Máj 2021

Čo spoľahlivo pomáha pri ochorení COVID-19? Pýtajú sa nás, lekárnikov, klienti lekární denne. Očakávajú, že im potvrdíme spoľahlivosť informácií, ktoré načerpali v časopisoch či na internete alebo odobríme používanie prípravkov, ktoré zháňajú ich známi. Raz Plaquenil, či Remdesivir, raz Azitromycin, teraz Ivermectin. A účinkuje to spoľahlivo? To ale nikto nevie, ani vedci, ani lekári…a ani lekárnici. Čo však vieme isto, že ide o chrípku, a to mimoriadne nepríjemnú, ťažkú, dlhodobo sa nezlepšujúcu, vyčerpávajúcu a aj veľmi nebezpečnú. Náš strach z nej nás ešte viac oslabuje, až sa ľahko stávame jej obeťami. Avšak s každým nepriateľom sa dá bojovať a nevzdávať sa.

Ľudia často počas koronavírusového ochorenia málo pijú – kvôli opakovanému zvracaniu a hnačkám sú dehydratovaní, ale neraz si to neuvedomujú. Trpia nechutenstvom, letargiou a na pitný režim zabúdajú. Organizmus však pre svoju činnosť vodu potrebuje, je nevyhnutné pravidelne ho ňou zásobovať. Ak nemá dostatok vody zvonka, berie si ju z tkanív i krvi. A krv hustne...

Patríte k fajčiarom, ktorým sa ani tento rok nepodarilo dodržať novoročné predsavzatie, že sa vzdajú svojho zlozvyku? Ak sa vám nepáči, že váš život aj naďalej pripomína jeden veľký popolník, skúste jarný detox postavený na vedeckých poznatkoch.

Rôzne občianske združenia sa v čase korony rozhodli pomôcť. Napríklad Iniciatíva #ktopomozeslovensku vyzbierala vyše 1 milión eur. Iniciatíva Zaočkujem sa informovala o očkovaní tisíce ľudí. Občianske združenie Zmudri.sk pripravilo chytľavú pieseň, kde vo videoklipe vystupujú aj známe osobnosti ako Karin Haydu, Juraj Kemka alebo Matej Tóth. My sme sa porozprávali so zakladateľom občianskeho združenia Zmudri.sk, Juliánom Gerhartom.

Počas zimy sa naše telo musí vyrovnávať s nedostatkom svetla, ale prílišným množstvom zaťažujúcej stravy. Menej spí a zažíva viac stresu. Má menej pohybu, ale musí viac bojovať so zimnými infekciami. Je prirodzené, že s prichádzajúcou jarou sa usiluje načerpať čo najviac síl z prírody. Tento rok je však po zime ešte viac vyčerpané, pretože okrem bežných „zimných“ problémov muselo bojovať aj zo strachom z prebiehajúcej pandémie, ktorá zmenila nielen naše životy, ale aj celkový pohľad na hodnotu zdravia.

Občas sa stáva, že si človek doma opakovane nameria vysoký krvný tlak, no príde k lekárovi a tam sú hodnoty jeho tlaku krvi v poriadku. Situácia znamená problém, mala by byť postrachom ako pre pacienta, tak aj pre lekárov. Pokúsime sa vysvetliť prečo.

Avon už dlho nie je vnímaný len ako kozmetická spoločnosť. Líder na trhu s dekoratívnou kozmetikou sa nebojí s maximálnou prioritou prízvukovať dôležité témy a podporiť tak ženy, ktoré to potrebujú najviac. Bezpečie žien a ochrana ich zdravia sú kľúčovým poslaním Avonu, preto ani napriek nepriaznivej situácií spoločnosť nepoľavila vo svojich iniciatívach. Práve naopak! Nové Avon symboly predstavujú viditeľné vyjadrenie podpory ženám a rodinám v najťažších chvíľach ich života.