Apríl 2020

V časoch korony sa stali symbolmi doby rúška a digitálne teplomery. Tieto dve zdravotnícke pomôcky nám umožňujú chrániť seba aj druhých pred ochorením a byť informovaní o tom, či máme zvýšenú teplotu alebo horúčku, ktoré by mohli signalizovať náš zhoršený zdravotný stav. Preto by ste si aj vy v časoch pandémie koronavírusu mali zaobstarať do domácej lekárničky kvalitný digitálny teplomer, ktorý bezkontaktne, spoľahlivo a rýchlo zmeria teplotu vám aj vašim blízkym, a zásobu masiek na tvár, tzv. rúšok, bez ktorých na základe nariadení vlády nie je možné opustiť svoje domovy a pohybovať sa na uliciach, v obchodoch a v exteriéri. Zdá sa, že podľa prognóz z radov odborníkov budeme túto dvojicu pomocníkov v boji s ochorením Covid-19 ešte dlhšiu dobu potrebovať.

Trápi vás bolesť chrbta, stuhnutá šija, bolia vás kĺby alebo ste si pri športe natiahli sval? Aby ste sa zbavili bolesti a vaše telo sa opäť dostalo do optimálneho stavu, zišla by sa vám poctivá masáž. Nemusíte však kvôli nej utekať do najbližšieho masérskeho salónu – profesionálnu masáž si s pomocou šikovného masážneho prístroja Orava MP-800 doprajte priamo u vás doma!

Slnko a vitamín D sú dôležitou súčasťou nášho vývoja, pretože náš život bol vždy spätý s prírodou. Výskum okolo tohto super vitamínu, ktorý je pomocou ultrafialového žiarenia syntetizovaný v pokožke, nás nikdy neprestane udivovať. Je dôležitý pri udržiavaní nášho zdravia i v prevencii pred ochoreniami. Početné štúdie dokazujú, že vitamín D môže znížiť riziko bežných, ale i chronických ochorení až o 60 %! Napomáha pri liečbe osteoporózy, autoimunitných chorôb – napr. cukrovky, sklerózy multiplex či psoriázy, kardiovaskulárnych a onkologických ochorení, depresie a podľa najnovších poznatkov je účinnou podporou liečby infekcií horných dýchacích ciest i ochrany pred nimi.

 

K neodmysliteľným každoročným sprievodcom jari, alergiám a častým atakom chrípky, sa v tomto roku pridružil nevyspytateľný nový koronavírus. A my zvažujeme ako čo najefektívnejšie chrániť svoje dýchacie cesty...

 

Onkologickí pacienti sú jednou z rizikových skupín v súvislosti s koronavírusom. Liga proti rakovine poskytla základné informácie v súvislosti s koronavírusom zostavené na základe najčastejších dotazov rodín s onkologickým ochorením - odpovedá MUDr. Darina Sedláková – odborník v oblasti verejného zdravia, WHO, členka GR Ligy proti rakovine.

Psychická stránka pri akejkoľvek chorobe je kľúčová. Udržať si racionálny prístup a zdravú myseľ je to najťažšie. Ťažšie ako dodržiavať nariadené opatrenia. Hovorí PhDr. Andrea Križanová PhD. – onkopsychológ Ligy proti rakovine, odborník v oblasti verejného zdravia.

COVID-19 je choroba spôsobená novým koronavírusom.  V súčasnosti neexistuje žiadna liečba a vedci z celého sveta sa snažia identifikovať existujúce lieky alebo zlúčeniny, ktoré by proti nemu mohli byť účinné. Koronavírusy (CoV) patria do veľkej rodiny vírusov spôsobujúcich respiračné choroby, od bežného prechladnutia až po závažné ochorenia, ako sú napríklad respiračný syndróm na Strednom východe (MERS-CoV) a ťažký akútny respiračný syndróm (SARS-CoV).

Zvýšenie bezpečnosti zamestnancov, zlepšenie preventívnych opatrení pre zákazníkov a nedostatok ochranných pomôcok sú hlavné dôvody nového mimoriadneho opatrenia v lekárňach Dr.Max. Farmaceutov a farmaceutických laborantov odteraz chráni ochranného plexisklo.

Lekárne Dr.Max reagujú na dlhodobý nedostatok ochranných pomôcok tváre na Slovensku. Pôvodný výdajný automat s rôznorodým doplnkovým lekárenským sortimentom upravili na „rúškomat“. Vďaka automatizovanému výdajnému systému je pre zákazníkov zabezpečená maximálna ochrana a tiež znížené riziko prenosu ochorenia Covid-19. Tvárové rúška šije pre lekárne Dr.Max slovenská odevná spoločnosť. Sú vyrobené z certifikovanej netkanej textílie a po opratí vhodné na opakované nosenie.

Na Slovensku prebehol výskum, ktorý našiel recept na zlepšenie zdravia detí predškolského veku, a teda aj ich škôlkarskej dochádzky o 30 %. O štúdiu Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Pediatrického centra JuvenaliaA s. r. o. z Dunajskej Stredy sa dnes zaujíma celý svet. Dokazuje ako sa dá detskému pacientovu pomôcť v prípadoch respiračných infekcií.