S Crohnovou chorobou sa pri disciplíne dá žiť

Juditu krátko po tridsiatke postihla choroba z tých najhorších. Na nemocničné lôžko ju pripútala rakovina. Doma mala školáčika Denisa, ktorý ju potreboval, a manžela. O ňom bola presvedčená, že ju takisto potrebuje. Ich vzťah bol zdanlivo ideálny...

Jej ochorenie sa vyznačovalo hojdačkovým efektom. Po lepších dňoch prichádzali horšie. Judka absolvovala série chemoterapií, ožarovaní a tri operácie. V nemocnici strávila pol druha roka. Medzitým ju jej „chlapi“ navštevovali s rôznou intenzitou. Podľa nej závisela od počasia a ročného obdobia, lebo mali veľkú záhradu a rodina bola zvyknutá veľa kempovať. Pravdaže, lekári v záujme liečby Judite nie vždy dovolili návštevy. Nuž a niekedy si vravela, že je lepšie, ak neprídu. No nadišiel očakávaný deň, keď Judka s hrubým prepúšťacím listom a s vecami nasadla do sanitky, ktorá ju vyložila doma. Nikdy nezabudne na šokovaný manželov výraz tváre. Našla ho v chúlostivej situácii s neznámou ženou. Len zo seba vyblafol: „Ty si doma? Myslel som si, že sa už nikdy nevrátiš...!“

Spúšťač

Otrasená Judita ho požiadala, aby sa čo najrýchlejšie zbalil a vypadol z domácnosti. Stalo sa a ona sa začala zamýšľať, čo teraz. Denis bol u priateľov s rovnako veľkým synom, nuž ho najskôr priviedla domov. Pocit, že ju potrebuje, bol veľmi motivujúci, pomáhal jej prekonať čerstvý šok. Požiadala o rozvod, ktorý prebehol rýchlo a jednoznačne. No Juditino vnútro, to už bolo čosi iné. Potrebovala sa presťahovať, nemohla žiť v byte, kde si jej bývalý vodil dámske návštevy. Napriek tomu, že sa jej podarilo zadovážiť si veľmi pekný a útulný dvojizbový byt, duša ju veľmi bolela. Po skončení práceneschopnosti si Judka našla nové zamestnanie, ale začali ju trápiť bolesti v bruchu. Ich frekvencia bola rozličná. Po niekoľkých pokojných dňoch nasledovali iné, plné bolesti a po čase sa k nim pridali hnačky. Raz silnejšie, inokedy slabšie, občas aj s vracaním. Juditine prvé myšlienky ju vracali k onkologickému ochoreniu, ale príznaky boli iné. Po mesiacoch navštívila nemocnicu, aby sa zverila do rúk odborníkov. To už mala o niekoľko viditeľných kilogramov nižšiu hmotnosť, bola unavená a priznala sa aj k teplotám, ktoré sa pohybovali na hranici 38 stupňov. Kedy ako, v závislosti od intenzity bolestí a hnačiek. Lekári sa rozhodli pre hospitalizáciu. Takisto v prvom okamihu mysleli na návrat prekonaného ochorenia svojej pacientky. Judka zverila Denisa osvedčeným priateľom a zostala v nemocnici. Po niekoľkých vyšetreniach okrem laboratórnych testov absolvovala sonografiu brušnej dutiny, gastrofibroskopiu aj kolonoskopiu a začala sa zoznamovať so svojou novou diagnózou, za ktorej spúšťač lekári označili prekonané stresy: Crohnova choroba alebo tiež Crohnov syndróm.

Zoznamovanie

Prvou Juditinou myšlienkou bolo dozvedieť sa o tomto nepríjemnom a mučivom ochorení čo najviac. Veď musí vychovať Denisa a ten má len 12 rokov. Teda potrebuje ešte veľa sily a zdravie, aby ho pripravila do života. Najskôr však disciplinovane začala dodržiavať všetko, čo jej lekári povedali. Jedla málo a často stravu, ktorú jej dávali spolu s liekmi. Neopovážila sa dať si ani hlt obľúbených jogurtov či zeleniny. Vedela, že dodržiavanie diéty je pri tomto ochorení veľmi dôležité. Na druhej strane však každý pacient s Crohnovou chorobou musí sám zistiť, čo mu robí dobre a ktoré druhy jedál vôbec nesmie jesť. Je to veľmi individuálne. Ošetrujúci lekár Judku oboznámil so základnými informáciami o jej ochorení. Ďalšie získala v knižnici štúdiom literatúry a potom v klube pacientov s Crohnovým syndrómom. Bolo jej jasné, že aj v jej prípade ochorenie zapríčinili udalosti spojené s manželovou neverou, rozvodom a sťahovaním. Lebo ako povedal lekár, podľa súčasných teórií sa choroba pripisuje genetickej príčine, ktorú však Juditina anamnéza vylúčila, alebo mikrobiologickej príčine spôsobenej prítomnosťou candidy, chlamýdie, listérie monosytogenis, mycobaktérie paratuberculosis, paramyxovírusov alebo retrovírusov. To však u Judity vylúčili mikrobiologické vyšetrenia. Ochorenie môže mať aj imunologický základ, ale ani ten sa nepotvrdil. Teda do úvahy prichádzali len psycho-sociálne faktory. Ak pacient príde k lekárovi neskoro alebo sa diagnóza správne nestanoví, môže dôjsť k prederaveniu čreva – tenkého, hrubého alebo oboch – a operácia je nevyhnutná. No nemá liečebný účinok. Ten možno dosiahnuť iba medikamentóznou liečbou a dodržiavaním zásad správnej výživy. Crohnova choroba sa vyskytuje najmä v rozvinutých krajinách. V Európe je častejšia na severe vo Švédsku a v Nórsku, menej často sa s ňou stretávajú lekári v južnej Európe, Južnej Afrike a v Austrálii. Vyšší výskyt je v mestách ako na vidieku, vo vyššej sociálnej a ekonomickej vrstve. Častejší je u belochov ako u černochov alebo aziatov. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 15. – 30. rokom života, druhý vrchol je v 60. – 80. roku života.

Diéta a životospráva

Crohnova choroba je zatiaľ nevyliečiteľná. Je to nešpecifický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje poslednú časť tenkého čreva pred prechodom do hrubého čreva. Zápalovo postihnuté časti sú medzi sebou oddelené zdravými úsekmi čreva. Menej často Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice od úst až po konečník. Liečba Crohnovej choroby je zameraná na potlačenie zápalového procesu, ktorý je typický pre aktívnu fázu ochorenia, a zabránenie opätovného návratu prejavov ochorenia. V aktívnej fáze ochorenia je pri závažnom zhoršení stavu potrebné úplne odbremeniť črevo vo forme absolútnej hladovky prechodom na výživu podávanú do žily. Farmakologická liečba využíva glukokortikoidy, niektoré antibiotiká, sulfasalazín a mesalazín (špeciálne protizápalové lieky) a imunosupresívne prípravky. No dodržiavaním diétnych zásad spolu s radami gastroenterológa a pravidelnými kontrolami sa dá choroba držať na uzde. To už Judita vie. Napokon od prvých prejavov jej choroby a návštevy nemocnice už uplynulo viac ako desať rokov. Aj Denis už stojí na vlastných nohách. Judka nemôže jesť mliečne produkty, zmrzlinu, suché salámy, klobásy, mäso na šťave, slaninu, riedke omáčky a prívarky, špenát, čerstvé pečivo, jablká, sardinky, zrnkovú kávu, paradajky, pap - riku, čipsy, bublinkové nápoje, tvrdý alkohol, šumivé a biele vína. Naopak, dobre jej robí pečené a varené mäso, ryža, tiché minerálne vody, červené víno a na radu lekára užíva okrem lieku aj probiotiká. Pre Juditu je veľmi dôležité, že môže pracovať, a naučila sa zvládať psychické stresy dychovými cvičeniami, jogou a psychickým tréningom. Frekvencia atakov Crohnovej choroby sa u nej výrazne znížila a zmiernila...

 

Autor
Mária Šišuláková
Patrí do vydania