Mozgová príhoda znamená pre mozog to isté, čo infarkt myokardu pre srdce. Atriálna fibrilácia – chvenie predsiení srdca je najčastejšou poruchou srdcového rytmu pozorovanou v klinickej praxi. Postihuje viac než 3 % obyvateľstva – má dosah na zdravie 5 až 6 miliónov Európanov. Na Slovensku ňou podľa odhadu kardiológov trpí až 150 000 ľudí a u mnohých ďalších tlie v tichej, nediagnostikovanej forme... Považuje sa za kardiovaskulárnu epidémiu 21. storočia.
Artériová hypertenzia (AH) alebo vysoký tlak krvi (TK) je civilizačným ochorením s veľmi vysokou prevalenciou v populácii vyspelých krajín. V Slovenskej republike trpí AH približne 40 % dospelej populácie. Jej výskyt výrazne stúpa s vekom. Vo veku nad 65 rokov má vysoký TK až 80 % ľudí. Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj „tichý zabijak“, pretože väčšinou nemá žiadne príznaky, ale následky neliečenej alebo nesprávne liečenej AH môžu byť katastrofálne. Spolu so zvýšenou hladinou lipidov (tukov) v krvi, fajčením a cukrovkou významne zvyšuje pravdepodobnosť výskytu vážnych srdcovo-cievnych príhod – infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, zlyhania srdca a náhlej smrti.
Slovensko je jednou z prvých krajín, ktoré využívajú miniatúrne EKG monitory. Lekári môžu vďaka modernej diagnostike a novým možnostiam terapie lepšie liečiť ľudí s poruchou srdcového rytmu Diagnostika porúch srdcového rytmu – arytmií – a následná liečba sa posunuli na novú úroveň. Kardiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH, a. s.) v Bratislave začali ako jedni z prvých na svete používať miniatúrne diagnostické zariadenie, ktoré sa implantuje pacientovi pod kožu hrudníka v blízkosti srdca.
Srdce je najdôležitejší orgán ľudského organizmu. Každú sekundu nášho života pumpuje krv a v nej transportované živiny do celého tela. Podobne ako autá či motorky, ktorým holdujeme, aj naše orgány potrebujú hnací motor. „Pod kapotou“ zdravého organizmu bije silné srdce, ktoré zabezpečuje prísun energie a výživy pre každú živú bunku. Napriek všetkým poučkám a faktom, ktoré o srdci vieme, sa štatistiky prikláňajú k nepriaznivým prognózam. Na Slovensku totiž niet rodiny, ktorá by neprišla s ochorením srdca a ciev do kontaktu. Hrozivé čísla zarážajú! Ročne u nás zomiera v priemere 30-tisíc pacientov na následky kardiovaskulárneho ochorenia. Čo robiť, aby nám v hrudi zvonil zdravý zvon? Hlavné slovo má prevencia!
Keď sa deti v ľudových rozprávkach a v povestiach stretávajú so starými ľuďmi, ktorých trápi – raz viac, inokedy menej – lámka, ako sa hovorí reume a ochoreniam pohybového aparátu, a preto zvyčajne len posedávajú na priedomí, zdá sa im to zvláštne. Málo zrozumiteľné. „Aká len môže byť súvislosť medzi chorobou a počasím?“ pýtajú sa. Veru existuje, dokonca počasie veľmi často ovplyvňuje nie iba psychickú pohodu ľudí, ale aj ich zdravotný stav. Ide o jav známy už v staroveku a jeho skúmaním sa zaoberali mnohí známi vedci. V súčasnosti sú jasné viaceré aspekty vzťahu počasia s chorobami.
Ani vašej pozornosti neušli pri pohľade do zrkadla po návrate z dovolenky dôsledky dlhodobejšieho pôsobenia slnka, vody, vetra či klimatizácie na pokožku? Vaša pleť je síce nádherne opálená, ale je dehydrovaná, objavili sa na nej nové jemné vrásky. A práve dehydratácia má najväčší podiel na urýchľovaní procesu starnutia pokožky... Uhaste jej smäd!
Ako starostlivý a milujúci rodič prežívate so svojou ratolesťou všetky malé radosti, ale aj veľké starosti, ktoré vám z času na čas nedovolia pokojne zaspať. Pre svoje dieťa by ste zniesli aj modré z neba, len nech je šťastné a vždy zdravé. Pretože ho nadovšetko ľúbite. Ak ste prikývli, určite viete i to, že keď sa objaví problém, spoločnými silami, fyzickými aj psychickými, s ním zápasíte. Ak niečo v detskom telíčku bolí, pichá, svrbí, páli či neposlúcha, je nanajvýš vhodné stanoviť správnu diagnózu, jej príčiny a následnú liečbu.
Výnimočné kúpele uprostred krásnej prírody. Čistý vzduch a blahodarná liečivá voda Horské kúpele Karlova Studánka sú výnimočné kúpele uprostred krásnej prírody Jesenníkov (Praděd – najvyšší vrch Moravy – 1492 m n. m.). Sú jedinečné svojou unikátnou architektúrou, ktorá nemá u nás obdoby, svojím jedinečným čistým vzduchom (najčistejším v strednej Európe) porovnateľným so švajčiarskymi Alpami a oázami odpočinku, ktoré dané miesto ponúka. Ležia v údolí horskej riečky Bílá Opava. Táto horská bystrina čeriaca sa vo vodopádoch a okolité široké komplexy lesov sú zdrojom čistého vzduchu tunajšej prírody. Horské kúpele Karlova Studánka sú najvyššie položené kúpele v Českej republike. Tieto unikátnosti zaujali aj novinárov New York Times a odporučili Karlovu Studánku na návštevu a pobyt ako jednu zo 40 destinácií sveta!
Unikátna radónová liečba zaujala slovenských novinárov. Liečebné kúpele Jáchymov (Léčebné lázně Jáchymov, a. s.) navštívili koncom mája 2014 slovenskí novinári. Zoznámili sa s týmito prvými radónovými kúpeľmi na svete a účinnosťou unikátnej liečby kúpaním vo vode s obsahom radónu. V Jáchymovských kúpeľoch ročne prinavracajú zdravie viac ako 20 000 klientom, predovšetkým pri chorobách pohybového aparátu, periférneho nervového systému, osteoporóze, metabolických, kožných a CNC ochoreniach, pooperačných a posttraumatických stavoch. Novinári sa zúčastnili aj na slávnostnom otvorení hlavnej kúpeľnej sezóny.
V Piešťanoch sa deti počas letných prázdnin ani tento rok nenudili. Najmä tie, ktoré sú vo vode ako doma a zamilovali si plávanie. Už tradične sem pricestovali detské a tínedžerské talenty, aby usilovne pracovali na svojej technike a užili si cenné rady najlepšej plavkyne v histórii slovenského športu. Martina Moravcová zasvätila svoj voľný čas plaveckým talentom a trénersky ich viedla počas celých troch týždňov. Piaty ročník Letného plaveckého kempu Martiny Moravcovej bol opäť výnimočný! Jubilejné kempovanie v spolupráci s Nadáciou Poštovej banky poskytlo šancu 165 účastníkom zdokonaliť sa vo svojej záľube. Kde vznikol nápad zorganizovať letné trénovanie a ako jeho priebeh vníma slovenská medailistka a dvojnásobná mamička Martina Moravcová? Vydajte sa s nami na plavecký tréning a dozviete sa viac!
Artróza - Ide o chronické, degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré je založené na degenerácii chrupavky, čo sa prejaví na povrchu kostí deformáciou kĺbu. Tento neduh sa vyskytoval už u starobylých generácií. Paleontologické štúdie potvrdili artrózu už u ľudí z doby kamennej. Vyskytuje sa u ľudí po tridsiatke až tridsaťpäťke, rovnako u žien i mužov.
vekom pribúdajú nielen cenné skúsenosti, ale i únava a symptómy vypovedajúce o opotrebovaných orgánoch. Hoci sa plne stotožňujeme s tvrdením, že vek je len číslo a dokážu ho efektívne usmerňovať naše myšlienky, postoje a pohľad na okolitý farebný svet, z času na čas prichádza deň, keď sa aj mladšie ročníky cítia ako po namáhavom boji. Na telo i ducha doľahne vyčerpanie, stres a každý pohyb sa zdá namáhavý. No opäť vyjde slnko a na nemohúcnosť rýchlo zabúdame. Sú však aj takí pacienti, pre ktorých je bežný život prekonávaním prekážkovej dráhy, ktorá im bráni v bezstarostnom a ladnom pohybe. Tichý zlodej kostí či únosca pohyblivých kĺbov ich pripravil o to najcennejšie. Zdravý a bezbolestný pohyb! Prečo bojujeme s osteoporózou? Čo je na príčine osteoartrózy?
Prípady starších ľudí, ktorých smrť nespôsobili dlhodobé ochorenia, ale príčinou bola náhla strata rovnováhy či pošmyknutie na klzkom teréne s následným pádom a zlomeninou stehenného krčka, nie sú ani v súčasnosti u nás žiadnou zriedkavosťou. Postihnutí vôbec dovtedy netušili, že v ich tele naplno vyčíňa osteoporóza. Podľa dostupných údajov osemdesiat percent seniorov už na zlomeninu trpiacich nikdy nebolo na odbornom vyšetrení, či je ich hustota kostí v norme. Pritom toto ochorenie má prívlastok epidémia tretieho tisícročia. Ročne stojí hospitalizácia pacientov s osteoporotickými zlomeninami štáty Európskej únie až štyri a pol miliardy eur.
Drapľavými pazúrmi vás pošteklí na koži. Keď sa usídli a zapustí korene, smelo sa rozlezie po tele. Bez ohľadu na to, či je jej útočiskom detská pokožka alebo dospelá, nepríjemné svrbivé prejavy ústiace až do boľavých pľuzgierikov zanechá mnohým z nás. Náchylnejší na spálenie sú majitelia svetlej, senzitívnej pokožky, no alergiu na slnko môže dostať prakticky ktokoľvek.
Výskyt vší po prázdninách, zvyčajne v polovici a na konci septembra, má vzrastajúcu tendenciu. Medzi laickou verejnosťou však prevláda mnoho mýtov o odstraňovaní tohto parazitujúceho hmyzu. Účinný zásah proti všiam vyžaduje však poznať fakty! Ako zbaviť deti vší a hníd bez zbytočných starostí?
Poznáte to, vonku je neidentifikovateľné počasie – raz príliš teplo, inokedy príliš zima. Neviete, či sa máte tešiť na prechladnutie alebo úpal, či si variť čaj alebo sa ísť opaľovať. Takéto zmeny teploty nielenže neprospievajú vášmu zdraviu (vznikom ťažkostí s dýchacími cestami, rozširovaním alergií, ale aj nepriaznivo vplývajú na imunitu), ale ani vašej domácnosti. Steny bytov a domov dostávajú zabrať hlavne v prípadoch, keď je rozdiel vnútornej a vonkajšej teploty diametrálne odlišný (bez ohľadu na to, či ide o klimatizáciu alebo radiátor). Para vzniknutá na prechode, teda práve na povrchu stien sa vyzráža – kondenzuje a stena vlhne. A nedostatočné vetranie je následne živnou pôdou práve pre plesne a huby.
Výskum realizovaný agentúrou MRThink nahliadol za dvere toaliet základných a materských škôl v Slovenskej a Českej republike. Deťom prekáža nedostatok súkromia, najväčší problém majú s umývaním rúk. Hygienické návyky sa síce doma naučia, ale neutešený stav toaliet a neútulné prostredie spôsobí, že po prekročení prahu školských toaliet im všetko z hlavy vyfučí.