Marec 2019

Šedý zákal je očné ochorenie, ktoré sa prejavuje v určitej forme u všetkých ľudí vyššieho veku. Rozvíja sa postupne a spôsobuje stratu priehľadnosti očnej šošovky. Človek tak prestane vidieť ostro. V 90 % prípadov je príčinou jeho vzniku práve prirodzený proces starnutia oka.

Svet je neuveriteľne rýchly. Každý vyžaduje pohotové riešenia. V priebehu niekoľkých hodín si maximálne výhodne môžeme požičať prakticky na čokoľvek. Úvery na bývanie, resp. hypotéky sú výhodné ako nikdy predtým, mesačné splátky sú zvládnuteľné, ponuka bývania je pestrá...

Podľa záverov komisie OSN pre výživu (FAO) je potrebné výžive matky a dieťaťa venovať osobitnú pozornosť najmä v čase pred tehotenstvom, počas tehotenstva a dojčenia, a to najmenej až do ukončenia 24. mesiaca veku dieťaťa. Práve v tomto období je výživa mimoriadne dôležitá, pretože je rozhodujúca aj pre ďalší zdravý rast a vývoj dieťaťa! Pediatri na základe klinických štúdií uvádzajú, že organizmus si môže nadlho zapamätať metabolické účinky výživy ešte z raného prenatálneho a novorodeneckého obdobia na celkovú odolnosť a kondíciu, napr. vo vzťahu k imunite, alergiám, fyzickým či psychickým schopnostiam.

Máte plný nos? Pociťujete opakovane výrazné ťažkosti pri dýchaní? Prenasleduje vás pocit nedostatočného prívodu vzduchu alebo v istých obdobiach, najmä na jar, neustále kýchate, oči vám slzia a červenejú a spotrebujete kvantá vreckoviek?

Lekárne Dr.Max budú v rámci charitatívneho projektu Mamička, dýcham pomáhať rodičom detí ohrozených syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Spolupráca Dr.Max s Nadáciou Križovatka v aktuálne 17 vybraných lekárňach naprieč Slovenskom spočíva v možnosti vypožičať si monitor dychu. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorá má strážiť zastavenie dychu, ale tiež apnoe pauzy či akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťatka. Keď k nim dôjde, okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča, ktorý môže v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

Na Slovensku pribudne každoročne približne 34 000 ľudí s diagnózou rakovina. Dnes už ťažko nájdeme rodinu, v ktorej sa nestretli s onkologickou diagnózou. Rakovina je jednou z najvážnejších život ohrozujúcich chorôb. Jej dôsledky a vplyvy Liga proti rakovine zmierňuje už 29 rokov. Dôležitý spôsob je aj psychosociálna starostlivosť, ktorá je jej hlavnou doménou. Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2 % zo svojich daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam či nadáciám. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, tak urobia priamo v daňovom priznaní.

Antibiotiká sú zázračný liek – penicilín zachránil už viac než 200 miliónov životov. Spolu so smrtiacimi patogénmi však, bohužiaľ, ničí aj „priateľské“ baktérie, ktoré sú súčasťou nášho tráviaceho a imunitného systému. Výsledkom narušenia rovnováhy v črevách je hnačka, s ktorou má pri antibiotickej liečbe alebo po nej skúsenosť 30 % dospelých. Aj keď deti od 1 do 4 rokov začínajú mať podobné zloženie baktérií v črevách ako dospelí, antibiotikami spôsobené hnačky sa u nich vyskytujú dokonca v 40 percentách. Pravdepodobnosť hnačky je vyššia pri užívaní širokospektrálnych antibiotík predpisovaných aj pri respiračných ochoreniach a rastie priamo úmerne s dĺžkou užívania antibiotík.

Veľká noc nám už pomaly klope na dvere a my vám ponúkame alternatívu na strávenie jarných sviatkov. Vyberte si z ponuky hotelovej siete SOREA a zažite jarný pobyt v čarokrásnej prírode. Oddýchnite si v našich hotelových wellness centrách, absolvujte očistnú kúru, fytoterapiu, relaxačnú masáž, zábal alebo jarnú lyžovačku doplnenú hotelovým animačným programom.