Február - 2012

Ak si predplatíte jeden z uvedených titulov do 20. marca 2012, budete zaradený do žrebovania o atraktívne ceny. Pri objednávke oboch titulov 2-krát. Žrebovanie sa uskutoční 5. apríla 2012 a následne do konca apríla 2012 budú odoslané výhry.

Témy zubný kaz a zapálené ďasná sú aktuálne už tisíce rokov, odkedy si radi pochutíme na dobrom jedle – bohužiaľ, postupom času stále viac a častejšie, s obsahom cukrov. Potravu s obsahom cukrov však obľubujú aj baktérie žijúce v ústnej dutine. Tie, vďaka tomu, že sú dobre živené, sa ďalej rozmnožujú geometrickým radom. Napádajú nielen zubnú sklovinu, ktorú oslabia do tej miery, že vzniká zubný kaz, ale aj neočistené ďasná, kde vyvolávajú zápal.

Mikulášska besiedka s veľkým srdcom v Detskom kardiocentre v Bratislave

Desiati študenti farmácie získali edukačné granty od Nadácie Zentiva

Pojem alergia označuje skupinu chorôb, pri ktorých odpoveď na faktory pôsobiace z vonkajšieho prostredia zapríčiňuje poškodenie orgánov a tkanív a vyvoláva zápaly alebo poruchy funkcie. Spúšťacím mechanizmom sú cudzorodé antigény, tzv. alergény. Klinické prejavy závisia od postihnutého orgánu a tkaniva. Alergické choroby sa klasifikujú podľa typu imunologického mechanizmu. Ako alergén sa označuje ktorýkoľvek antigén schopný vyvolať alergiu. Príčinou vzniku alergie môže byť genetické predispozícia, potraviny, peľ, prach, srsť zvierat, trávy, roztoče, kozmetika, ale aj chemikálie či lieky.

Naalergické ochorenia trpí vo svetovej populácii každý piaty človek. Keďže alergia je na vzostupe aj v rozvojových krajinách, zdá sa, že ľudstvo v neustále sa zhoršujúcom životnom prostredí zatiaľ každú bitku s alergénom prehráva. Veľa ľudí trpí najmä na jar rôznymi alergickými ochoreniami. Neraz ani nevedia, že je to alergia, ktorú človek môže získať počas života alebo zdediť po rodičoch. V jarných a letných mesiacoch alergici trpia najmä na peľ, no alergénom nemusí byť iba peľ, ale môžu to byť aj potraviny, domáci prach, roztoče, plesne, exhaláty, kovy, ako aj stresové situácie. Prečo niektorý organizmus je nadmerne citlivý a iný nie?

Chrípka a nachladnutie sú najčastejším ochorením, s ktorým Slováci bojujú. Najmä s príchodom jesene je naša obranyschopnosť vystavená nadmernej záťaži. Silný imunitný systém však dokáže vírusom a baktériám vzdorovať. Poradíme vám, ktoré látky sú pre správne fungovanie imunitného systému nevyhnutné a pomôžu vám prežiť jesenné a zimné obdobie bez potreby navštíviť lekára.

Alergie sú jednou z pätnástich najčastejších diagnóz na svete. Až 85 percent populácie tejto planéty trpí alergiou a 115 miliónov ľudí trápi alergická nádcha. Byť alergický je módne. Nevšimli ste si? Každý je na niekoho alergický! A to až tak, že sa nám pri pohľade na toho človeka zjavia vyrážky po tele, iným dokonca aj červené fľaky. Lekárom sme ukradli odborný výraz – alergia, a hráme sa s ním podľa našich predstáv. Podstatu sme však nezmenili. Byť alergický znamená mať prehnanú reakciu. Alergia je hysterická reakcia imunitného systému, čo je zrejme najvýstižnejší opis tohto chronického zápalového ochorenia. Imunitný systém, na ktorý sa spoliehame, keď ide napríklad o chrípku, sa zrazu postaví proti nášmu vlastnému telu.

V ostatných troch-štyroch desaťročiach sa u nás hrozivo zvýšila spotreba antibiotík, ktoré na jednej strane sú dobrým pomocníkom v boji proti ťažkým bakteriálnym a vírusovým ochoreniam, na druhej strane však ich zbytočné užívanie pri bežných nachladnutiach a chrípkových stavoch spôsobuje ich neúčinnosť pri nasledujúcom ochorení. Vtedy, keď jeho potreba je opodstatnená. Zároveň pribudli prejavy nedostatočnej imunity organizmu a výrazne vzrástla na Slovensku potreba odborných lekárov – alergiológov, ktorí majú plné ambulancie pacientov.

V medicínskych a vedeckých kruhoch, ale aj medzi laikmi sa koenzýmu Q10 pripisuje stále väčší význam, hlavne pre jeho podporné terapeutické a preventívne účinky. Prirovnávajú ho k elixíru života, ktorý zvyšuje imunitu, predlžuje život, dokáže opäť „nabiť“ životné batérie človeka a je nenahraditeľný pre bioenergetickú podporu životne dôležitých funkcií. Aká je funkcia koenzýmu Q10 (CoQ10) v ľudskom organizme a ako sa prejavuje jeho nedostatok, sme sa rozprávali s prof. RNDr. Annou Gvozdjákovou, DrSc., z Farmakobiochemického laboratória III. Internej kliniky Lekárskej fakulty UK v Bratislave, ktorá sa tejto problematike venuje niekoľko rokov.

Z pohľadu lekára je nádor patologický útvar, ktorý treba čo najskôr diagnostikovať a radikálne zničiť. Príznaky nádorov v rôznych orgánoch a lokalizáciách sú často netypické a správna diagnóza sa určí až po viacerých špecializovaných vyšetreniach.

Personalizovaná liečba patrí medzi najnovšie trendy v liečbe rakoviny hrubého čreva a konečníka. Lekár má po prvýkrát možnosť dopredu predvídať úspešnosť liečby konkrétneho pacienta. Popri tradičných liečebných postupoch, akými sú chemoterapia a rádioterapia, sa pacientom otvárajú nové možnosti v podobe cielenej liečby, ktorá je pacientovi „šitá na mieru“ a výrazne zvyšuje jeho šance na vyliečenie.

Rakovina patrí medzi ochorenia, ktoré sa často označujú ako „choroby spôsobené životným štýlom.“ Sú to tie, ktorým sa väčšinou dá predísť, ak vylúčime zo života rizikové faktory, ako sú fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nezdravé stravovacie návyky, telesná nečinnosť a následná obezita. Následky zlého životného štýlu sú hrozivé a prognóza je veľmi nepriaznivá. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera vo svete ročne na choroby spôsobené zväčša nesprávnym životným štýlom až 36 miliónov ľudí a podľa trendu sa dá očakávať ďalší nárast.

Karcinóm prsníka je najčastejšie sa vyskytujúce onkologické ochorenie u žien. Jeho výskyt je vysoký, vyšší výskyt je na západnej pologuli ako na východnej a na severnej vyšší ako na južnej. V USA a v iných vyspelých štátoch Európy sa vyskytuje u každej ôsmej až jedenástej ženy, ktorá sa dožije 85 rokov. Na Slovensku sa karcinóm prsníka vyskytuje približne u každej dvadsiatej ženy, každoročne sa na Slovensku diagnostikuje okolo 2200 nových prípadov. Rakovina prsníka sa môže vyskytovať aj u mužov. Priemerný ročný výskyt rakoviny prsníka v mužskej populácii je okolo 20 prípadov.

Karcinóm prsníka je v súčasnosti najčastejším zhubným nádorovým ochorením u žien. Svojimi dôsledkami hlboko zasahuje do všetkých oblastí života ženy i jej rodiny. Choroba sa nevyhýba nijakej vekovej kategórii, preto je dôležité vedieť, ako sa môžeme pred ňou chrániť. Predovšetkým si treba všímať svoje telo. U žien sa to týka najmä prsníkov, pretože čim skôr sa prítomnosť nádoru v prsníku zistí, tým je väčšia šanca na úspešnú liečbu.

Prsníky pre mnohé ženy a od nepamäti znamenajú jeden zo základných pilierov ich ženskosti. Platí to od čias doby kamennej až po súčasnosť, samozrejme, v jednotlivých obdobiach s iným akcentom na tvar či veľkosť, ale platí to stále... Na druhej strane pre generácie maliarov, sochárov, fotografov, ale i všeobecne nás mužov, pohľad na ladné ženské krivky vrátane prsníkov predstavujú stály, ale pri každej žene iný, osobitý druh krásna.

Kyslík – najrozšírenejší prvok v prírode, a predsa sa nám ho nedostáva dostatok. Niet divu, veď rýchle životné tempo a k tomu znečistené ovzdušie nás oň celkom úspešne oberajú. A s ním aj o zdravie a životnú energiu. Nájdite si preto čas a poriadne sa nadýchnite. Riešením môže byť aj kyslíková terapia.

Liek proti ožiareniu CBLB502 sa podarilo vyvinúť americkým vedcom. Liek má chrániť ľudské telo proti poškodeniu z radiácie. Predpokladá sa, že by mal výrazne ovplyvniť rádioterapiu a zabezpečiť, že bude bezpečnejšia pre ľudí trpiacich na rakovinu. Rovnako by sa mohol použiť aj pri nukleárnych katastrofách alebo pri útokoch s použitím takzvaných špinavých bômb. CBLB502 bol testovaný na zvieratách a už sa testuje klinicky. Podľa amerických lekárov sú výsledky zaujímavé a pozitívne.

Liek radí.