Cukrovka je choroba ako každá iná, so svojimi príčinami, priebehom, komplikáciami i liečbou. Patrí medzi najstaršie choroby ľudstva. Pomenovanie cukrovky diabetes melitus zaviedli grécki lekári zhruba pred tritisíc rokmi. Ešte v 2. st. pred naším letopočtom sa písalo: „Diabetes je čudesná choroba... Od vzniku ochorenia po jeho rozvinutie uplynie dlhý čas, no keď je choroba v pokročilom štádiu, možno pokladať dni pacienta za spočítané.“ Tieto slová platili bez výnimky celé stáročia, pretože až do objavenia inzulínu sa na cukrovku umieralo. V súčasnosti to už neplatí. Cukrovka síce zostala ochorením na celý život, ale ak sa s ňou diabetik naučí žiť, môže viesť kvalitný a dlhý život.
Názov druhého ročníka vzdelávacieho seminára Nadácie Zentiva bol Voľnopredajné lieky – cesta k šetreniu verejných zdrojov. Seminár bol súčasťou systematického vzdelávacieho projektu Edukačný grant Nadácie Zentiva a v tomto roku bolo do neho zapojených päť škôl a vyše 50 študentov 4. ročníka stredných zdravotníckych škôl z Bratislavy, Trnavy, Trenčína, Banskej Bystrice a Košíc.
Vykurovaciu sezónu spravidla sprevádza výrazný pokles vlhkosti vzduchu v byte. U mnohých z nás sa začínajú prejavovať problémy súvisiace so suchým vzduchom – vysychanie a zdurenie slizníc, ich znížená obranyschopnosť, nádcha, dusivý kašeľ prechádzajúci často do chronickej formy, zápal horných dýchacích ciest i ďalšie. Často ich mylne pripisujeme chrípkovému obdobiu...V záujme svojho zdravia – zvýšenia imunity i pokojného spánku – venujme preto pozornosť prostrediu, v ktorom sa zdržiavame!
Svätomartinské víno pochádza z jesenného zberu daného roka, preto má sviežu farbu aj chuť a nižší obsah alkoholu Prvé otváranie fliaš nového „Svätomartinského“ sa uskutočňuje vždy podľa tradície na sviatok sv. Martina, 11. novembra o 11. hodine. Značku „Svätomartinské“ môžu niesť vína vyrábané z odrôd Müller Thurgau, Veltlínske červené skoré a Muškát moravský (biele vína) a Modrý Portugal a Svätovavrinecké (červené a ružové vína) s pôvodom hrozna v Českej republike. Tieto odrody boli pre značku Svätomartinského vybrané preto, lebo dozrievajú skôr, a ponúkajú tak včas potrebnú vysokú kvalitu hrozna. Svätomartinské vína sú prvé vína nového ročníka.
Jód je pre život na Zemi nenahraditeľný a je základným pilierom zdravia živého organizmu a „tajomstvom“ dlhého života. Jód je totiž jedným z najdôležitejších, ak nie základným stopovým prvkom, od ktorého závisí celkový zdravotný stav človeka, jeho vývin, rast, vitalita a dožitý vysoký vek v dobrej kondícii a zdraví. Najprirodzenejším zdrojom jódu sú morské ryby, riasy a morská voda. Je to dôsledok topenia ľadovcov spred 40 miliónov rokov, kedy väčšina jódu bola splavená do mora.
Čo má spoločné známy vitamín C a otužovanie? Že dostatok tejto organickej zlúčeniny v spojení so spomínanou aktivitou vedie ku posilnenej imunite. A ešte? Pre oba je aktuálne slovo POSTUPNE – otužovať treba začať krôčik po krôčiku a vitamín C by sa mal v tele uvoľňovať pozvoľna.
Gestačný diabetes mellitus (GDM) alebo tehotenská cukrovka je definovaný ako porucha tolerancie glukózy rôzneho stupňa, ktorá vznikla alebo sa zistila v priebehu tehotenstva najčastejšie po 20. týždni s úpravou po pôrode. V našich geografických podmienkach postihuje 3 – 5 % všetkých tehotných žien. Prvýkrát tehotenskú cukrovku opísal v r. 1823 nemecký lekár Heinrich Bennetitz, ktorý opísal symptómy ako smäd a zvýšené močenie u tehotných žien, pričom tieto symptómy vymizli po pôrode.
Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické metabolické ochorenie, ktorého základnou črtou je zvýšená hladina cukru v krvi – hyperglykémia. Spôsobuje ju porucha tvorby a uvoľňovania hormónu podžalúdkovej žľazy – inzulínu, prípadne jeho nedostatočné využitie v tkanivách. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, ktorá v prípade neskorého rozpoznania alebo nesprávnej liečby prináša svojmu nositeľovi mnohé komplikácie s následnou možnou invalidizá ciou alebo dokonca môže viesť k predčasnému úmrtiu. Manifestácia cuk - rovky (hlavne 2. typu) skracuje život chorého až o 15 rokov. Príčinou úmrtia sú hlavne ochorenia srdcovocievneho systému.
Vo svete žije vyše 250 miliónov chorých na diabetes mellitus. Na Slovensku je registrovaných vyše 300-tisíc cukrovkárov, v susednej Českej republike až 800-tisíc. Okrem toho mnohí ďalší o svojej chorobe zatiaľ nevedia. Od objavu inzulínu, prvého významného pomocníka v liečbe cukrovky, uplynulo bezmála 100 rokov a inzulín je dodnes rozsiahle používaný liek. Jeho účinky však neprinášajú trvalý pozitívny výsledok, ale treba ho stále užívať. Početné tímy výskumníkov a lekárov vo svete sa zaoberajú hľadaním nových možností boja proti diabetu. Medzi nimi sú tiež slovenskí vedci.
Slovo cholesterol sa v ostatnom čase stalo akýmsi strašiakom. A oprávnene, pretože choroby spôsobené vysokým cholesterolom v krvi usmrcujú viac ako polovicu svetovej populácie. Žiaľ, aj Slovensko patrí medzi štáty s najväčším výskytom srdcovocievnych ochorení, ku ktorým patrí aj ateroskleróza – kôrnatenie tepien (názov ateroskleróza je odvodený od aterómu – ložiska s obsahom cholesterolu a iných tukových látok vo vnútornej vrstve steny). Toto degeneratívne ochorenie tepien spôsobuje ich zúženie, takže tkanivá, srdce, mozog sa nedostatočne prekrvia. Ohrozené je nielen srdce, ktoré prečerpáva krv všade tam, kde je potrebná, ale aj tepny, žily, vlásočnice, pretože vyživujú milióny buniek v tele.
Zimné mesiace sa už tradične spájajú aj s príchodom rôznych vírusových ochorení. Chladné a sych - ravé počasie, menej čerstvej zeleniny a ovocia, menej pohybu na čerstvom vzduchu, menej slnka a pod., to všetko oslabuje našu imunitu a vytvára sa rajské prostredie pre rôzne infekcie, ktorým často podľahnú aj tí najodolnejší.
Chronický zápal podnebných mandlí vzniká najčastejšie po neliečených, zle liečených alebo opakovaných angínach. Po prekonaní akútneho zápalu vznikajú v mandliach jazvovité zmeny. V priestoroch medzi jazvami sa vytvára priaznivé prostredie na prežívanie mikróbov, a tým stále pretrvávajúceho zápalového procesu.
Rodičov vždy veľmi trápi, ak je ich malá ratolesť chorá. Nádcha, prechladnutie či angína u detí predstavujú zvyčajne veľký problém najmä preto, že si nevedia vyfúkať nos. Pre dieťa je takéto ochorenie, ktoré je pre dospelého človeka banalita, vždy vážny problém. Hovorí sa, že liečená či neliečená nádcha trvá vždy sedem dní. No nemusí to byť tak.
Ťažkosti, ktoré sprevádzajú prerezávanie zubov múdrosti, postihujú značný počet ľudí prevažne v mladšom veku. Postihnuté bývajú častejšie dolné zuby múdrosti ako horné. Za normálnych okolností zuby múd rosti sa prerezávajú do 20 rokov, hoci proces môže pokračovať u niektorých pacientov až do 25 rokov. Osmičky sa prerezávajú najprv v sánke, potom v čeľusti a skôr u dievčat než u chlapcov v priemere o jeden až jeden a pol roka. Ak sa osmičky neprerežú do 20 rokov, odporúča sa zhotovenie rtg. snímky a zistenie stavu a polohy zubov múdrosti. Normálna poloha osmičiek je taká, keď je zub uložený vertikálne, to znamená, že korunka zuba múd - rosti je celá viditeľná v ústnej dutine a korene sú uložené v kosti.
Len málokto sa môže pochváliť, že nepozná závrat – nepríjemný pocit, keď sa človeku zdá, že sa s ním všetko točí, krúti, že stráca rovnováhu. Takáto porucha rovnováhy dokáže človeka poriadne vydesiť, pretože privodí pocit nestability a závratu, a to nielen vtedy, keď sa pohybuje, ale aj keď stojí na mieste či leží. V bežnej populácii závrat postihuje až desať percent pacientov. U starších ľudí nad šesťdesiat rokov tento nepríjemný pocit trápi už každého druhého pacienta.
V EÚ približne 760 zo 100 000 ľudí trpí zrakovou poruchou. Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorým vnímame až 80 % podnetov z vonkajšieho prostredia a sveta. Kým sa neobjavia problémy, sme ľahostajní k svojmu zraku. Problémy zo zrakom komplikujú život a čím skôr sa začne tento problém riešiť, tým je to lepšie pre každého.
S príchodom jesene je naše telo viac vystavené hrozbám, ktoré dokážu obranyschopnosť organizmu výrazne naštrbiť. Jesenné virózy, prechladnutia, užšia paleta možností na vyskladanie optimálneho jedálnička – to všetko môže hrať v náš neprospech, ak sa neudržiavame v dobrej kondícii pohybom, otužovaním a dostatočným príjmom zdraviu prospešných látok. Na pulty obchodov sa práve na jeseň a v zime dostávajú vo väčšej miere citrusové plody, ktoré sú pre naše telo vitamínovou bombou. Pomaranče, limetky, citróny, mandarinky či grapefruity sú cenovo dostupnejšie a nájdete ich v každom obchode.