Medzinárodný deň žien sa blíži a s ním aj otázka, ako potešiť nežné pokolenie. Kým v minulosti bolo starým dobrým zvykom zájsť do kvetinárstva po kytičku z karafiátov a k tomu pridať ešte nejakú bonboniéru, dnes už sú páni vynaliezavejší. Na čo však určite netreba zabúdať a platilo to rovnako vtedy ako aj dnes – každá žena si (nielen) počas tohto dňa zaslúži milé slovo, pochvalu a uznanie.
Práve v tomto období, kedy nás najviac ohrozujú baktérie a vírusy spôsobujúce predovšetkým ochorenia horných dýchacích ciest, na čele s novým kmeňom koronavírusu Omicron, môžeme imunitu nášho organizmu účinne zvyšovať príjmom zdravej stravy bohatej na vitamíny a bioflavonoidy, ako aj výživových doplnkov s ich obsahom.
Pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc kvôli strachu z COVID 19 a preťaženosti pneumologických ambulancií postcovidovými pacientami nechodia na pravidelné prehliadky a nedostanú sa k receptom na svoje lieky. Nových pacientov s týmto závažným ochorením nediagnostikujeme v počte adekvátnom dlhodobému vývoju. Hoci na Slovensku je touto diagnózou postihnutých viac ako 1 % obyvateľstva, COVID 19 ich zatienil rovnako, ako ľudí s inými vážnymi diagnózami. Včasná diagnostika a dlhodobá liečba sú pritom kľúčom k predĺženiu života.
Na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) každoročne podľahne viac ľudí ako rakovine pľúc a prsníka dohromady. Je to závažné respiračné ochorenie, ktoré je celosvetovo štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia. V časoch pandémie je situácia ešte vážnejšia, keďže koronavírus postihuje najmä dýchací systém. Môže spôsobiť ťažký zápal pľúc, ktorý neraz končí u pacientov s CHOCHP fatálne. Navyše sa stretávame ešte s jedným nebezpečným fenoménom a to je strach z ochorenia COVID 19. Ten je často dôvodom toho, že aj existujúci pacienti s CHOCHP nenavštevujú pneumológov a pribúda len málo pacientov s týmto ochorením. To je však klam, v súčasnosti, kedy sa takmer všetko orientuje na boj s pandémiou, ľudia z obavy pred koronavírusom ignorujú ostatné závažné pľúcne ochorenia.
V čase vyčíňania chrípok a koronavírusových ochorení lekári radia posilniť si preventívne odolnosť svojho organizmu zvýšenými dávkami vitamínov! Na upevnenie imunity odporúčajú hlavne dodržiavať správny režim. Sústrediť sa na:
Respiračné ochorenia nás trápia vždy s nástupom jesene a trvajú až do jari. Studené počasie totiž organizmus stresuje, zaťažuje a najmä ľudia, ktorí majú nejaké pridružené ochorenie, sú menej odolnejší voči respiračným ochoreniam.