Február - 2015

 

Odhaduje sa, že nedostatok vitamínu D v jesenných a zimných mesiacoch sa vyskytuje najmenej u 1 miliardy ľudí. Údaje z Európy poukazujú na fakt, že koncentrácie déčka v krvi sú na konci zimy u 2/3 obyvateľov podstatne nižšie ako v lete. A tento problém neobchádza ani Slovensko!

 

Jeseň aj zima nám prinášajú nielen pozitíva, ale aj veľa útrap v podobe plného nosa, podráždeného hrdla, bolesti hlavy a uslzených očí, ktoré nie sú výsledkom rozcítenia z najnovšieho filmového „dojáku“. Ako každý rok, aj teraz by sme sa mali poriadne vyzbrojiť, pretože chrípka číha za každým rohom.

 

Ak sa na človeka lepia choroby, ak obyčajná nádcha trvá príliš dlho, ak navyše pochytá kadejaké alergie, je to znak toho, že má oslabený organizmus. O tom, či človek podľahne chorobe, prípadne ako rýchlo sa z nej vylieči, rozhoduje v tele zabudovaný imunitný systém. Ak celý mechanizmus funguje, špeciálne bunky denne, každú sekundu nášho života na každom mieste nášho tela bojujú so škodlivými mikroorganizmami, takže si vedia poradiť nielen s útočiacimi baktériami, vírusmi, hubami, parazitmi, ale aj s vlastnými poškodenými a nefunkčnými bunkami. Žiaľ, aj imunitný systém môže zlyhať...

 

Ak si myslíte, že vašou najlepšou zbraňou v boji proti chrípke je citrón, mýlite sa. V skutočnosti citrón a vitamín C vám podrážajú nohy a ťahajú s chrípkou za jeden povraz. Podľa tradičnej čínskej medicíny vás nadmerný prísun vitamínu C pred zimnou chrípkou neochráni, práve naopak. Vieme, počúva sa to ťažko, pretože ide o tradičnú frázu od lekárov a reklám na vitamínové doplnky, ktorú do nás „hustia“ odmalička. Ako je to možné?

 

Rybie peptidy obsahujú množstvo aminokyselín, ktoré majú zásadnú funkciu v ľudskej fyziológii – podporujú imunitný systém, krvný obeh, kontrolujú chuť do jedla a majú tiež významnú úlohu pri podpore apoptózy. Apoptóza je fyziologická, programovaná smrť buniek, označovaná tiež ako sebazničenie buniek. Je to normálny proces, ktorý prebieha v každom organizme. Tento proces je nevyhnutný na správny vývin a fungovanie viacbunkových organizmov a prebieha po celý ich život.

 

S najčastejšími poruchami imunity, tzv. získanými imunodeficienciami, sa dnes stretáva vo svojich ambulanciách množstvo lekárov. Za odborným názvom sa skrýva oslabená imunita, či imunitná nedostatočnosť. Zvýšená náchylnosť na rôzne ochorenia, v dôsledku poškodeného imunitného systému, môže natrvalo zmeniť aj váš život. Pozor! Poškodiť si ho môžete aj sami!

 

Začiatkom 20. storočia ruský vedec a nositeľ Nobelovej ceny Mečnikov vyslovil hypotézu, že dlhovekosť obyvateľov niektorých kaukazských, stredoázijských a balkánskych národov je dôsledkom konzumácie jogurtu a kyslomliečnych produktov a v nich obsiahnutých mliečnych baktérií. Dnes mliečnym baktériám hovoríme probiotiká. Podľa FAO/WHO sú to živé organizmy, ktoré pri pridaní do potravy a potravinových doplnkov v primeranom množstve, môžu mať zdraviu prospešný účinok pre hostiteľa.

 

Zažili ste niečo pekné? Na minútku sa zastavte a skúste si spätne prehrať okamihy, kedy ste ráno otvorili oči a vykročili z postele. Pohladili vašu tvár slnečné lúče? Čvirikali vám vrabce do kroku? Padali z neba kvapky a do kaluží kreslili nové obrazce? Alebo ste si nič prijemné a harmonické nevšimli? Podnetov na malé každodenné radosti je mnoho. Závisí to od uhla, z ktorého sa pozeráte. Ponurá nálada, negatívne posudzovanie všedných udalostí, neustále duševné napätie či podráždenosť sú tichými predzvesťami. Hovoria veľa, no my nepočúvame! Čo na to naše srdce? Ischemická choroba na seba nenechá dlho čakať!

 

Stále viac firiem na Slovensku investuje do zdravia svojich zamestnancov. Medzi zdravými benefitmi dominujú podmienky v práci (pitný režim, nastaviteľné stoličky, zdravotné prehliadky) a motivovanie k pohybu napríklad budovaním parkovísk na bicykle. Novinkou je boj proti stresu a tzv. relaxzóny, kde sa zamestnanci môžu v pracovnom čase odreagovať. Vyplýva to z výsledkov 5. ročníka súťaže Zdravá firma roka, ktorú organizuje Union zdravotná poisťovňa v rámci podpory zdravotnej prevencie.

 

Hematológovia bijú na poplach – na mnohopočetný myelóm sa nemusí umierať, stačí ak naň budeme myslieť včas! Veľké diskusie vyvolalo toto záhadné ochorenie len nedávno, keď sa ukázalo, že reálny počet pacientov môže byť oveľa vyšší a za jeho neskorým odhalením býva nedostatočná informovanosť o jeho existencii a možných príznakoch. Žijeme v dobe, keď by sa takéto nedostatky rozhodne nemali akceptovať. Lekári sa rozhodli konať, volajú po väčšej osvete.

 

Dve tretiny Slovákov si nesprávne myslia, že antibiotiká sú účinné aj proti vírusom, a 56 % tvrdí, že antibiotiká sú účinné vo väčšine prípadov zápalov hrdla. Vyplýva to z online prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra B-inside. V skutočnosti sú antibiotiká organické látky, ktoré účinkujú na bunky baktérií tak, že ich hubia, prípadne zastavujú ich rast a rozmnožovanie, no účinkujú len na baktérie, na vírusy účinok nemajú.

 

Máte povolanie, pri ktorom ste doslova zrástli s počítačom? Nespustíte z neho zrak aj niekoľko hodín denne? Chráňte si oči!

 

Liek radí.

 

Keď nám robí problémy bakteriálna infekcia, vieme, že musíme ísť k lekárovi po antibiotiká. Sú nenahraditeľným liekom. Keď si však svet voči nim vybuduje odolnosť, nebudú účinkovať. Ako prvé je dôležité pripomenúť si, čo sú antibiotiká a kedy sú užitočné. Sú to organické látky, ktoré buď hubia bunky baktérií, alebo zastavujú ich rast a rozmnožovanie. Účinkujú však len na baktérie. Na vírusy účinok nemajú.

 

Keď nám robí problémy bakteriálna infekcia, vieme, že musíme ísť k lekárovi po antibiotiká. Sú nenahraditeľným liekom. Keď si však svet voči nim vybuduje odolnosť, nebudú účinkovať. Ako prvé je dôležité pripomenúť si, čo sú antibiotiká a kedy sú užitočné. Sú to organické látky, ktoré buď hubia bunky baktérií, alebo zastavujú ich rast a rozmnožovanie. Účinkujú však len na baktérie. Na vírusy účinok nemajú.