Máte poškodenú sklovinu? Odlomil sa vám kúsok zuba? Pozor na príjem kyslých nápojov či potravín! Ich častá konzumácia totiž nesie so sebou zvýšené riziko zubnej erózie! Chráňte si preto zubnú sklovinu špeciálnymi produktmi dentálnej hygieny!
Už 20 rokov prináša hotelová spoločnosť SOREA tie najzaujímavejšie ponuky z Dovolenky na Slovensku! Vo svojich 13 hoteloch umiestnených v najkrajších lokalitách Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, v Ľubovnianskych kúpeľoch, v Piešťanoch a v Bratislave dokáže uspokojiť najširší okruh záujemcov každej vekovej kategórie a v každom ročnom období. V tomto roku na jarnú, letnú a jesennú sezónu pripravila SOREA okrem pobytových programov, ako sú rodinné rekreácie, seniorské pobyty, športové sústredenia, školy v prírode, kongresy, semináre, školenia, zaujímavé produkty pre svojich návštevníkov zamerané na wellness, oddych, relax a regeneráciu.
Starnutie je proces, pri ktorom dochádza k viacerým zmenám organizmu. Ľudské telo sa časom stáva menej flexibilné a adaptabilné. Dochádza k menšej variabilite rýchlosti úderov srdca. Je však ťažké izolovať vplyv samotného veku na kardiovaskulárny systém, pretože rastúci vek zvyšuje aj riziko vysokého tlaku krvi a ischemickej choroby srdca.
Nedostatok pohybu sa negatívne odráža nielen na zdravotnom stave a pohybovej výkonnosti človeka, ale zapríčiňuje aj predčasné starnutie organizmu a skracuje dĺžku života. V staroveku, aby človek mohol prežiť a zachovať rod, musel denne chôdzou a behom prekonať vzdialenosť viac ako 20 km.
Choroby v oveľa väčšej miere poznamenávajú život staršej generácie ako mladých. S ras - túcim vekom vykazujú telesné orgány väčšiu opotrebovanosť a treba im „pomáhať“ udržiavať výkonnosť. Popri prirodzených spôsoboch, akými sú zdravé stravovanie, pohyb, pitie bylinkových čajov, sú pre seniorov čoraz častejšími nevyhnutnými „pomocníkmi“ lieky. Tie však za istých okolností nemusia mať očakávané účinky, ba dokonca môžu pacientom aj škodiť.
Ak človeka niečo bolí, navštívi lekára, lebo sa chce vyliečiť. Vyťažený manažér Igor však nebýval chorý, preto k lekárovi nechodil. Práca v televízii ho natoľko vyčerpávala, že nemal čas na nič a na preventívnu prehliadku ani nepomyslel. Až keď ochorel na rovnakú diagnózu ako jeho otec, uvedomil si, že urobil chybu, keď sa o zdravie začal starať až vtedy, keď ho stratil. Uvedomil si, že u nás sa choroby skôr liečia, ako by sa im predchádzalo.
Prípady starších ľudí, ktorých smrť nespôsobili dlhodobé ochorenia, ale príčinou bola náhla strata rovnováhy či pošmyknutie na klzkom teréne s následným pádom a zlomeninou stehenného krčka, nie sú ani v súčasnosti u nás žiadnou zriedkavosťou. Postihnutí vôbec dovtedy netušili, že v ich tele naplno vyčíňa osteoporóza.
Artrózou– degeneratívnym ochorením kĺbov – trpia predovšetkým stavovce, teda aj ľudia. Ochorenie samo osebe neohrozuje život pacienta, ale bolesť a strata hybnosti veľmi obmedzujú kvalitu jeho života. Zdravý kĺb funguje ako dobre naolejované ložisko, teda bez trenia. Má hladký a nenarušený povrch chrupavky, správne a rovnomerne vyvážené styčné plôšky výstelky kĺbu s dostatočným množstvom maziva. Chrupavka pôsobí ako tlmič nárazov a svojou pružnosťou zachytí a stlmí aj extrémne nárazy, preto kĺb so zdravou chrupavkou je schopný plnej funkcie.
Starnutie je zákonitý fyziologický proces, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj človek. Vekové zmeny, ktoré sa prejavujú v ľudskej psychike a na ľudskom tele, zaujímali ľudstvo od najstarších čias. Pochopiteľne, že aj staroba sa stala predmetom úvah filozofov, prírodovedcov a lekárov. Ich názory boli často protichodné, pretože skúsenosti s prežívaním staroby sú vždy individuálne.
Konzumácia alkoholu je pevnou súčasťou kultúry Slovákov. Pijeme na oslavách, pijeme, keď máme radosť alebo sme smutní, pijeme len tak, bez konkrétneho dôvodu. Spoločnosť pri poháriku nám robia najčastejšie priatelia a známi, ale niekedy si vystačíme aj sami. Vravíme, že pijeme „na zdravie“ alebo „pretože nám chutí“. Väčšinou si pri tom myslíme, že ľudia okolo nás pijú viac ako my.
Hemoroidy, ľudovo zlatá žila, jedno z najčastejších proktologických ochorení, je staré ako ľudstvo samo. Ochorenie sa definuje ako rozšírenie žilových pletencov v oblasti dolného úseku konečníka a análneho kanála. Hemoroidy sa prejavujú nepríjemným svrbením, pálením, hlienovitým výtokom, krvácaním i zápalom kože v okolí konečníka.
Ženy si podľa štatistík najčastejšie želajú zmeniť vzhľad svojich pŕs a muži sa najviac zaujímajú o operácie očných viečok. Plastickí chirurgovia často hovoria o tom, že odstraňujú nielen fyzické, ale aj psychické bariéry. V zlepšovaní imidžu pomocou kozmetických úprav často prevláda názor, že človek má zomrieť tak, ako sa narodil, a ženy aj muži, ktorí si pomocou plastickej chirurgie zmenili svoj vzhľad, sú dôkazom toho, že to nie je pravda.
Podľa slov primára oddelenia plastickej chirurgie MUDr. Dušana Gubu, PhD., z ULK v Bratislave patria práve tieto zákroky medzi základ plastickej chirurgie. Prinášame teda ich stručný opis spolu s odporúčaniami, ktoré treba dodržiavať v pozákrokovej starostlivosti...
Ženy aj muži. Páčiť sa chce každý. Nezáleží na veku, pohlaví či zamestnaní. Cítiť sa príjemne vo svojej koži, bez obáv a so štipkou sebavedomia je dnes snom množstva ľudí. Z televízie, časopisov, z bilbordov, odvšadiaľ na nás striehnu ideálne krivky a usmievajú sa dokonalé tváre.
Každá žena chce byť krásna. Tie márnomyseľnejšie z nás nakupujú drahú kozmetiku, aby si čo najdlhšie udržali svoju mladosť a pôvab. Pritom zabúdame, že krása prichádza zvnútra.
Výživa detí nie je len menšia porcia ako pre dospelého človeka. Má svoje špecifiká, ktoré musíme pri zostavovaní jedálneho lístka rešpektovať. Aby sa dieťa zdravo vyvíjalo, musí byť strava energeticky primeraná a musí obsahovať všetky potrebné živiny.
Zelená pre Život je kniha o vplyve výživy na zdravie – o našom postoji k jedlu ako ku zdroju energie, ktorú prijímame a dávame svojmu telu. Väčšina ľudí považuje svoje telo za stroj, ktorému dáva jesť a očakáva, že bude perfektne fungovať. Keď to tak nie je, hneváme sa naň. Nestaráme sa o svoje telo. Sústavne ho otravujeme nezdravým jedlom, konzervačnými látkami, cukrom, liekmi, cigaretami a alkoholom.
Ak sa chystáte na lyžovačku do Tatier, navštívte aj Thermal Park Vrbov. Každý, kto vyskúšal blahodarné účinky horúcej mineralizovanej vody potvrdí, že sprcha či vaňový kúpeľ sa ani zďaleka nevyrovnajú vylihovaniu v geotermálnom bazéne. S tým budú súhlasiť hlavne športovci.
Začiatkom roku 2013 sa v českom Jeseníku konala v poradí už 55. česko-slovenská psychofarmakologická konferencia, v rámci ktorej poprední odborníci na neurológiu psychiatriu, psychológiu ale aj farmakológiu prezentovali novinky v oblasti psychofarmák a ich výskumu. Možnosti liečby schizofrénie za posledných 15 rokov prešli veľkými zmenami; v dnešnej dobe nie sú pacienti odkázaní len na perorálne (ústne) podávanie liekov, môžu sa podrobiť aj modernej depotnej forme liečby v podobe injekcií s dlhodobým účinkom.