Nie je žiadna náhoda, že mnohí z nás ochorejú práve počas hektického predvianočného a vianočného obdobia, kedy stres negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Vzpružme svoj imunitný systém účinnou vitamínovou bombou!
V minulosti sa vláknina považovala za čosi zbytočné, pretože ju organizmus nevie vstrebať. Lenže vláknina dokáže v ľudskom tele vykonať množstvo dobrých skutkov. Novinka Digella navyše výborne chutí! Do druhej polovice 20. storočia sa vláknina – teda povrchová vrstva obilných zŕn – pokladala za odpad, za niečo, čo znižuje kvalitu potravín. Dnes už vieme, že je to presne naopak.
Vianočné sviatky, Silvester a Nový rok. Tešíme sa na ne celý rok. Chceme si oddýchnuť, zreparovať organizmus a nabrať nové sily, ktoré v ďalšom roku budeme zrejme potrebovať. Ale niekedy je opak pravdou. Bohatá ponuka jedál a nápojov je priamym útokom na naše telo. Neraz na to doplatí tráviaca sústava a tak si občas pokazíme aj tie dni, ktoré by mali byť v roku tie najkrajšie. Štedrý deň si mýlime so šted rosťou jedla, a to hlavne v tom, že všetko treba zjesť naraz, nekontrolovane a hlavne hala-bala.
Ak si predplatíte jeden z uvedených titulov do 20. marca 2012, budete zaradený do žrebovania o atraktívne ceny. Pri objednávke oboch titulov 2-krát. Žrebovanie sa uskutoční 5. apríla 2012 a násled ne do konca apríla 2012 budú odoslané výhry.
Stará ľudová múdrosť hovorí, že bez lekára nádcha trvá týždeň a s lekárom sedem dní. Našťastie to už nie je celkom tak. Liečba nádchy je zameraná na úľavu od jej hlavných príznakov – teda upchania nosa a výtoku z nosa. Do nosa aplikujeme roztoky vo forme spreja či kvapiek, ktoré spôsobia zníženie prekrvenia nosovej sliznice. Týmto mechanizmom dochádza doslova k „scvrknutiu“ opuchnutej sliznice v priebehu niekoľkých minút, a tým sa dramaticky zlepší dýchanie cez nos, zníži sa výtok a pacient si môže nos vyfúkať.
Ako funguje sluch, hmat, oko, chuť a čuch. Na rozdiel od ostatných zmyslov, ktoré sú vždy sústredené do jedného orgánu (uší, očí, nosa či úst), orgány hmatu sú rozmiestnené po celom tele. Zatiaľ čo ostatné zmysly reagujú len na jeden typ podnetov, hmat je citlivý i na teplotu a bolesť.
Každý deň sa stretávame so svojím obrazom v zrkadle. Pomáha nám, aby sme sa vedeli upraviť, učesať, a bez toho, aby sme sa prezreli od hlavy až po päty, už ani nedokážeme vyjsť na ulicu. Lenže zrkadlo nám môže prezradiť oveľa viac! Môže nás upozorniť na niektoré zmeny v našom organizme.
Medzi veľmi časté ochorenia, s ktorými sa počas svojho života stretne prakticky každý človek, patria zápalové ochorenia horných dýchacích orgánov. Infekcie dýchacích orgánov sú typické pre detský vek, choroba však neobchádza ani dospelých. Najviac nás zápaly dýchacích orgánov trápia na jeseň a v zime.
Ťažkosti, ktoré sprevádzajú prerezávanie zubov múdrosti, postihujú značný počet ľudí prevažne v mladšom veku. Postihnuté bývajú častejšie dolné zuby múdrosti ako horné. Za normálnych okolností sa zuby múdrosti prerezávajú do 20 rokov, hoci proces môže pokračovať u niektorých pacientov až do 25 rokov. Osmičky sa prerezávajú najprv v sánke, potom v čeľusti a skôr u dievčat ako u chlapcov, v priemere o jeden až jeden a pol roka. Ak sa osmičky neprerežú do 20 rokov, odporúča sa zhotovenie rtg. snímky a zistenie stavu a polohy zubov múdrosti.
Prišlo to náhle v noci. Pani Dana (50 r.) sa zobudila na prudkú a neznesiteľnú bolesť na ľavej strane tváre. Trvala krátko, no o chvíľu znovu udrela s ešte väčšou razanciou. Neurológ diagnostikoval zápal trojklaného nervu. Po liečbe a následnej rehabilitácii sa už pani Dana cíti dobre. Desí ju však predstava, že by sa ochorenie mohlo zopakovať. O príčinách, diagnostike a liečbe ochorenia trojklaného nervu sme hovorili s MUDr. Denisom Richterom, primárom Neurologického oddelenia FNsP sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.
Centrum klinickej imunológie v Prahe je nesporne jedným z najznámejších svojho druhu nielen v Čechách, ale i na Slovensku. Porozprávali sme sa preto s vedúcim lekárom tohto centra imunológom MUDr. Karlom Nouzom, DrSc.
Gastroenterológia je odbor vnútorného lekárstva zaoberajúci sa prevenciou, diagnostikou a liečením chorôb tráviaceho ústrojenstva.
Od smrti obľúbeného herca Patrika Swayzeho, ktorý sa stal legendou vďaka filmu Hriešny tanec, uplynulo čosi vyše roka. Steva Jobsa, svetoznámeho zakladateľa technologického gigantu Apple, ktorý ovplyvnil život ľudstva viac, než si myslíme, skolila rovnaká choroba len začiatkom tejto jesene. Obaja sa predčasne stali obeťou zriedkavého druhu zákerného rakovinového ochorenia pankreasu.
Dvojročnému slovenskému chlapčekovi s detskou mozgovou obrnou bola transfúziou podaná jeho vlastná pupočníková krv.Ide o unikátny zákrok, ktorý sa uskutočnil v lete 2011. Po prvýkrát bola na Slovensku vydaná vlastná pupočníková krv na experimentálnu liečbu v oblasti tzv. regeneratívnej medicíny. Informáciu zverejnilo občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia.
14. novembra si Medzinárodná federácia diabetu (IDF) a spoločnosť Sanofi pripomínajú Svetový deň diabetu prostredníctvom edukačnej kampane pod názvom „Na každom kroku záleží“. Táto aktivita má povzbudiť ľudí na celom svete v tom, aby začali k diabetu pristupovať aktívne. Sanofi spolu s Medzinárodnou federáciou diabetu sa v rámci tejto aktivity zameriavajú na veľký význam vzdelávania a prevencie rozvoja diabetu propagovaním vhodnej pohybovej aktivity a vyváženej stravy. „Kráčajte, bežte, plávajte, bicyklujte, tancujte alebo skáčte...po celom svete, pretože na „Každom kroku záleží“, to sú hlavné odkazy tohtoročnej edukačnej kampane Svetového dňa diabetu.
Väčšina z nás si čím ďalej, tým viac uvedomuje dôležitosť svojho zdravia. Chceli by sme ostať zdraví, aktívni, v dobrej kondícii pokiaľ možno čo najdlhšie. Sme ochotní investovať nemalé prostriedky na udržanie fyzickej a psychickej pohody. A aj teraz, v tomto predvianočnom čase, keď sa poobhliadame po darčekoch pre našich blízkych či priateľov, už ich nehľadáme len v kníhkupectvách či butikoch. Čoraz častejšie sa rozhodujeme vybrať sa za vianočným darčekom aj do lekárne. Najmä starší ľudia si uvedomujú svoj zdravotný stav. Niet pochýb o tom, že práve oni ocenia „zdravý vianočný darček“.