Jún - 2015

 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí (MDD) sa 2. júna 2015 v priestoroch Detského kardiocentra (DKC), pracoviska Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. (NÚSCH) na Kramároch v Bratislave stretlo po roku znovu veľa ľudí s veľkým srdcom a úprimným odhodlaním pomôcť a spríjemniť pobyt chorým detičkám na nemocničnom lôžku. Deň detí medzi srdiečkami sa uskutočňuje už po deviatykrát pod záštitou hercov Zuzky Krónerovej a Janka Krónera.

 

Hypotéza o pozitívnych účinkoch omega-3 nenasýtených mastných kyselín na kardiovaskulárne zdravie siaha až do roku 1970, keď sa v Grónsku uskutočnili pozorovania vplyvu životného štýlu Inuitov – Eskimákov na ich zdravotný stav.

 

Vyskytujú sa obličkové kamene vo vašej rodine? Alebo sa len zaujímate o vlastné zdravie? Nech je to akokoľvek, určite si spravte náš test, v ktorom vám prezradíme základné a dôležité fakty o obličkových kameňoch...

 

Na svete existuje niekoľko stotisíc druhov húb, pričom na Slovensku sa vyskytuje okolo 28 000 druhov, z toho asi 4 200 druhov tvorí plodnice viditeľné voľným okom. Slovenský národ, podobne ako český je národom hubárov. Tradíciu tvoria na trhu Rómovia, ktorí v lesoch zbierajú suchohríby a kuriatka a tie potom predávajú. Okolo 50 druhov húb je povolených na predaj, či už v sušenej forme, alebo čerstvé na trhoviskách. Skúsení hubári zbierajú aj 200-300 druhov húb a sú schopní z nich navariť rôzne kulinárske pochúťky. Huby sa u nás spracovávajú čerstvé – v kuchyni, zavárajú sa najčastejšie do kyslého nálevu alebo sa sušia a v sušenej forme sa používajú ako korenie do polievok alebo omáčok.

 

Pri 40% párov závisí nechcená bezdetnosť asi zo 40% od muža a okolo 20% od obmedzenej plodnosti oboch partnerov. Subfertilita znamená zníženú plodnosť, jej potenciálnych príčin je mnoho a vyžadujú pre presnú identifikáciu dôkladné vyšetrenie. Početné štúdie dokazujú, aké dôležité je vyvážené zásobovanie mikroživinami pre rozvoj zdravých spermií.

 

Sám život je najkreatívnejším režisérom a jeho prekvapenia sú mnohokrát nevyspytateľné. Keď však príde dlho očakávaná chvíľa, túžime, aby bolo všetko perfektné. Bolesť do harmonogramu jednoznačne nezapadá. No fígeľ je v tom, že málokedy udrie len tak znenazdajky. Väčšinou nás, v menšej intenzite, priebežne varuje. A dokonca niekoľkokrát. Až keď ju nevnímame, zatne do živého. Česť patrí výnimkám, ktoré žiadne signály tela nevarovali, a ochorenie prepuklo náhle.

 

Konečne prišiel vytúžený deň „D“. Ranné prebudenie bolo špeciálne, pretože sme všetci vedeli, že dnešok bude výnimočný. Blízka rodina, priatelia i srdeční známi vstávali s radostnou náladou a od skorých hodín sa parádili. Nevesta bude najkrajšia, to je nad slnko jasnejšie. No uhladený zovňajšok nás pozvaných mal dotvárať slávnostnú atmosféru, v ktorej zaľúbenci vykročia do spoločného života. Sofia sa na tento deň mimoriadne tešila, snívala o ňom odmalička. Bolo sotva desať hodín, keď sa jej uplakaný hlas ozval z telefónu. „Zase ma bolí to lýtko. Verila by si, že práve dnes, keď je môj najkrajší deň?! Jej bolestné slzy som cítila zo slúchadla. Pobolievanie Sofiinej nohy bolo na týždennom programe našich klebietok, no kto by si pomyslel, že udrie v jej svadobný deň?! Pomedzi česanie a úpravu nechtov sme bežali na pohotovosť, nech sa jej nohe pred vysnívaným „áno“ trochu uľaví. A podarilo sa. Prvé posvadbové kroky mojej drahej kamarátky však viedli ku kardiologičke. Medové týždne museli počkať. Liečba zanesených ciev má predsa vždy prednosť!

 

Chronická venózna insuficiencia (CVI), ktorá postihuje jednu tretinu európskej populácie, má významný socioekonomický vplyv. Prevalencia CVI sa v štúdiach pohybuje v rozmedzí od 2% – 56% u mužov a od 1% – 60% u žien. Presné číslo je ťažké určiť z dôvodu zmien v sledovanej populácii, výberových kritérií a definície ochorenia. Napriek tomu, že má veľký vplyv na zdravotnú starostlivosť a kvalitu života pacientov, je to stále podceňovaný stav. CVI dolných končatín je jedno z najrozšírejších ochorení v populácii západoeurópskych krajín a USA a je významným ochorením aj v slovenskej populácii.

 

Ošetrenie citlivej suchej pokožky si vyžaduje starostlivý a opatrný prístup, pretože je náchylná na podráždenie. Nezanedbateľnou príčinou vysušenia kože sú kožné ochorenia, najmä ekzémy, psoriáza a ichtyóza. Dermatológovia preto pri týchto stavoch odporúčajú používať prípravky, ktoré dostatočne kožu premasťujú a hydratujú.

 

Hoci nás nohy nosia po celý život, nevenujeme im dostatočnú pozornosť. Spomenieme si na ne často až vtedy, keď nás tlačia nové topánky, alebo rozbolia nohy. Zvlášť letné mesiace kladú na nohy mimoriadne nároky - až 50 percent populácie pociťuje v lete ťažobu v nohách, opuchy, kŕče či svrbenie v dolných končatinách, čo naruší celkovú vašu pohodu. Aby sa vyriešili menšie zdravotné problémy, existuje veľa spôsobov, ako dostať unavené nohy znovu do formy. Niekedy postačí dobrá masáž chodidiel, správna obuv...

 

Aj vy patríte k tým, ktorých zaskočila posledná návšteva zubnej ambulancie? Účet až v stovkách eur, na ktoré sa vyšplhali ceny za opravu zubov alebo za zubné náhrady, bol pre vás doslova šok? Áno, to je dnešná realita. Určite ste si uvedomili, aká dôležitá by bola aj pre vás prevencia.

 

Čo môže byť v lete krajšie ako „čokoládovo“ opálená pokožka? Môžeme ju dosiahnuť zdravým opaľovaním bez rizika negatívnych dôsledkov? Hrejivé slnečné lúče vnímame ako zdroj svetla a tepla. No čoraz častejšie si už uvedomujeme i to, že slnečné lúče môžu mať aj negatívny vplyv na náš organizmus. Nevýhodou slnenia je, že dlhodobé škody sa na našej koži často prejavia až o veľa rokov neskôr. Koža si pamätá, aj keď my sme už dávno zabudli. Dnes vieme, že príliš veľa slnka spôsobuje predčasné starnutie našej kože, tzv. fotoageing, s tvorbou vrások, pigmentových škvŕn či rozšírených cievok. Nebezpečnejšími dôsledkami je fotokarcinogenéza, čiže vznik kožných nádorov. K bezprostredným prejavom po slnení, ktoré nám vedia znepríjemniť dovolenkové chvíle, patrí spálenie sa, úpal a alergické reakcie. Medzi pozitívne účinky slnečného žiarenia patrí syntéza provitamínu D3 v koži a pocit pohody a relaxácie pri pobyte na slnku. Prevažujú však negatívne účinky, ktoré vedú k fotoimunosupresii s následným rozvojom kožných nádorov a tiež k významnému predčasnému starnutiu kože. Preto je nutné kožu pred slnečným žiarením bezpečne chrániť.

 

Meno profesora Dr. Thomasa Dávida je široko známe po celom svete, lebo so svojím starostlivo vypracovaným liečebným CoD protokolom (špeciálny čaj CoD & Cielený výživový systém) významne prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu, ba aj k vyliečeniu pacientov s nádorovým ochorením. Okrem toho si pred rokmi založil Informačné centrum pre rakovinu, ktoré má za úlohu poskytnúť relevantné informácie o vedecky dôkladne podložených možnostiach biologickej holistickej liečby rakoviny.

 

Liek radí.

"Sexuálna reaktivita žien všeobecne do tridsiatich rokov stúpa, do menopauzy pozvoľna klesá a po päťdesiatom roku života sa znižuje. Inkontinencia do sexuálneho života významne zasahuje. Je zdrojom frustrácie, úzkosti a obáv, narušeného životného rytmu, únavy a celkového poklesu výkonnosti. Nechcený únik moču stresuje najmä mladšie ženy, "hovorí klinický psychológ Mgr. Petr Křenek. Inkontinencia sa objavuje u dospievajúcich dievčat následkom zápalu dolných močových ciest po začatí sexuálneho života. U žien v produktívnom veku je spôsobená ochabnutím svalov a tkanív okolo močovej trubice z dôvodu tehotenstva, ťažkého pôrodu alebo gynekologických operácií. Tretina žien trpí tzv. stresovou inkontinenciou, približne štvrtina urgentnou inkontinenciou. Vo veku 15 až 64 rokov je postihnutých únikom moču až 30 percent žien.