Marec - 2011

Veľké množstvo žien si dokáže privodiť opakované zápaly močových ciest nesprávnym oblečením alebo nedokonalou intímnou hygienou. Súčasné štatistiky sú varujúce: Každá druhá žena prežije túto nepríjemnú skúsenosť najmenej raz za život! Tieto zápaly môžu viesť i k psychickým zábranám pri sexe (z dôvodu nepríjemného výtoku, častého močenia a pálenia v oblasti genitálií). Moč je niekedy kalný a páchnuci.

Ochorenia prostaty sú u mužov pomerne časté. Päťdesiatnici a starší páni, ktorí ani netušia, že nejakú prostatu majú, patria medzi veľkých šťastlivcov. Ktorýsi lekár totiž s úsmevom poznamenal, že „hlavnou funkciou tohto orgánu je od istého veku obmedzovať prietok moču, čo najväčšmi sťažovať onú činnosť vykonávanú pri pisoári, muža v noci budiť a vyvolávať trápne situácie na verejných toaletách“. Je to tak, tretina mužov po päťdesiatke, polovica po šesťdesiatke a 90 % sedemdesiatnikov o tom vie svoje. To, prečo vlastne od istého obdobia dochádza k zväčšovaniu prostaty, nie je celkom jasné. Dovtedy pokojná prostata sa aktivuje a dochádza k množeniu buniek najmä v jej jadre. To vyvoláva mechanický tlak na močovú rúru a sťažuje močenie.

Každý deň čítate v novinách, počúvate v televízii, že bez vitamínov a ďalších živín možno nedožijete do rána. V našom prehľade zistíte, na čo a kedy ich najviac potrebujete.

V priebehu života prechádza náš organizmus rôznymi etapami. Viete, čo sa deje v organizme, keď máme 20, 30 alebo 70 rokov? Prečo niekto v štyridsiatke vyzerá o 20 rokov starší a naopak, niekomu by ste v päťdesiatke hádali o 10 rokov menej? Každý z nás starne iným spôsobom, ale často si za to môžeme aj my sami.

Marek pred rokmi ešte ako vysokoškolák v ranných hodinách spozoroval občasnú bolesť v krížoch. Keď sa rozhýbal, bolesť ustúpila. V priebehu niekoľkých týždňov sa však bolesť začala stupňovať, pridali sa aj horúčky a stuhnutie v bedrovej oblasti. Nevedel sa hýbať a ocitol sa v nemocnici. Predpokladal, že má zablokované platničky, lekár však diagnostikoval ankylozujúcu spondylitídu – Bechterevovu chorobu. Aj keď sa Markovi zrútil svet, mal šťastie, že ochorenie bolo iba v začiatočnom štádiu a liečba zabrala. Svoj ďalší život však musel prispôsobiť ochoreniu a chrbtici zafixovanej v miernom predklone – pravidelne cvičil, plával a liečil sa v kúpeľoch.

Príbeh tety Olinky nie je, žiaľ, zriedkavý. Ale v mnohom je poučný pre rodiny tých, ktorí sa podobne ako ona na starosť znova stávajú deťmi. Bez perspektívy, len s utrpením svojím i svojho okolia až do trpkého konca. No súčasne s možnosťou zmierniť negatívne sprievodné javy nevyliečiteľnej choroby mozgu známej ako Alzheimerova choroba na čo najmožnejšie minimum.

Príznaky Alzheimerovej choroby možno v prvých fázach ochorenia ľahko prehliadnuť alebo ich pripísať stresu, únave či depresii a strate chuti do života súvisiacej so starnutím. Častým prejavom je aj zmätenosť či popletenosť, po čase sa objavia menšie poruchy pamäti, ktoré sa postupne prehlbujú. Ľudia postihnutí týmto ochorením môžu zabúdať mená svojich blízkych, názvy známych miest či účel každodenne používaných predmetov. Ako sa pamäťové výpadky, príznačné pre rané štádium ochorenia, postupne zhoršujú, pridávajú sa k nim aj iné mentálne poruchy a problémy správania.

O antioxidantoch ste už určite počuli – pokiaľ nie, iste sa k tomu skoro dostanete. Dnes sú predmetom intenzívneho výskumu zameraného na ochranu, ktorú nám môžu poskytnúť proti zhubným chorobám, predčasnému starnutiu alebo sivému zákalu. Vedci sú presvedčení, že práve antioxidanty môžu prispieť k prevencii týchto nebezpečných civilizačných chorôb. Ide o zoskupenie vitamínov a minerálov, predovšetkým vitamínov A, C, E, betakarotén a selén. Najcennejšou vlastnosťou antioxidantov je ich schopnosť likvidovať nevyvážené molekuly známe ako voľné radikály.

Dietológ Resortu Sv. Kateřina radí: Ak chcete prežiť zimu bez úhony, musí váš imunitný systém optimálne fungovať. Prečo? Len silná obranyschopnosť chráni váš organizmus nielen pred cudzími votrelcami, ako sú baktérie a vírusy, ale pomáha aj bunkám zbavovať sa odpadových produktov látkovej výmeny, vznikajúcich pri telesnej námahe a spôsobujúcich únavu. Navyše zdravý imunitný systém prospieva celkovej regenerácii, pri ktorej sa odstraňuje bunkový odpad vznikajúci námahou (vrátane cvičenia a športu) a stresom. Ak je tento mechanizmus čistenia porušený, pocítite bolesť vo svaloch a v spojivových tkanive – a regenerácia sa po akejkoľvek fyzickej námahe predlžuje. Vzniká letargia až únava, ktorým neprávom hovoríme „zimné“. Ak chcete byť celú zimu zdraví, čo úzko súvisí s funkciou imunitného systému, je užitočné dopriať si častejšie odpočinok (aj aktívne) a získavať tak potenciál na upevnenie imunity.

Celá Európa vie o probléme, ktorý prichádza rýchlosťou cunami, a tým je narastajúci počet starých ľudí. Európske spoločenstvá sú charakteristické zvyšujúcim sa podielom starých a veľmi starých občanov. Štatistici odhadujú, že do roku 2050 počet ľudí vo veku nad 65 rokov v Európe stúpne na 37 %. Pri neustále sa zlepšujúcej životnej úrovni je pre nasledujúce desaťročie predpoklad úbytku počtu pôrodov vo väčšine európskych štátov a na druhej strane vďaka pokroku v medicíne, konkrétne ponuke nových liekov na trhu a špičkovej lekárskej technike sa priemerná dĺžka života za posledných 100 rokov dokonca zdvojnásobila. Napríklad ženy v Nemecku sa dnes dožívajú v priemere 80 rokov a muži 73 rokov, pričom v roku 2020 by sa bežne mali dožívať až 90 rokov. Zdroj ďalej uvádza, že každý štvrtý človek, ktorý sa narodil v rokoch 1946 až 1964, sa môže dožiť 100 rokov a ten, kto sa narodí dnes, až dokonca 120 rokov.

Najskôr Ria začala v pravom kolene pociťovať silnejšiu tupú bolesť, ktorá bola s každým krokom nepríjemnejšia. Bolesť spomaľovala jej chôdzu a prichytila sa, že kríva. No inak to jednoducho nešlo. Aj oľutovala zvyčajný obed, na ktorý sa vybrala s dvomi kolegami. Koleno mu dodalo trpkú príchuť. Ale utešovala sa, že pred budovou ju čaká auto a odvezie sa domov. Pokoj a spánok sú najlepším lekárom, zajtra už po bolesti nebude ani stopy.

Ak ste niekedy rozmýšľali, že si dáte urobiť plastickú operáciu, prečítajte si tieto riadky. Dočítate sa o všetkých nebezpečenstvách súvisiacich s takýmito operáciami, o ktorých by ste mali vedieť. Plastická chirurgia vám pomôže riešiť problém s ovisnutými prsiami, vráskami, či celulitídou. Takéto zákroky sú čoraz populárnejšie a sú aj cenovo dostupné. Kým sa však rozhodnete podstúpiť niektorý z nich, zvážte všetky za a proti a uvedomte si, aké následky to môže mať pre vaše zdravie.

Posledné desaťročia sa plastická chirurgia dostáva do popredia až tak, že zaberá najmä v istom druhu tlače prvé miesto, dokonca sa dostáva na popredné či prvé stránky. Spomína sa zväčša v súvislosti s estetickou zložkou plastickej chirurgie a v nej dominuje najmä problematika úpravy prsníkov. Je úplne samozrejmé, že v článkoch sa spomínajú spoločensky aktívni ľudia, ktorí si dali vykonať nejaký omladzujúci zákrok.

Všetci si uvedomujeme, aké dôležité je pre človeka zdravie. Snažíme sa preto zdravšie stravovať a viac sa pohybovať. No pritom mnohokrát zabúdame na najdôležitejšiu zložku našej potravy – ZDRAVÚ VODU a vhodný pitný režim. Každý uzdravujúci a životodarný proces, ktorý sa deje v našom tele, sa deje pomocou vody!

Como je tretie najväčšie jazero v Taliansku. Má nielen úctyhodnú hĺbku viac ako štyristo metrov, ale aj dĺžku – 46 kilometrov. Jazero tesne objímajú vysoké hory a na ich úpätiach sú učupené husto zastavané mestečká a dedinky.

Predstavujeme vám termálny ostrov Ischia vhodný najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom, chrbticou, prípadne sú po operácii a chcú si dať telo do poriadku len za niekoľko dní. Tento ostrov sopečného pôvodu má viac než 40 termálnych prameňov s rôznymi liečebnými účinkami.

Liga proti rakovine sa aj v tomto roku pripája k iniciatíve Medzinárodnej únie proti rakovine - UICC, ktorá každoročne vyhlasuje 4. február za Svetový deň proti rakovine. Na Slovensku sa zameriava na tému prevencie pred rakovinou krčka maternice a prsníkov.

Liek radí.