Máj - 2012

Nezabúdajte, že okrem príjemného vzhľadu vaše okolie pri komunikácii s vami vníma aj váš dych. Ľudia trpiaci nevábnym dychom si obvykle tento handicap neuvedomujú, čo im najmä v kontakte s inými osobami prináša sociálne problémy, ktoré môžu viesť k výraznému zníženiu kvality ich spoločenského života.

Ako súvisí celý rad civilizačných ochorení – kardiovaskulárnych, osteoporózy, cukrovky, ochorení horných a dolných dýchacích ciest či riziko vzniku onkologických ochorení – s nedostatkom vitamínu D? Aká je jeho úloha v boji proti vírusom a pri aktivovaní imunity? Dočítate sa v publikácii „Slnečný” vitamín dvojice renomovaných autorov – prof. MUDr. Miroslava A. Šašinku, DrSc. a doc. MUDr. Kataríny Furkovej, CSc. Autori osvetľujú, že slnečný vitamín D účinkuje v podstate ako kľúč k nášmu zdraviu. Náš imunitný systém nebude pracovať pokým neotočíme kľúčom v zámke, teda pokým nebude aktivovaný vitamínom D!

Nedávno navštívili traja najlepší študenti Farmaceutickej fakuty UK v Bratislave, traja naj úspešnejší lekárnici a zástupcovia tlače logisticko-distribučné centrum ProLogis Harbor Park v Budapešti. Náv števa závodu Ujpest Chemistry and Biotechnologies farmaceutickej spoločnosti Sanofi bola odmenou za najaktívnejšiu účasť v projekte Excelentná lekáreň. Označenie Excelentná lekáreň zaväzuje ich držiteľov k zodpovednejšiemu prístupu a uplatňovaniu nových foriem práce s pacientom. Ide o dlhodobo najlepšie hodnotené pracoviská v jednotlivých regiónoch. Slovenskí farmaceuti sa tak zapojili do unikátneho systému vzdelávania.

Takmer 80-tisícové prístavné mestečko Pozzouli nachádzajúce sa v aglomerácii Neapola bolo výnimočné kedysi a svoju výmimočnosť si zachovalo aj dnes. Ako obchodné a prístavné centrum bolo dokonca významnejšie ako samotný Neapol. Kedysi tu pobývali rímski boháči vo svojich nádherných vilách, ako napríklad Cicero, ale detstvo a obdobie 2. svetovej vojny tu prežila aj sveto známa herečka Sofia Loren s matkou Romildou v dome jej rodičov. Pouzzoli je výnimočné i dnes hlavne preto, že sa stalo akousi bránou, cez ktorú sa prechádza do Solfatary, oblasti aktívneho vulkánu, ktorý by sa pokojne mohol volať aj Viagra.

Cigarety vyzerajú zdanlivo veľmi jednoducho, ako by to boli papierové trubičky naplnené rezanými tabakovými listami, zvyčajne s filtrom na jednom konci. V skutočnosti sú to vysoko prepracované, náročné produkty, ktoré majú za úlohu dodávať stálu dávku nikotínu.

Fajčenie patrí medzi toxikománie, predstavuje najrozšírenejší zlozvyk, spoločenskú neresť, ktorá spôsobuje mnoho zla v oblasti zdravia, medziľudských vzťahov, v pedagogike, na pracoviskách a všade, lebo znečisťuje prostredie. Fajčenie je spojené s vysokou závislosťou, preto zhubne pôsobí na formovanie osobnosti.

Včase, keď si osadníci Ameriky na znak pokoja s Indiánmi vyfajčili „fajku mieru“, nemohli tušiť, čo tabak a jeho rozšírenie v budúcnosti spôsobí. Dnes je fajčenie jednou z príčin pandémie civilizačných chorôb. Napriek tomu, že nebezpečenstvo vyplývajúce z fajčenia je všeobecne známe, počet fajčiarov na celom svete stále rastie. Tabak predstavuje najväčší problém spojený so zdravím ľudí 2. tisícročia. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že na našej planéte je dnes miliarda fajčiarov.

Azda žiadnej závislosti veľmi rozšírenej vo svete nevenujú zdravotníci, vedci, osvetoví pracovníci a médiá toľko pozornosti ako fajčeniu. Už sa dokázalo, že nejde o zlozvyk, ale jeden z druhov drogovej závislosti s mnohostrannými a často až smrteľnými následkami pre ľudský organizmus. Je teda samozrejmé, že na boj proti fajčeniu kladú medzinárodné inštitúcie vrátane Európskej únie veľký dôraz. Svedčí o tom prijatie významných dokumentov.

Ľudia sa delia a kategorizujú na tých, čo fajčia, a tých, čo nefajčia... Všade sa píše o škodlivosti cigariet, o neustálom zvyšovaní ich cien, ale aj dopytu po nich a v ich škodlivosti. Všade cítiť cigaretový pach, smrdia ruky, šatstvo, byt... Takmer každý z fajčiarov si povedal, že už konečne prestane fajčiť, napr. od Nového roku už ani jednu cigaretu!!! Je to najlepšie rozhodnutie v mojom živote – tvrdia tí, čo to dokázali!

Hlasivky sú dokonalý hudobný nástroj, ktorý má každý človek v hrdle. Ak sa o ne staráme a naučíme sa na ne správnym spôsobom hrať – rozprávať či spievať–, svojou silou a vibráciami dodávajú telu celú škálu emočného napätia. Stáva sa však, že aj napriek snahe o kultivovaný hlasový prejav ráno zistíte, že nemôžete hovoriť ani spievať, stratili ste hlas. Dočasnú alebo dlhodobú stratu hlasu prekoná počas svojho života viac ako desať percent ľudí. Čo môže spôsobiť toto akútne krátkodobé či chronické ochorenie hlasiviek?

Astma je ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty a pľúca. Je to chronické zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje problémy s dýchaním. Ak sa vyskytne záchvat, zápal dýchacích ciest spôsobí ich opuch až do takého bodu, že sa objaví kašľanie a dýchavičnosť.

Astma je dlhodobé zápalové ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty – malé trubice, ktoré privádzajú a odvádzajú vzduch z pľúc a do pľúc. Na jej liečenie sú k dispozícii len dva druhy liekov: spreje na rozšírenie pľúcnych alveol a lieky na znižovanie alebo prevenciu zápalov, prípadne ich vzájomná kombinácia.

Astma bronchiale patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia, celosvetovo postihuje takmer 300 miliónov ľudí. Jej výskyt narastá najmä u detí a ide ruka v ruke s nárastom ďalších alergických ochorení, ako alergický ekzém a alergický zápal horných dýchacích ciest. Ročne na toto ochorenie umiera asi 250-tisíc ľudí.

Diagnostika ochorenia spočíva v starostlivo odobranej anamnéze, fyzikálnom a laboratórnom vyšetrení, funkčnom vyšetrení pľúc vrátane dôkazu hyperreaktivity dýchacích ciest (rozšírenie priedušiek, a tým zlepšenie určitých parametrov vo funkčnom vyšetrení pľúc po podaní inhalačného lieku, ktorý rozširuje priedušky, alebo naopak ich zúženie po inhalácii provokačnej látky).

Výskyt alergií, ktoré začínajú byť čoraz väčším strašiakom pre ľudí, sa z roka na rok zvyšuje. To, že ide o závažné ochorenie, potvrdzujú aj rokovania Európskeho parlamentu o alergiách popri iných vážnych chorobách. V novembri minulého roku hlasoval Európsky parlament o 7. rámcovom programe výskumu s rozpočtom viac než 54 miliárd eur, ktorý špecifikuje oblasti výskumu v rámci EÚ a jeho ciele od roku 2007 do roku 2013.

Astma je veľmi časté ochorenie s prevalenciou v rozmedzí 1 – 18 %. Astma je veľmi heterogénne ochorenie, na ktorého vzniku sa podieľajú dedičné faktory spolu s negatívnymi faktormi životného prostredia. Podľa vyvolávajúcej príčiny sa rozdeľuje na alergickú astmu (pozitívna anamnéza alergickej nádchy, atopického ekzému, zvýšená hladina IgE) a na nealergickú astmu (často býva vyvolávaná recidivujúcimi infekciami dolných dýchacích ciest).

Spoločnosť Sanofi a Zentiva pripravila v dňoch 23. – 25. apríla v poradí už siedmy ročník odborného seminára pod názvom „Industriálna farmácia“, ktorý je určený vybraným študentom tretieho ročníka Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Farmaceutickej fakulty v Brne.

Europacolon Slovensko je nezávislá, nezisková pacientska organizácia, ktorá sa zameriava na problematiku kolorektálneho karcinómu (KRCa, rakovina hrubého čreva a konečníka). Na Slovensku vznikla v máji 2007 a je členom celoeurópskeho združenia Europacolon spájajúceho pacientske skupiny z rôznych štátov Európy. Jej cieľom a poslaním je informovať o tejto zákernej diagnóze, prinášať reálne fakty o jej závažnosti, naučiť širokú verejnosť rozpoznať prvé príznaky choroby a ako s ňou účinne bojovať.