Pred cestou do zahraničia sa nezabudnite informovať o zdravotných rizikách v oblasti, do ktorej sa chystáte. Dnes je už úplne bežné, že ľudia cestujú z jedného svetadielu na druhý. Tisíckilometrové vzdialenosti sa tak stávajú iba záležitosťou niekoľkých hodín. Čím exotickejšiu dovolenku si vyberiete, tým viac problémov vám hrozí. A vonkoncom na ne netreba dlho čakať. K zemi vás „priklincuje“ už dlhý let a časový posun.
Aj napriek tomu, že leto je pre mnohých najkrajším obdobím roka, máva svoje nástrahy. Ak vynecháme škodlivé lúče pri nadmernom opaľovaní, musíme myslieť aj na nástrahy na dovolenke v zahraničí. Tie sú najčastejšie v podobe infekčných alebo parazitárnych ochorení v exotických destináciách, ktoré sú u našincov čoraz aktuálnejšie. Našťastie, pred slnkom sa vieme chrániť.
Je najvyšší čas myslieť na leto. Čaká nás vytúžené letné „ničnerobenie“. Ale radosť z dovolenky nám môžu pokaziť aj niektoré nepríjemnosti.
Letné dovolenky sú v plnom prúde, no horúce letné dni neznamenajú len množstvo príjemných zážitkov, ale aj nástrah. Tie nás môžu stretnúť nielen doma, ale aj počas dovolenky v zahraničí, počnúc stratenou batožinou či nevydareným počasím. Tieto veci ovplyvniť nemôžeme, za iné však často môžeme aj sami. Platí to aj v prípade dovolenky presedenej na toalete dôsledkom črevných problémov. Ako predísť tomu, aby sme svoj letný relax netrávili s bolesťami brucha, teplotou, hnačkou či vracaním, sme sa rozprávali s gastroenterológom MUDr. Tomášom Kollerom, PhD., z Univerzitnej nemocnice v bratislavskom Ružinove.
Prudké životné tempo, dni naplnené množstvom práce, ktorá nedá človeku vydýchnuť a vyvíja na neho každodenný tlak... To je charakteristický obraz súčasnosti a viac či menej sa dotýka každého. Krátku úľavu poskytujú dovolenky, na ktoré sa zvyčajne tešíme dlho dopredu. Nie vždy sa však naša dovolenka stáva zdrojom len príjemných zážitkov.
Organizmu prospieva každý pohyb vo vode, ale zo všetkého najlepšie je plávanie. Ide o jeden z mála športov, ktorý je vhodný takmer pre každého. Plávanie je najprirodzenejším pohybom človeka, pretože vo vode môžeme robiť všetky pohyby bez statickej záťaže. Voda pozitívne vplýva na celé telo. Je vhodná na jeho správne držanie, zlepšuje fyzickú i psychickú kondíciu, formuje problémové partie, odbúrava nadbytočné tuky, zlepšuje imunitu a obranyschopnosť. Pri plávaní pracujú všetky drobné svaly, priaznivo sa ovplyvňuje krvný obeh, prekysličí sa mozog a naštartuje tvorba endorfínu – hormónu šťastia, preto je plávanie vhodné aj pre všetky vekové kategórie.
Príroda bola umelcom od nepamäti. Vietor, voda vo všetkých svojich skupenstvách či iné živly dokážu vytvoriť neskutočné prírodné útvary, ktoré obdivuje celá ľudská spoločnosť. Aj slnko dokáže byť umelcom. Jedného sfarbí dočervena, iného zas dohneda. Nie všetko je však krásne a už vôbec nie zdravé.
Smäd je večný, rovnako ako potreba ho uhasiť. Hlási sa vždy, keď v tele dochádza k strate vody. Keď človek stráca vodu, organizmus začína mať pocit ako „sušené ovocie“.
Dá sa žiť v harmonickom zväzku aj bez sexu? Čudovali by ste sa, koľko párov takto funguje!
Slnečné počasie láka ľudí tráviť čo najviac voľných chvíľ v prírode alebo pri vode. Pobyt na slnku však nemusí priniesť len pozitívnu náladu a pekne opálenú pokožku, ale pri prekročení tzv. „bezpečnej“ hranice môže náš organizmus aj poškodiť. Aby vám na leto nezostali bolestivé spomienky, prinášame vám zopár rád a varovaní.
Slnečné počasie láka ľudí tráviť čo najviac voľných chvíľ v prírode alebo pri vode. Pobyt na slnku však nemusí priniesť len pozitívnu náladu a pekne opálenú pokožku, ale pri prekročení tzv. bezpečnej hranice môže náš organizmus aj poškodiť. Aby vám na leto nezostali bolestivé spomienky, prinášame vám zopár rád a varovaní.
Mnohí z nás si ani neuvedomujú, akú dôležitú úlohu a význam v živote človeka majú vône a pachy. Každý človek má vlastnú „čuchovú mapu“. Citlivosť na vône a ich vnímanie je veľmi individuálne. Zatiaľ čo niekomu jeden človek „vonia“, druhému je jeho pach nepríjemný. Ale väčšine z nás prekáža nepríjemný pach potu.
Koncom marca tohto roka médiá informovali o epidémii horúčky dengue v Riu de Janeiro. Naša verejnosť tomu nevenovala väčšiu pozornosť, veď Rio je veľmi ďaleko. No chorých tam dramaticky pribúda, už ich je takmer 70-tisíc a choroba si vyžiadala aj viac životov. Príčinou je štipnutie ázijského komára Aedes albopictus. Musíme poriadne zbystriť pozornosť, pretože odborníci nás varujú: do Európy sa kvôli globálnemu otep - ľovaniu presúva ázijský komár Aedes albopictus, známy aj ako ázijský tigrí moskyt. Jeho výskyt už hlásia viaceré krajiny, medzi nimi Taliansko, Rakúsko, Francúzsko, Nemecko a jeho rozšírenie hrozí aj na Slovensku.
Kliešť obyčajný je cudzopasný roztoč. Na svete sa vyskytuje asi 650 rôznych druhov kliešťov. Počas vývojového cyklu – vajíčko, larva, nymfa, dospelý jedinec – vystriedajú viacero hostiteľov. Okrem človeka to môžu byť napr. hlodavce, líšky, psy, mačky, kone. Na Slovensku môžeme nájsť asi 15 druhov kliešťov. Najvýznamnejší pre človeka je kliešť obyčajný – Ixodes ricinus.
Metastázy v kostiach sú jednou z najčastejších príčin bolesti u pacientov s rakovinou. Prevencia a liečba ich komplikácií nepriniesla za posledné roky nič nové, teraz však konečne prichádza inovatívny liek, ktorý mení vyhliadky pacientov s kostnými metastázami a kvalitu ich života k lepšiemu.
Popredná celosvetová farmaceutická spoločnosť Sanofi sa zaviazala bojovať proti falšovaniu liekov a pripojila sa k 1. celosvetovému dňu boja proti falšovaniu liekov, ktorý bol vyhlásený na 26. júna. Spoločnosť sa rozhodla zaviesť niekoľko preventívnych opatrení, medzi ktoré patrí aj informovanosť verejnosti o rizikách nákupu a užívania falšovaných liekov.
Jód je pre život na Zemi nenahraditeľný a je základným pilierom zdravia živého organizmu a „tajomstvom“ dlhého života. Jód je totiž jedným z najdôležitejších prvkov, možno povedať základným stopovým prvkom, od ktorého závisí celkový zdravotný stav človeka, jeho vývin, rast, vitalita a vysoký vek dožitý v dobrej kondícii a zdraví.
Počas letných mesiacov trávime veľa času v prírode, na kúpaliskách, pri mori alebo v horách. Cez horúce dni najradšej vyhľadávame chládok, klimatizované priestory, chodíme na prechádzky skoro ráno, ešte predtým, ako sa ručička teplomeru vyšplhá na 30 stupňov Celzia. A podľa odporučenia kožných lekárov a internistov by sme počas dňa pri týchto vysokých horúčavách vôbec nemali byť na slnku. Ak sa i napriek tomu nemôžete vyhnúť pobytu na slnku, nezabúdajte na pár základných potrieb, vďaka ktorým prežijete horúce letné dni bez ujmy na zdraví.
Neutíchajúcu bolesť podbrušia si často ženy spájajú s mesačným cyklom a tak siahajú len po liekoch proti bolesti. Ale nie vždy musí ísť o len symptómy spojené s menštruačným cyklom. Väčšina žien, žiaľ, skrýva svoje utrpenie a lekársku pomoc vyhľadá až vtedy, keď bolesť začne byť neznesiteľná a obmedzuje v ich spoločenskom, pracovnom, ale aj sexuálnom živote.
Prežite dovolenku v južnom Burgenlande! Táto prekrásna oblasť Rakúska je vzdialená od Bratislavy približne 160 kilometrov. Nachádzajú sa tu termálne pramene a uhličitá minerálna voda, ktorá ozdraví vaše telo zvnútra. Má príjemnú osviežujúcu chuť, je mierne sýtená a dodá vám energiu po každodených túrach v okolitej prírode. Malebná dedinka Bad Tatzmannsdorf je miesto, kde môžete prežiť ideálnu, relaxačnú, ale aj ozdravnú dovolenku. Južný Burgenland je krajina s nádhernou prírodou, stovkami hektárov viniča, lúk a pastvín. Je to kraj, odkiaľ pochádza najkvalitnejšie červené víno – frankovka modrá, ktoré je pýchou tohto regiónu. Počas svojho pobytu môžete navštíviť vínnu pivnicu a ochutnať kvalitné vína z južného Burgenlandu – Eisenberg, ktoré sa tešia veľkej obľube nielen u domácich obyvateľov, ale predovšetkým u turistov, ktorí si radi toto kvalitné vínko kúpia priamo od výrobcov. V Bad Tatzmannsdorfe sa zastavte v cukrárni Kaplan, kde si môžete zamaškrtiť na kvalitných zákuskoch, tortách, pralinkách, ktoré splnia očakávania aj tých najväčších labužníkov. Je to obľúbené miesto domácich na nedeľné posedenie rodín a priateľov pri výbornej kávičke, koláčiku alebo sorbete, ktorý vás počas letných horúcich dní dokonale osvieži.
Pozor, končí sa platnosť starých lekárničiek! Staré biele lekárničky možno používať najdlhšie do 31. 7. 2012! Od tohto času môžu byť súčasťou povinnej výbavy motorových vozidiel už len nové lekárničky v oranžovom vyhotovení, ktoré zodpovedajú vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR č. 143/2009 Z. z. Ak ste si lekárničku zakúpili pred viac ako dvomi rokmi, skontrolujte si ju!