Apríl 2024

Železo je v prírode najhojnejšie zastúpený minerál. U ľudí je paradoxne najčastejšie chýbajúcou mikroživinou. Jeho nedostatok je najvýraznejší predovšetkým v krajinách, kde je strava málo pestrá, alebo je založená viac na obilninách a strukovinách. Mnohé, vrátane USA, preto uvažovali o obohatení potravín železom, aby preventívne zabránili jeho absencii v organizme a vzniku anémie. Avšak ďalšie látky (fytáty) prítomné v obohacovanej potrave bránia absorpcii železa a môžu ho znehodnocovať. Z tohto dôvodu sa tak preventívne, ako aj pri diagnostikovanom nedostatku železa, odporúča používať výživové doplnky alebo lieky. Otvorená zostáva otázka zvýšenia vstrebávania železa, a tiež zníženia jeho príjmom vyvolaných možných nežiaducich účinkov na tráviaci systém.

Pre našich čitateľov o skleróze multiplex hovorí doc. MUDr. Marianna Vitková, PhD. - predsedníčka sekcie Sclerosis multiplex pri Slovenskej neurologickej spoločnosti

„Základ je, že máme aj v tejto oblasti dátovú hmlu a ešte aj chybne interpretujeme niektoré trendy. Druhý problém je ten, že systém farmakoekonomiky na Slovensku je jeden z najviac rigidných v rámci celej Európy a práve pri starnutí sa ukazuje ako trochu spiatočnícky. A tretí, že aj samotná metodika výpočtu je v kľúčových oblastiach nezmenená prakticky od roku 2008 a neobsahuje sociálne benefity, ktoré včasná liečba neurodegeneratívnych ochorení pomáha vytvoriť,“ uviedol vo svojej prednáške Martin Smatana. Podľa takzvaného GLOBSEC Healthcare Readiness Index, ktorý analyzuje to, ako sú krajiny pripravené na budúce zdravotnícke výzvy, začínajúc od ďalšej možnej pandémie až po starnutie či nárast komorbidít, ktorým budú musieť zdravotnícke systémy Európy čeliť, je Slovensko tretia najhoršia krajina v rámci celej Európy.

Zapálené hnisavé vyrážky prenasledujú mnoho mladých ľudí vo veku ... „násť” rokov. Ľahko sa týchto ťažkostí môžu zbaviť používaním prípravkov Medi – slovenskej liečebnej kozmetiky.

134 ľudí, presne toľko sa ich v sobotu 23. marca chytilo za ruky pri príležitosti Svetového dňa povedomia o epilepsii – Fialového dňa, ktorý pripadá na 26. marca (utorok). Takto symbolicky vyjadrili ľudia spolupatričnosť deťom a dospelým trpiacim epilepsiou. Podujatie organizovalo Meli Beli, o.z., ktoré sa zameriava na pomoc práve malým epileptikom. Jedinečnú udalosť a priestor pre ustanovujúci rekord poskytlo nákupné centrum pri novej budove SND na pobreží Dunaja.

Ťažkosti, ktoré so sebou prinášajú obdobia kvitnúcich rastlín, dávajú alergikom skutočne zabrať. Inak to nie je ani pri precitlivenosti na prach, roztoče či plese, kedy je nutné dodržiavať určité zdravotné opatrenia počas celého roka. Alergik totiž netrpí len vonku, ale aj vo svojej domácnosti. S pomocou MUDr. Danuši Sivekovej sme zhrnuli všetko, čo pomôže precitlivenosť na peľ, prach, roztoče či plesne prekonať, alebo aspoň dostať pod kontrolu.