Júl - August 2020

Obava z prítomnosti kliešťov nás prenasleduje už od jari a najmä v lete, kedy narastajú riziká stretnutia s týmito parazitmi v súvislosti s naším častejším pobytom v prírode. Žijú všade tam, kde rastie tráva – stresujú nás na výletoch a pri prechádzkach v lesoch, na lúkach, v parkoch či večerných posedeniach pri ohníku. Preto je potrebné vedieť, ako sa pred nimi chrániť a ako ich odstrániť, keď sa „zaklieštia”.

Experimentálne, in vitro a in vivo výskumy tímu prof. Palok Aich z Národného inštitútu pre vedu, vzdelávanie a výskum (NISER) indického Ministerstva pre atómovú energiu, dokazujú, že kmene Lactobacillus bulgaricus DWT1 a Streptococcus thermophilus DWT4 vodného pôvodu vedú k repolarizácii makrofágov M2 na M1. Makrofágy M1 sú súčasťou bunkovej imunity a ničia rakovinové a vírusové bunky.

Východná Morava je turistický región, ktorý pokrýva územie Zlínskeho kraja. Jeho dostupnosť pre návštevníkov zo Slovenska je viac ako vynikajúca, veď spoločná hranica má dĺžku vyše 200 kilometrov. Navyše Východná Morava ponúka množstvo zážitkov a jedinečných lokalít. Nájdete tu ciele tradičné aj tie neobjavené, kde si môžete spraviť výlet mimo davy, zažijete kempovanie, ale aj luxus vo vyhlásených wellnessh hoteloch, pochutnáte si na top modernej gastronómii alebo na klasických pokrmoch Valašska či Slovácka, zažijete romantiku vo dvoch alebo dobrodružný výlet s rodinou. Neváhajte a vyrazte „za humná“, Východná Morava na vás čaká.

Každá mamička dobre vie, že najhodnotnejšou a najprirodzenejšou potravou pre dojčatá je materské mlieko. Je zásobárňou výživných látok, ktorých pomer sa v priebehu dojčenia s rastom dojčaťa postupne mení. V danom období mu tým mamička dáva všetky potrebné látky, ktoré tvoria základ jeho ochrany pri kontakte so svetom.

V pokojnom prostredí Karloveského ramena, neďaleko bratislavskej Botanickej záhrady, na vás čaká Stomatologická klinika vybavená na najvyššej európskej úrovni. Team renomovaných stomatológov so skúsenosťami v zahraničí absolvuje pravidelné školenia a pracuje pod dohľadom skúseného primára, ktorým je MUDr. Alexander Schill.

V električke radšej postojíte, dlhé sedenie na poradách alebo neodkladná práca za počítačom vám spôsobuje utrpenie, vyhýbate sa doteraz príjemným kultúrnym zážitkom, posedeniam s priateľmi na káve či obľúbenému športu a celé vaše prežívanie sa sústreďuje len na jeden bod tela? Na ten, o ktorom sa nahlas nehovorí?

Vedeli ste, že je stredomorská strava už 8 rokov zahrnutá

do zoznamu UNESCO ako nehmotné kultúrne dedičstvo?

Príroda, pokoj a nekonečný priestor - miesto na nezabudnuteľné výlety a chvíle pôžitkov i zážitkov. Dolné Rakúsko ponúka hlboké lesy a vinohradmi lemovaný Dunaj, mohutné hory, ale aj pestrú kultúru a zaujímavú históriu. S uvoľnením obmedzení spôsobených koronavírusom sa dolnorakúsky kraj stáva turistickým tipom tohtoročného leta.

Je tu znova obdobie komárov a kliešťov, ako aj iného hryzavého a bodavého hmyzu! Na prevenciu pred encefalitídou a nebezpečnou lymskou boreliózou, ktoré kliešť roznáša, myslite včas!

Kašeľ nie je choroba, ale príznak. Netreba ho však podceňovať. Čo nám dokáže povedať? Stupnica od jemného vytrvalého odkašliavania až do prudkého dráždivého kašľa, ktorý nám ide „roztrhnúť pľúca“. S chladnejšími dňami a vyšším výskytom infekčných ochorení nadobúda „kašľový koncert“ v našom okolí na rozmanitosti aj intenzite. Napriek tomu, že kašeľ nie je ochorenie, ale len príznak iných ochorení, nemali by sme ho bagatelizovať a podceňovať.