24 hodín denne po celý život. Srdce sa pritom stiahne asi 100 000-krát denne.
Srdcový infarkt je vážne ochorenie spôsobené náhlym prerušením dodávky kyslíka do srdcového svalu a následným odumretím časti srdcových vlákien. Je to jedna z akútnych foriem ischemickej choroby srdca. Napriek významným pokrokom v liečbe infarktu stále pretrváva vysoká úmrtnosť na toto ochorenie – asi 25 %, z toho polovica ľudí zomiera do hodiny od začiatku príznakov.
Artériová hypertenzia (AH) alebo vysoký tlak krvi (TK) je civilizačným ochorením s veľmi vysokou prevalenciou v populácii vyspelých krajín. V Slovenskej republike trpí AH približne 40 % dospelej populácie. Jej výskyt významne stúpa s vekom. Vo veku nad 65 rokov má vysoký TK až 80 % ľudí. Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj „tichý zabijak“, pretože väčšinou nemá žiadne príznaky, ale následky neliečenej alebo nesprávne liečenej AH môžu byť katastrofálne.
Obehová sústava je anatomická sús - tava u živočíchov a človeka pozostávajúca z cievnej sústavy tela, srdca, krvi a miazgy. Jej najdôležitejšia časť – sús - tava krvných ciev a srdce – sa označuje ako srdcovocievna sústava – kardiovaskulárny systém. Miazga a miazgové cievy patria aj do tzv. miazgovej sústavy – lymfatického systému. Obehová sústava zabezpečuje pohyb a rozvoz telových tekutín, ktoré obsahujú všetky potrebné látky. Zároveň odvádza z tela produkty látkového metabolizmu.
Veková hranica postihnutia infarktom myokardu sa za ostatných 30 rokov podľa oficiálnych štatistík hrozivo znížila. Pripomeňme si napokon len viaceré a častejšie úmrtia športovcov, mladých a trénovaných ľudí, pri ktorých sa dokázalo, že príčinou bol práve srdcový infarkt. Podobne toto srdcovo-cievne ochorenie prestalo byť doménou mužov a čoraz častejšie postihuje aj ženy. Každý deň je len v USA približne 2800 ľudí postihnutých týmto ochorením. Výskumníci už niekoľko rokov zisťujú, prečo je to tak. Dovtedy, kým veda azda bližšie odhalí všetky tajomstvá tohto ochorenia, treba si pripomínať jeho signály, zásady prvej pomoci a možnosti prevencie.
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), a. s., v Bratislave si v tomto roku pripomína 15. rokov pôsobenia v nových priestoroch. To je vhodná príležitosť nielen na bilancovanie, ale aj na úvahy o perspektívach NÚSCH, a. s., do budúcnosti. Veď ústav je jednou z najmodernejších a najlepšie vybavených nemocníc, je to vrcholové pracovisko srdcovocievnej medicíny na Slovensku. A bez zveličovania možno povedať, že je to najreprezentatívnejšie zariadenie slovenského zdravotníctva. Na túto tému sme sa porozprávali s Dobroslavou Krajačičovou, hovorkyňou NÚSCH, a. s.
Kosť nie je kameň, ale živý organizmus. V tele máme bunky, ktoré sa zúčastňujú na jej stavbe, ale aj bunky, ktoré ju odbúravajú. V detstve a v puberte prevládajú tie stavebné, v dospelosti, keď je plne rozvinutá hormonálna aktivita, sú obe skupiny v rovnováhe, ale po ich poklese, najmä v menopauze, postupne začínajú prevládať bunky, ktoré odbúravajú kosť, tá redne a slabne. No a práve tu by sme mali zapojiť zdravý rozum, aby sme pre svoje zdravie urobili niečo užitočné.
Uplynulo sotva desať rokov odvtedy, čo sa na dunajskej hrádzi pod Bratislavou objavila medzi cyklistami a korčuliarmi zvláštna dvojica v športovom oblečení rytmicky kráčajúca s nezvyčajnými palicami v rukách. Vzbudzovali počudovanie aj zvedavosť. Dokonca poniektorí uvažovali o ich duševnom zdraví. Napokon mali svoj vek.
Osteoporóza je progresívne systémové ochorenie charakterizované úbytkom kostnej hmoty, zmenami kostnej štruktúry, zvýšenou krehkosťou a lámavosťou kostí (napr. stavcov a dlhých kostí). Kvalita a množstvo kostnej hmoty je z veľkej časti tvorené genetickou výbavou človeka. Vo vyspelých krajinách trpí osteoporózou asi 6 % populácie. V diagnostike sa využíva vyšetrenie kostnej denzity bedrového kĺbu metódou duálnej röntgenovej absorpcio metrie (DXA). Touto technikou sa kostná hmota hodnotí nepriamo z obsahu kalcium hydroxyapatitu na plošnú jednotku v oblasti lumbálnej chrbtice a proximálneho femoru. Osteopenické a osteoporotické ložiská však vidno aj na bežnej rtg. snímke, ale nie je možné zistiť presne kostnú denzitu. Odporúča sa, aby všetky ženy nad 50 rokov boli vyšetrené na stav denzity kostí (denzitometriou).
Pohybová aktivita má nezastupiteľné miesto nielen v prevencii a liečbe ochorení oporného a pohybového systému, ale je aj súčasťou zdravého životného štýlu. Primerané telesné zaťaženie je najvhodnejším podnetom na činnosť buniek, ktoré tvoria kosť, t. j. osteoblastov, a – naopak – sedavý spôsob života dáva priestor činnosti buniek, ktoré kosť odbúravajú, tie sa nazývajú osteoklasty. Pravidelnou pohybovou aktivitou sa dosiahne zvýšenie pevnosti väzov, zväčšenie kĺbovej pohyblivosti, optimalizuje sa mineralizácia, remodelácia kostí a takisto sa znižuje strata kostnej hmoty.
Sú dovolenkári, ktorí nevydržia ležať celé dni pri mori. Ale je, naopak, veľa takých, ktorí potrebujú na dovolenke úplne vypnúť. Nerobiť vôbec nič a chvíľu ani nešportovať. Čo by ste povedali na dovolenku strávenú u našich južných susedov? Má rozhodne viac za ako proti. A čo je fantastické na mieste, kam vás posielame? V prvom rade fakt, že vás nebude obmed - zovať počasie. Vybrať sa tam teda môžete bez ohľadu na to, či prší, alebo sneží.
Detská pokožka si vyžaduje špeciálnu starostlivosť – je omnoho vnímavejšia a citlivejšia na svoje okolie ako pokožka dospelých. Je chránená len veľmi malou vrstvou tuku a obsahuje veľa vody – škodlivé látky preniknú do nej preto ľahšie. Nedokáže sa teda brániť pred baktériami a plesňami, pretože nemá ešte vytvorený stabilný ochranný kyslý plášť. Z týchto dôvodov je potrebné pri ošetrovaní detskej pokožky uprednostniť kozmetiku vyrobenú špeciálne pre deti, napríklad na báze prírodných látok, kde je predpoklad dobrej znášanlivosti.
Občas sa zdá, akoby sme my Slováci starli o čosi rýchlejšie než ostatní. Kým si bohatí Západoeurópania užívajú aktívne dôchodky, ich mestá sú plné bežcov i cyklistov a z tvárí im prakticky nemizne svetácky úsmev, na slovenských uliciach o zachmúrené a vyčerpané výrazy nie je núdza. Môže však za to iba rozdielna životná úroveň? Malé porovnanie s ázijskými národmi naznačuje, že za celkovou životnou vyčerpanosťou môže byť aj niečo celkom iné – nedostatok jódu v našej strave.
Rakovina je nádorové ochorenie, ktoré je spôsobené nekontrolovaným rastom nádorových buniek. Ak sa v našom tele naruší proces rozmnožovania alebo delenia buniek, bunky bujnejú náhodne a poškodzujú zdravé tkanivo. Za normálnych okolností tieto zmeny zistí imunitný systém, ktorý rastúce bunky zničí, ale z nekontrolovane sa deliacej bunky, ktorá tomuto dohľadu unikla, vzniká nádor. Nádorové bunky potom môžu preniknúť do nášho obehu a lymfou alebo krvou sa rozšíria do ďalších častí tela a vytvárajú metastázy.
Rozmýšľate, čím by ste potešili rodičov či starých rodičov na Vianoce alebo pri ich sviatku? Máme super nápad. Venujte im Pobyt pre seniorov so štátnou účelovou dotáciou, resp. Jesenný relaxačný pobyt, ktorý poskytuje hotelová spoločnosť SOREA v najatraktívnejších lokalitách Slovenska.
V lete sme našu pokožku vystavovali intenzívnemu slnečnému žiareniu. Zo spektra UV-lúčov práve UVA lúče prenikajú do spojivového tkaniva, kde poškodzujú elastické a kolagénové vlákna. S tým súvisí strata pružnosti, hydratácie, zvýšená tvorba vrások, pigmentových škvŕn – čiže starnutie pokožky.
Káva môže znižovať krvný tlak. Tvrdia to švajčiarski lekári. Káva po vypití krátkodobo zvyšuje tlak krvi vďaka svojej súčasti. V skutočnosti však dlhodobo má pozoruhodne opačný účinok. Ľudia, ktorí pijú veľa kávy, majú nižší krvný tlak. Jedna šálka kávy ho znižuje až o 9 mm Hg (ortuťového stĺpca). Dokázal to prieskum 16-tisíc osôb. Vedci zistili, že to závisí od génu CYP1A2, ktorý určuje spotrebu nápojov s obsahom kofeínu. Pravda, to je individuálne. U každého gén funguje inak a platí to len u nefajčiarov. Fajčenie zvyšuje jeho aktivitu, ale látky obsiahnuté v cigaretovom dyme majú opačný účinok na krvný tlak ako CYP1A2, s ktorým si navzájom konkurujú, a tlak sa nezníži. Ak sa fajčiar zriekne cigariet, káva hneď účinkuje.