Zápal močových ciest – častá diagnóza žien. V letných mesiacoch dáva o sebe vo zvýšenej miere vedieť hlavne po pobyte pri vode. Infekcia číha v bazénoch, na kúpaliskách. A bolesť a pocity pálenia nedajú na seba dlho čakať...
Pre každodenné a správne fungovanie ľudského organizmu potrebujeme prijímať potravu bohatú na výživné látky. Živiny slúžia na látkovú premenu nazývanú tiež metabolizmus. Kvalita našich svalov, kostí či hormónov závisí od procesu spracovania makro- i mikroživín a odbúravania odpadových látok. Kľúčovú úlohu v riadení zdravých ľudských mechanizmov zohrávajú obličky. Čo sa však stane, ak produkty, ktoré viac nepotrebujeme, nejdú z tela von? Nežiaduce látky sú totiž odstraňované práve obličkami. A preto sme si posvietili na funkcie obličiek. V zdravom tele sídlia okrem zdravého ducha aj životne dôležité obličky!
Leto znamená plávanie, bicyklovanie, prechádzky prírodou, korčuľovanie, opaľovanie. A to znamená aj problémy, ako je spálená pokožka, úpal a dehydratácia. A tu je pár tipov, ako si v prípade potreby poradiť.
Podľa rozličných informácií o ohrození života v prírode na Slovensku je už niekoľko rokov jednou z hrozieb medveď. Zviera, ktoré môže dosahovať hmotnosť od 200 až do 600 kilogramov a výšku v stoji na zadných nohách od 150 až do 3 metrov, má však ročne na konte „len“ 5 až 10 ľudských životov, čím sa v tabuľke nebezpečných živočíchov zaraďuje na 10. miesto. Päťnásťnásobne väčšou hrozbou sú pre ľudí medúzy, stonásobne väčšou pavúky a škorpióny s 2 tisíckami obetí a medzi zabijakmi na prvom mieste vedú komáre. Vážia síce iba okolo 2,5 miligramu, ale ročne zabijú až 3 milióny osôb.
Keďže sa už začína dovolenková sezóna a milióny Európanov plánujú výlety nielen po našom kontinente, ale aj do mimoeurópskych destinácií, ponúkame vám niekoľko tipov, ako postupovať v prípade problémov. Odpovede na otázky, kto za vás uhradí náklady na ošetrenie v prípade nehody alebo aké dokumenty si treba prichystať, ak cestujete so psom, tu je aj zoznam vecí, ktoré Európska únia robí, aby vám pri vašich cestách pomohla.
V horúcom letnom čase nás potenie dokáže poriadne spoločensky znemožniť, dokonca nám môže spôsobiť psychickú traumu. Ten, kto zápasí s mokrými fľakmi v podpazuší, s prepoteným tričkom i košeľou, spoteným čelom, vlhkými dlaňami a chodidlami, vie, o čom je reč.
Napriek varovaniu dermatológov sú mnohí stále presvedčení, že zdravé je len opálené telo. Vystavujú ho intenzívnym slnečným lúčom často bez ochranného krému, ba neodrieknu si ani slnenie v soláriách. Slnečným žiarením sa tvorí veľké množstvo znamienok, ktoré často môžu byť nebezpečné. Všetky farebné zmeny na koži pred letom či po lete by mal vidieť lekár – dermatológ, pretože pohľad na kožnú zmenu evokuje u každého iné pocity. Niekto považuje zmeny na koži za bežné, iný ma pocit ohrozenia z kožných zmien, ktoré v skutočnosti nič neznamenajú. Vzhľadom na veľkú pestrosť možností netreba podceňovať žiadny nález.
Pod vplyvom slnečného žiarenia sa v ľudskom tele tvorí vitamín D, ktorý nevyhnutne potrebujeme na stavbu kostí, zubov a vlasov. Slnečné lúče v rozumnej miere pozitívne pôsobia aj na tvorbu červených a bielych krviniek, uvoľňujú metabolické pochody a podporujú hojenie rán, zároveň podporujú pozvoľné zhnednutie kože tvorbou kožného pigmentu, ktoré spätne zabezpečuje zvýšenú prirodzenú ochranu kože.
Ochorenia močových ciest sú podľa štatistických ukazovateľov veľmi časté. Napríklad každá žena aspoň raz za život ochorie infekčným zápalom dolných ciest močových. V letných mesiacoch je hlavnou príčinou akútneho zápalu močových ciest pobyt vo vode, najmä hygienicky nevyhovujúcej, alebo prechladnutie na turistike. Medzi tri najčastejšie ochorenia, ktoré tvoria viac ako 85 % všetkých prípadov, sú zápalové ochorenia močového mechúra (dolných ciest močových), zápalové ochorenia obličiek, kamene a piesok v obličkách a močových cestách, hypertrofia prostaty, zápaly prostaty, rakovina prostaty.
Blížia sa letné prázdniny, slnko nás láka do prírody, naše deti budú šťastné v lese či na lúkach, ale nezabúdajme na skryté nebezpečenstvá. V tráve alebo na konároch stromov môžu číhať malé, ale potencionálne nebezpečné kliešte. Medzi najnebezpečnejšie nákazy, ktoré kliešte prenášajú, patrí kliešťová encefalitída.
Každý z nás si z času na čas rád dopraje lyžičku cukru do kávy či kúsok pocukrovaného koláča. Existujú však aj oblasti života, keď cukor naše dni nielen osladí, ale nám aj urobí službu.
Po vyše 20-tich rokoch som nedávno so skupinou slovenských novinárov bližšie spoznal susedné Belgicko, konkrétne Flámsko vo všetkých jeho podobách a tieto príjemné pocity a zážitky sa mi po mnohých rokoch opäť vybavili a pripomenuli. Flámske mestá plné bicyklov, obľúbený walking a životný štýl podobný tomu holandskému.
Kde sa zuby kazia najčastejšie? Existujú na nich tri miesta, kde sa prvotná príčina všetkých problémov so zubami – zubný povlak – intenzívne usadzuje a problematicky sa z nich odstraňuje. Sú to predovšetkým styčné a žuvacie plochy zubov a medzizubné priestory, druhým zraniteľným miestom sú zubné krčky a tretím problémom je priestor medzi zubom a ďasnom.
Mirka Hricová nedávno oslávila 22 rokov a s výnimkou pár voľných miest zdobia jej telo najrozličnejšie tetovania, piercing, skarifikácia a podkožné implantáty. Priznáva, že kvôli svojmu výzoru zažila už nepríjemné situácie. Fascinácia možnosťami vlastného tela ju priviedla k osobnej skúsenosti s vešaním sa na háky (suspension). „Som trochu iná. Nezapadám medzi tuctových ľudí,“ hovorí o sebe. V rozhovore prezradila, aké tetovania sú v súčasnosti v móde, ktoré zmeny tela si dávajú ľudia najčastejšie robiť a kde sú jej vlastné hranice.
Ťažko sa hojace rany, ako je diabetická noha, vred predkolenia, či preležanina výrazne znižujú kvalitu života každého pacienta. Liečba chronickej rany je náročná na čas a vyžaduje si komplexnú starostlivosť. Účinnou pomocou pri zdravotných problémoch spojených s hojením rán môže byť Curiosin® gél.