Hovorí sa síce, že moč má svoju moc, ale ak človeka zrádza mechúr, volá skôr o pomoc. Infekcie v močových cestách sú druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou na svete - po bakteriálnych zápaloch dýchacích ciest. Zápal dolných močových ciest, to znamená močovej rúry a mechúra, častejšie trápi ženy. Dôvodom je ich kratšia močová rúra, ktorá má len 3 - 4 cm oproti 15 cm dlhej mužskej močovej rúre. Baktérie teda v prípade žien majú do močového mechúra ,,kratšiu cestu“ a ešte im obyčajne ostane dostatok síl na spôsobenie zápalu. Aj muži však môžu mať s močovými cestami problémy – najmä v prípade, že trpia napríklad zväčšovaním prostaty, obličkovými problémami a ďalšími diagnózami spôsobujúcimi komplikácie pri močení.
Niektorí muži by možno v spravodlivom rozhorčení trochu zlomyseľne poznamenali, že prostata je ženského rodu, preto im vie tak strpčiť život. Do istého veku ani nevedia, že ju majú, príde však obdobie, keď sa táto predstojná žľaza uložená tesne pod močovým mechúrom začne hlásiť čoraz naliehavejšie. Páni, ak chcete svoju prostatu ,,umlčať“, treba sa o ňu postarať včas!
Úlohou imunitného systému je chrániť organizmus pred negatívnymi vonkajšími faktormi a zároveň udržať rovnováhu vo vnútorných procesoch. Je zrejmé, že primerané cvičenie môže priaznivo ovplyvniť aktivitu imunity nášho organizmu. No dnešný rýchly spôsob života, hektická doba a negatívne vplyvy súčasnej civilizácie – ako stres, znečistené prostredie a zlé stravovacie návyky, všetky tieto faktory môžu mať negatívny vplyv na imunitný systém a teda aj na zdravie. Ak imunita zlyhá alebo je oslabená, môže dôjsť k vzniku rôznych ochorení, ako sú časté prechladnutia, chrípka, alergie.
Bol horúci slnečný deň, akých sme mali v uplynulom desaťročí veľa. Všade, kam dosiahli lúče hlavnej planéty, zostávala žltá suchá tráva, kvety prudko vädli. Chlapi od susedov sa vybrali na zvyčajný letný týždňový tramp a mamu nechali doma. Taký spôsob trávenia dovolenky pod širákom či pod stanom nikdy nemala rada, chýbala jej kúpeľňa a vlastná posteľ. No a týždeň oddychu od soboty do soboty osamote jej dobre padol. Už mala plány, ako si vyjde s priateľkami na posiedku, bude čítať v tichu pri vode pod košatými agátovými stromami, ktoré poskytovali príjemný tieň, a hojne polievať kvety aj trávnik, aby si udržali zeleň. Aj sa hneď chcela pustiť do zalievania. No stihla len zapnúť čerpadlo studne a otvoriť kohútik s hadicou. Vtom pocítila nepríjemné bodnutie na stehne. Bola to osa, ktorá si ešte raz vyskúšala svoje žihadlo na Ankinom tele.
Ľudské telo má sústavu orgánov, buniek a protilátok, ktoré ho chránia pred rozličnými ochoreniami. Ak sa však na človeka lepí jedna choroba za druhou, navyše pochytá kadejaké alergie, obyčajne to svedčí o tom, že jeho organizmus má nedostatočnú obranyschopnosť a oslabenú imunitu. Imunitný systém, ak je správne nastavený, udržiava s endokrinným a nervovým systémom vnútornú rovnováhu organizmu. Ako to funguje?
Bývajú obdobia, keď vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod. Alergia je nenápadný škodca, ktorý vám dokáže znepríjemniť akýkoľvek šport vonku. Najprv sa len tak nenápadne prihlási raz za čas a postupom času svoje príznaky riadne zhoršujú. Namiesto toho, aby ste sa dobíjali jarným slniečkom, hltali prvé kilometre a vychutnávali si zvuky a vône jarnej prírody, prepadáte depresii v presvedčení, že kondícia nadobudnutá v zime zmizla niekam do nenávratna, že to stiahnutie, ktoré cítite na hrudníku, tak skoro nepominie, a uvažujete o tom, či má vôbec zmysel smrkať, keď to z nosa odkvapkáva samo.
A opäť sú tu soplíky, kašeľ, teplota. Ledva jedna choroba skončí, ďalšia čaká za dverami. Nekonečný kolotoč, ktorý sa hádam zastaví až niekedy koncom jari. Ako pomôcť uboleným telíčkam? Ako zlepšiť imunitu? Ako sa to dá inak ako prekonávaním všetkých chorôb, ktoré „prebehnú“ okolo nás?
Psychológovia tvrdia, že deti, ktoré v domácnosti žijú v blízkosti zvierat, ako sú pes, mačka, kôň, morča či kanárik, sú omnoho pokojnejšie, sebavedomejšie, majú väčšiu odvahu a vedia sa vyrovnať so stresom. Blahodarný vplyv na dieťa často prevýši všetky hygienické i zdravotné riziká. Mnoho detí i dospelých však nadmieru reaguje nielen na srsť a kožu svojich domácich miláčikov, ale aj na vonkajších a vnútorné parazity, ktoré na ich koži či v ich útrobách parazitujú. Alergiu môže vyvolať aj nepravidelný či príležitostný kontakt so zvieraťom. Najagresívnejšie alergény spomedzi zvierat produkujú mačky, pritom samec (kocúr) alergizuje viac ako samica (mačka).
Možno aj vďaka „najobľúbenejšej“ ženskej výhovorke, ako sa vyhnúť partnerským radovánkam, prevláda v našej spoločnosti názor, že bolesti hlavy sú súčasťou života. Načo ich liečiť, veď nimi trpeli naše mamy aj prababky?! Migréna nás dokáže z každodenného života absolútne vyradiť. Napriek tomu väčšina postihnutých migrénou nikdy nenavštívi lekára...
Je zima, príroda typicky zimná, mráz, sneh. Kto z nás by v tomto čase myslel pri potulkách prírodou na hrozbu prisatia kliešťa s následným rizikom ťažkého ochorenia – kliešťový zápal mozgu a mozgových blán (kliešťová meningoencefalitída). Pokúsim sa vás presvedčiť, že aktívny prístup k svojmu zdraviu má v tomto prípade zmysel.
Väčšina z nás si síce uvedomuje, aká dôležitá je dobrá kondícia, ale mnohí presne nevedia, čo to znamená. Nejde o žiadne vynikajúce športové výkony. Telesná zdatnosť jednoducho znamená schopnosť zvládnuť fyzické nároky každodenného života. Priemerný dospelý človek by mal byť schopný nosiť ťažké nákupy, zrýľovať záhradu alebo bežať na autobus bez toho, aby sa zadýchal a unavil. Žiaľ, veľa ľudí sa pokladá za zdatných, aj keď to nie je pravda. Jediným spôsobom, ako si pestovať dobrú telesnú zdatnosť, je pravidelne intenzívne cvičenie najmenej tri razy do týždňa.
„Sama som sa o tom nedávno presvedčila. Všetky moje doterajšie diéty sa vždy skončili jojo efektom. Niektoré boli naozaj drastické a vynechať som pri nich musela veľa potravín. Ale nech som už schudla koľkokoľvek, kilá boli napokon vždy späť. Mohla som hovoriť o šťastí, ak len tie, ktoré som zhodila. Obvykle sa k nim totiž pripojilo aj nejaké to kilečko navyše.
Je to síce ťažké, ale riešenie sa vždy nájde. Chce to iba pozrieť sa do „zrkadla svojej duše“, zaťať zuby a ísť ďalej. S „depkou „ sa dá bojovať. Depresiu prehlbuje aj nadbytok kofeínu (viac ako štyri šálky kávy ale šesť šálok čierneho čaju). Kofeín navyše spôsobuje nespavosť a tá je jedným z príznakov depresie. Skúste zvýšiť príjem vitamínov skupiny B, železa, draslíka, horčíka, medi a zinku, ktoré organizmus načerpá z celozrnných potravín, strukovín, chudého mäsa, rýb s vysokým obsahom tuku, morských živočíchov a vajec. Dostatok vitamínu C nájdeme v čerstvom ovocí a zelenine (špargľa, brokolica, kapusta, pomaranče a bobuľovité ovocie). Hladinu vápnika, horčíka a železa pomôže zvýšiť listová zelenina, sušené ovocie nám doplní draslík a železo a zásoby vápnika doplnia mliečne výrobky (najlepšie s nízkym obsahom tuku.
Ján prekonal mozgovú príhodu, ktorej následkom došlo k strate reflexu prehĺtania. Pacient nemohol prehltnúť ani sliny, musel ich vypľúvať. Preto začal prijímať stravu cez nazogastrickú sondu (sonda cez nos do pažeráka, do ktorej sa podáva pacientovi mixovaná strava) s tým, že ak sa pacientovi neobjaví reflex prehĺtania najneskôr do mesiaca, bude sa mu musieť zaviesť tzv. PEG sonda (sonda priamo do žalúdka)...
Deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor spôsobujúci vznik chronických ochorení. Za týmto alarmujúcim stavom je nedostatok pohybu a nesprávne stravovacie návyky. Konferencia Nové trendy vo výžive 2010 si dala za cieľ odpovedať, prečo tučnieme a žijeme kratšie ako obyvatelia západnej Európy.
Od svojho objavenia prechádzajú antibiotiká neustálym vývojom a v súčasnosti existuje množstvo antibiotík, ktoré sú určené na liečbu rôznych druhov bakteriálnych infekcií. Prelomom v antibiotickej liečbe je vysoko účinný sirup s predĺženým uvoľňovaním, ktorý sa v rámci liečby užije iba jeden-jediný raz, pričom nahrádza 7- až 10-dňovú antibiotickú liečbu.