Problémy s tráviacim systémom môžu pacienta zmiasť. Ide o syndróm dráždivého čreva alebo zápalové črevné ochorenie? Ak si nie ste istí, akým ochorením trpíte, položte si nasledujúce otázky…
Rozmaznávať chuťové bunky sa naozaj oplatí, hovoria mnohí. Radosť z dobrého jedla a gurmánskeho zážitku prehluší neraz iné pôžitky. A to sa dokonca mení vekom. Čím je človek starší, tak pôžitok z jedla býva na úkor iných pôžitkov, ale platí najmä to, že gurmánsky pôžitok nás málokedy sklame. Samozrejme, to je jedna strana mince. Tá druhá hovorí o správnej výžive, zdravom stravovaní a pri niektorých ochoreniach aj o nevyhnutnosti dodržiavať mnohé diétne opatrenia.
Azda by sme ťažko u nás hľadali človeka, ktorý by aspoň raz v živote neokúsil nepríjemný pocit zo žalúdočnej kyseliny v ústach a pálenie záhy. Tento prejav bol u mnohých možno ojedinelý, ale je veľa tých, ktorí s ním bojujú veľmi často, dokonca niekoľkokrát denne, prakticky po každom jedle. Lekári to nazývajú gastroezofagálny reflux (GER), z ktorého sa môže vyvinúť gastroezofagálna refluxná choroba (GERD).
Opäť je tu jeseň a vredári, ako sa zvyčajne vravieva pacientom s vredovým ochorením zažívacieho ústrojenstva, toto ročné obdobie spolu s jarou poznajú ani nie tak podľa vonkajšej teploty a charakteristického počasia ako podľa signálov svojho tela. Ozývajú sa u nich vredy, ktoré majú svoje neraz veľmi nepríjemné príznaky. Tie však nie sú rovnaké, líšia sa podľa napadnutého orgánu. Iné sú pri vredoch žalúdka, iné pri dvanástniku či pri zriedkavejších vredoch pažeráka a v okolí Meckelovho divertikulu.
Mnohých ľudí trápi nepríjemný pocit kyslosti stúpajúcej zo žalúdka, ktorému sa hovorí pálenie záhy. Táto akútna porucha trávenia sa zvyčajne spája s refluxom, pri ktorom z nejakého dôvodu prestane správne fungovať dolný pažerákový zvierač – sval zabraňujúci spätnému výstupu obsahu žalúdka do pažeráka. Väčšina pacientov tento stav trpí napriek tomu, že ide o chorobný stav, ktorý treba liečiť, pretože pomoc existuje.
Juditu krátko po tridsiatke postihla choroba z tých najhorších. Na nemocničné lôžko ju pripútala rakovina. Doma mala školáčika Denisa, ktorý ju potreboval, a manžela. O ňom bola presvedčená, že ju takisto potrebuje. Ich vzťah bol zdanlivo ideálny...
Hemoroidy, ľudovo nazývané zlatá žila, jedno z najčastejších proktologických ochorení, je staré ako ľudstvo samo. Podľa svetovej medicínskej literatúry na hemoroidy trpí až 70 percent populácie nad 30 rokov. Hemoroidy poznali i za čias Hyppokrata ako ochorenie „vyšších“ vrstiev. Liečili ich „felčiari“ tak, že inkriminované miesto vypaľovali rozpáleným železom. Aj keď odvtedy lekárska veda významne pokročila, je veľmi smutné, že aj v 21. storočí pacienti z ostychu neradi hovoria o tomto zdravotnom probléme, ba často ho zatajujú aj pred lekárom, pritom hemoroidov a bolestí, ktoré spôsobujú, sa možno jednoducho zbaviť.
Vianoce sú najkrajšie sviatky roka. Je to však aj obdobie, keď sú mnohí z nás presvedčení o tom, že sa v jedle nemusia obmedzovať a že si môžu nekontrolovane dopriať, na čo majú chuť. A to je práve najväčšia chyba, ktorú robia. Vianoce totiž vôbec nie sú dôvodom na prejedanie sa, ale len na malé zhrešenie, ktoré neublíži srdcu a cievam a nespôsobí tráviace ťažkosti. Obdobie sviatočných dní by nemalo byť ani o tom, že síce teraz priberiem, ale na Nový rok si dám predsavzatie a začnem chudnúť. Priatelia, platí staré dobré známe: Všetko s mierou!
Aby bol človek v živote spokojný a šťastný, mali by „fungovať“ všetky oblasti a stránky jeho života – pracovná, zdravotná, rodinná a takisto súkromná vrátane sexuálnej. Pre každého dospelého človeka je prežívanie intímnych a sexuálnych chvíľ veľmi dôležité. Pre niektorých dokonca to najdôležitejšie!
Akí sme za dverami svojich spální? Čo tam robíme naozaj a o čom iba tajne snívame? Kopírujeme v správaní pornohercov alebo romantické telenovely? V čom sa líšia predstavy žien a silnejšieho pohlavia? Na tieto a ďalšie pikantné otázky hľadal odpovede veľký prieskum sexuálneho života, do ktorého sa zapojilo 8237 prevažne mladších respondentov (konkrétne 3314 žien a 4923 mužov v priemernom veku okolo 30 rokov). Podľa výsledkov prieskumu je sexuálne správanie Slovákov do veľkej miery stále ovplyvňované konzervatívnou výchovou a nad pudmi prevláda rozum, ale niektorí z nás sa už neboja popustiť uzdu sexuálnemu správaniu.
Tridsaťdvaročný Peter s manželkou sa päť rokov snažili splodiť potomka. Neúspešne. Manželka ťažko niesla pocit viny, preto stres z neplodnosti bol pre oboch psychickou záťažou. Až následné vyšetrenie potvrdilo, že príčina je na Petrovej strane, a to pre zníženú pohyblivosť a kvalitu spermií. Juraj podstúpil liečbu a dnes sa už tešia z dvojročnej dcérky. O príčinách, vyšetrení a liečbe mužskej neplodnosti sme sa rozprávali s doc. MUDr. Jozefom Valkym, CSc, vedúcim lekárom Centra asistovanej reprodukcie ISCARE v Bratislave a hlavným odborníkom MZ SR pre reprodukčnú medicínu.
Sexualita je pre človeka prirodzenou súčasťou života. Napriek tomu je akosi medzi ľuďmi téma o sexuálnych problémoch tabuizovaná, dokonca ako by sme sa hanbili o tejto chúlostivej záležitosti rozprávať. Pritom si treba uvedomiť, že sexuálny život v každom veku je dôležitý a kvalitný sexuálny život má vplyv aj na fungovanie harmonického partnerského vzťahu. Je veľkým omylom si myslieť, že vekom sexuálny život v partnerskom vzťahu už nie je taký podstatný.
Petra Polnišová sa narodila 24. februára 1976. Vyštudovala bábkoherectvo na VŠMU. Následne pôsobila v Spojenom kráľovstve a dva roky v milánskom divadle Teatro laboraotrio mangiafuoco. Po návrate na Slovensko sa stala jedným z kľúčových členov divadla GUnaGU v Bratislave, pôsobí v Divadle L+S, spolupracovala s divadlom Nová scéna, Aréna. Do povedomia širšej verejnosti vstúpila účinkovaním v humoristickej relácii S.O.S. na STV (spolu so svojimi kolegami z divadla), kde sa podieľala aj na scenári a dramaturgii.
Pri príležitosti sviatku svätého Mikuláša sa 6. decembra v priestoroch Detského kardiocentra (DKC), pracovisku NÚSCH, a. s. na bratislavských Kramároch opäť stretlo veľa dobrých ľudí, aby deťom, ktorým zdravie nedovoľuje byť doma počas nastávajúcich sviatočných dní, aspoň takýmto spôsobom spríjemnili pobyt v nemocnici. Poslaním našich lekárov a nás všetkých je darovať detičkám, ktoré majú choré srdiečko bezstarostný a plnohodnotný život zdravých detí a život s nádejou na ďalší krásny deň.
Pravidelne si merať krvný tlak doma! Štatistiky varujú, vysoký krvný tlak, čiže hypertenziu, má takmer 42 % Slovákov! Ľudia so zvýšeným krvným tlakom sa obvykle necítia chorí. Naopak, bývajú to ľudia veľmi výkonní, a práve v tom je „zákernosť” hypertenzie. Prejaví sa až pri komplikáciách. Preto by mal každý človek, už od veku 30 rokov, poznať svoj krvný tlak a pravidelne si ho merať – najmä vtedy, ak je v rodine sklon k hypertenzii, cukrovke alebo kardiovaskulárnym chorobám.
Jód je pre život na Zemi nenahraditeľný a je základným pilierom zdravia živého organizmu a „tajomstvom“ dlhého života. Jód je jedným z najdôležitejších, ak nie základným stopovým prvkom, od ktorého závisí celkový zdravotný stav človeka, jeho vývin, rast, jeho vitalita a dožitý vysoký vek v dobrej kondícii a zdraví.
Chlad poškodzuje srdce, varujú kanadskí kardiológovia. Ľadová zima ohrozuje predovšetkým tých, ktorí už majú problémy so srdcom. Týka sa to najmä pacientov s prekonaným infarktom, so zúženými koronárnymi cievami a s poruchami srdcového rytmu. Riziko vzniku infarktu srdca rastie o 2 percentá súčasne s každým poklesom teploty o 1 stupeň. Chlad totiž vyvoláva extrémnu telesnú reakciu: cievy sa sťahujú, zvyšuje sa v nich tlak, ktorý srdce potrebuje na pretláčanie krvného obehu. Ak je už poškodené, môže dôjsť k zá - ch vatu anginy pectoris, novému infarktu, ba až k úmrtiu pacienta. Kanadskí lekári odporúčajú nevystavovať organizmus vysokému chladu a chrániť telo viacerými vrstvami oblečenia, termobielizňou a termoobuvou, športovať vo vnútri.