November 2019

Nespavosť vzhľadom na svoju závažnosť nie je zďaleka len konverzačnou témou pri káve s priateľmi. Kvalita spánku sa podpisuje nielen na našich pozitívnych či negatívnych reakciách počas dňa, ale predovšetkým na našom celkovom zdraví. Spánok je jednou zo základných fyziologických potrieb, ktorú organizmus nie je schopný nijakým iným spôsobom nahradiť. Zdravý spánok priaznivo zasahuje do celého radu procesov v ľudskom tele – je doslova štartérom všetkých aktívnych aj obranných mechanizmov.

Pocit nafúknutého brucha dokáže znepríjemniť aj ten najlepší pôžitok z dobrého jedla. Nadúvanie je veľmi obťažujúce, dá sa mu však predísť. Často totiž nejde len o nepríjemný pocit, nadúvanie môže sprevádzať aj bolesť. Tvorba črevných plynov je prirodzenou súčasťou procesu trávenia. Za normálnych okolností sa vzniknuté plyny čiastočne vstrebajú a čiastočne odchádzajú spolu so stolicou. V črevách zdravého človeka sa vytvárajú až dva litre črevného plynu denne. Ak vzniká viac plynu, telo ho nedokáže uvoľňovať. Tento stav sa bežne nazýva nadúvanie a ak sa objavuje často, označuje sa pojmom plynatosť.

Tlak krvi je jeden z hlavných ukazovateľov nášho zdravotného stavu. Práve preto je veľmi dôležité nielen jeho pravidelné meranie, ale hlavne pravidelné PRESNÉ meranie. Z tohto dôvodu si pri kúpe tlakomeru všímajme nielen jeho dizajn, ale zaujímajme sa aj o presnosť merania, s ktorou sa krvný tlak zaznamenáva i o funkcie, ktorými je tlakomer vybavený. Iba tak môžeme svoj krvný tlak kontrolovať objektívne. Pravidelný domáci monitoring krvného tlaku nám môže doslova zachrániť život!

Viac než polovica pacientov, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako je cukrovka či vysoký krvný tlak, z času na čas neužijú liek, pretože zabudnú, cítia sa dobre alebo si myslia, že liek nepotrebujú. Nedodržiavanie lekárskych pokynov však vedie k neúčinnosti liečby, čo môže viesť až k fatálnym následkom. Upozorňovali na to a k zodpovednej liečbe vyzývali pacientov všeobecní lekári vo svojich ambulanciách počas Týždňa adherencie.

Každých 40 sekúnd zomrie v dôsledku samovraždy jeden človek. Na Slovensku ukončilo minulý rok život samovraždou 533 osôb, čo je o 27 viac ako predvlani. Ukončiť svoj život sa rozhodli najmä ľudia vo veku 50 až 59 rokov, ale aj štyri deti do 15 rokov. Z obáv ako zareaguje spoločnosť a okolie, mnoho ľudí s duševnými poruchami vôbec nevyhľadá odbornú pomoc, vďaka ktorej by bolo možné mnohým samovraždám predísť. Tohtoročný Svetový deň duševného zdravia (10. október) má upozorniť práve na skutočnosť, že aj samovraždám je možné predchádzať.