Jún - 2014

 

V sobotu 7. júna sa hlavné mesto stalo dejiskom 6. ročníka AVON Pochodu proti rakovine prsníka, ktorý symbolizuje vyjadrenie spolupatričnosti ženám trpiacim týmto ochorením. AVON Pochod sa na Slovensku stal tradičným a obľúbeným podujatím, o čom svedčí každoročne narastajúci počet účastníkov. Tento rok si špeciálne ružové tričko oblieklo a pochodovalo historickým centrom Bratislavy 5.000 ľudí! Podujatie prinieslo množstvo pozitívnej energie, nádeje a aj vďaka podpore pochodujúcich spoločnosť AVON Cosmetics venovala tento rok na boj s rakovinou prsníka historicky najvyššiu sumu –     74 173 EUR.

 

Ak máte pochybnosti či príznaky, ktoré pozorujete, indikujú infekciu, všímajte si nasledujúce signály: časté nutkanie na močenie, močenie v malých objemoch, pálenie či rezanie pri močení (tzv. dyzurické ťažkosti), bolesť v podbrušku a lumbálnej (krížovej) oblasti, zapáchajúci moč s prímesou krvi, hnisu alebo zakalený bielkovinami. Horúčka, zimnica, triaška a ukrutná bolesť v oblasti rebier sú symptómami pyelonefritídy (zápalu obličiek). Vracanie, hnačky a nechutenstvo môžu byť sprievodným javom, keď je najvyšší čas vyhľadať odborníka.

 

Spotreba liekov u nás každoročne stúpa. Štatistiky ukazujú, že to nebolo inak ani v uplynulom roku. Trápia nás rôzne ochorenia podmienené mnohými faktormi. S niektorými sa zdôveríme hneď, iné zakrývame. Medzi „tajné“ návštevy patria väčšinou aj tie urologické. Prečo je to tak? Hanbíme sa alebo sme ľahostajní voči vlastnému zdraviu? Na doplatkoch za urologiká sme v roku 2013 minuli takmer ako 965-tisíc eur, za ktoré sme dostali 691 635 balení. Zarážajú vás vysoké čísla? Aké ochorenia sa za nimi skrývajú a prečo nimi trpíme?

 

Nádory semenníkov sú najčastejšie urologické zhubné nádory mladých mužov a mužov v stredných rokoch. Práve preto, že postihnutí sú najčastejšie mladí muži, je dôležité zachytiť tieto nádory veľmi skoro. Mladí muži bývajú často ostýchaví a nechcú, respektíve sa hanbia o probléme „tam dole“ hovoriť alebo sa dať vyšetriť, čo môže mať tragické následky.

 

V prípade novej metódy liečby porúch erekcie rozhodne áno! Takmer 80% úspešnosť liečby porúch erektilnej dysfunkcie (erekcie), krátky čas liečenia a komfortný sexuálny život pacientov poukazujú na výsledky nového, doposiaľ najefektívnejšieho spôsobu liečby metódou lineárnych rázových vĺn. Pre pacientov je tak LSTW bezbolestné riešenie problému s dlhodobým výsledkom, potvrdeným klinickými štúdiami.

 

Mimovoľný únik moču či neschopnosť udržať moč sa odborne nazýva inkontinencia. Asi štvrtina dospelej populácie Slovenska vie, o čom je reč. Je to stav, pri ktorom človek nie je schopný vedome regulovať močenie, má ťažkosti s udržaním moču, v dôsledku čoho dochádza k jeho samovoľnému úniku. Tento častý a závažný zdravotný, sociálny a hygienický problém pacienta traumatizuje. Postihnutí neradí o ňom hovoria a zdravotný problém s pocitom hanby stále tabuizujú. Predpokladajú, že úniku moču sa so stúpajúcim vekom nedá vyhnúť. V súčasnosti sa inkontinencia dá úspešne liečiť a vyliečiť.

 

Pohlavná choroba je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša prevažne pohlavným stykom či iným sexuálnym kontaktom, a to bez rozdielu veku, pohlavia alebo rasy. Vyvolávajú ju isté skupiny vírusov, baktérií, parazitov, plesní či kvasiniek. V ranom štádiu je takmer bezpríznaková. Kým sa symptómy neobjavia na pohlavných orgánoch, pacient mnohokrát netuší, že je prenášačom závažného, tzv. STD ochorenia (sexuálne prenosná choroba). Medzi najčastejšie a dobre známe ochorenia patria: kvapavka, sifilis, trichomoniáza, chlamýdiová infekcia, mykózy, hepatitída typu B a C, genitálny herpes, mäkký vred, HPV (ľudský papilomavírus), kontagiózne moluskum, AIDS a HIV, voš ohanbia a ďalšie.

 

Liečba patrí do rúk skúseného lekára – dermatovenerológa. Pohlavne prenosné ochorenia predstavujú pomerne širokú skupinu infekčných chorôb rôznej etiológie. Spoločným znakom je ich šírenie sexuálnym stykom. K pohlavne prenosným ochoreniam sa v súčasnosti zaraďujú ochorenia vyvolané viac než 25 druhmi rôznych mikroorganizmov, z toho medzi tzv. klasické pohlavné choroby patria syfilis, kvapavka, mäkký vred, granuloma inguinale a venerický lymfogranulóm. Do širšej skupiny ostatných sexuálne prenosných ochorení patria choroby vyvolané plesňami, baktériami, vírusmi, prvokmi, ako sú napr. kandidóza, chlamýdiové, mykoplazmové, trichomonádové, HPV infekcie a iné. Výnimočné postavenie pre svoju závažnosť má infekcia vírusom HIV. V našom zariadení vykonávame diagnostiku jednotlivých pohlavných ochorení.

 

Celý rok poctivo pracujete, aby ste si v lete vychutnali zaslúženú dovolenku, na ktorú sa tešíte od príchodu z tej poslednej? Už dnes počujete šumenie vody, cítite jemný vánok, vôňu opaľovacieho krému a pri predstave sporo odetých tiel sa vám dvíhajú kútiky? Jednoducho patríte do klubu milovníkov leta a jeho radovánok! Všimli ste si, v lete sme akísi usmievavejší, vstávame s dobrou náladou, radi sa zoznamujeme a obklopujeme novými priateľmi. Z času na čas sa však stane, že si z dovolenky prinesieme neželaného pasažiera – pohlavnú chorobu. Ako sa chrániť a správať sa zodpovedne? Mladí či starší, všetci si predsa chceme vychutnať letné pohladenia – vodou, vánkom či partnerom.

 

Akútna hnačka je choroba, pre ktorú je typické vyprázdňovanie riedkej až vodnatej stolice minimálne 3-krát denne s pretrvávaním maximálne 14 dní. Počas hnačky sa do hornej časti tenkého čreva dostáva až 10 litrov tekutín. Pri normálnom stave sa v tenkom čreve vstrebe až 90 % vody a v hrubom čreve sa následne vstrebe 8 – 9 % vody, takže v stolici je maximálne 100 – 150 ml vody.

 

Najčastejšou neosobnou témou rozhovorov je počasie, najmä vtedy, keď meteorológovia ohlásia prudké tlakové zmeny a s nimi spojené rizikové stupne. Mnohým sa práve vtedy začnú ozývať staré zranenia, iní sú podráždení, menej vnímaví a málo sústredení. Meteosenzitivitou alebo nejakou formou citlivosti na počasie trpí mnoho ľudí. Iste preto v niektorých dňoch pohotovostné ambulancie zívajú prázdnotou a niekedy je situácia opačná. Hromadia sa úrazy, autohavárie, ratovať treba astmatikov, srdciarov i ľudí s psychickými poruchami. Je vnímavosť na počasie chorobou, výstrahou, sugesciou, precitlivenosťou či výmyslom niektorých ľudí?

 

Ako si udržať fyziologickú rovnováhu organizmu v duchu hesla našich starých rodičov Všetko s mierou, keď náš život každodenne atakujú stres, fajčenie, absencia pohybu, nedostatočný spánok, kopa negatívnych informácií a vnemov? Majú pokoj a duševná pohoda pre normálne fungovanie nášho organizmu naozaj taký veľký význam? Áno. Majú, a oveľa väčší, ako im dnes prisudzujeme.

 

S prvými teplými slnečnými lúčmi sa pomaly, ale iste blíži vytúžené leto. Školáci sa už onedlho rozlúčia so spolužiakmi a na dva mesiace sa ponoria do letného šantenia a kúpania. Škôlkari, častejšie ako inokedy, vycestujú na výnimočné prázdniny k starým rodičom. Jediné, čo si v čase dovoleniek prajú rodičia, je zdravé dieťa. S manuálom správnej letnej hygieny budú časté zápaly močových ciest pre vaše deti veľkou neznámou. Lákajú ich bazény, tobogany či ihriská? Prečo nie?! Kým sa malí nezbedníci bláznia, vy myslite o krok dopredu. A zabezpečte im komfort a zdravie!

 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa dnes v priestoroch Detského kardiocentra (DKC), pracovisku Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, (NÚSCH) a. s. na Kramároch v Bratislave stretlo po roku znovu veľa ľudí s veľkým srdcom a úprimným presvedčením, pomôcť a spríjemniť pobyt chorým detičkám na nemocničnom lôžku. Deň detí medzi srdiečkami sa uskutočňuje už po ôsmy krát pod záštitou hercov Zuzky Krónerovej a Janka Krónera.

 

Nebojte sa povedať to nahlas. Tento príznačný názov nesie pacientsky prieskum, ktorý sa týka úrovne liečby a starostlivosti o pacientov s ochoreniami srdca a ciev na Slovensku. Skríning je projektom občianskeho združenia Únia pre zdravšie srdce a mal by byť prvým spoločným krokom odborníkov a pacientov na zlepšenie alarmujúceho stavu kardiovaskulárnych ochorení na Slovensku.

 

Výskyt civilizačných ochorení u mužov by mohol byť podstatne nižší, ak by prijímali viac vitamínov a minerálov, upozorňujú odborníci z francúzskeho Inštitútu lekárskych výskumov. Ktoré vitamíny, minerály a výživné látky sú podľa nich dôležité na udržanie dobrého zdravia mužov? Tie, ktoré pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, regulujú hladinu cholesterolu, zlepšujú metabolizmus, podporujú správnu funkciu nervového systému, pomáhajú pri trávení, udržiavajú zdravé kosti, zlepšujú pamäť, znižujú riziko rakoviny prostaty, povzbudzujú mužnosť, stimulujú produkciu testosterónu a pozitívne ovplyvňujú reprodukčné zdravie...

 

Liek radí.