Mnohí z nás si každý rok lámu hlavu, čím sa „pod stromčekom“ zavďačiť svojim najbližším. Čo tak potešiť ich darčekom pre zdravie? Hoci na posilnenie imunity, zachovanie vitality, pre pekný úsmev, proti nástrahám hypertenzie alebo suchého vzduchu...
Začalo sa to nevinne. Slabé pobolievanie, nič strašné. Aj pálenie vydrží, veď nie je žiadna fajnovka! Asi prechladol na pive, kam sa mu s kolegami aj tak vôbec nechcelo. Dá si kúpeľ a „ono“ to prejde. A skutočne prešlo! Na pár dní určite. A opäť bolesti a pálenie. No už sa nedokáže bez zaťatých zubov ani vymočiť! Pri sexe tŕpne, nech vyvrcholenie nejako vydrží. Aj vtedy to bolí. Všetko znáša diskrétne a potajomky. „Choď už prosím ťa k doktorovi!“, hustím do partnera a On s otráveným výrazom prikývne. Konečne sa odhodlal. Prostatitída ako z učebnice! Načo sa trápil? Mal pohnúť rozumom a vyhľadať lekára ihneď. Urobte tak skôr ako On. Jemu to trvalo!
Osteoporóza je známa ako ženská choroba. Skutočne, takmer 80% pacientov sú ženy. Týmto chorobným ubúdaním kostnej hmoty však trpia aj muži. Práve mužom a ich ochoreniu je venovaný tohtoročný Svetový deň osteoporózy (20. októbra). Týmto dňom sa začína celoročná kampaň venovaná prevencii, diagnostike a liečbe osteoporózy a ďalších metabolických ochorení kostí. Tento rok sú to práve mužskí pacienti a „ich“ osteoporóza.
Cievne mozgové ochorenia sú u nás po onkologických a kardiovaskulárnych treťou najčastejšou príčinou invalidity a úmrtia. Hovoriť o nich nie je ľahké, no o to dôležitejšie. Aj tu totiž platí, že obávanému strašiakovi sa najlepšie vyhnete cielenou prevenciou.
Diabetes mellitus (cukrovka) je veľmi časté a zákerné civilizačné ochorenie. Dnes už poznáme viac ako 150 rôznych príčin, ktoré môžu viesť k typickému prejavu ochorenia, ktorým je vzostup hladiny cukru v krvi (tzv. hyperglykémia). „Diabetes mellitus nie je ľahké ochorenie, dá sa mu však predísť a dá sa s ním aj plnohodnotne žiť“, hovorí Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Viete o tom, že môžete mať vysoký krvný tlak a vôbec o tom nemusíte vedieť? Práve preto sa nazýva „tichým zabijakom“. Nebolí, nevidíme a necítime ho, a napriek tomu vie v priebehu krátkeho okamihu obrátiť celý život naruby.
Patríte medzi takmer polovicu populácie trpiacej nepeknými a často bolestivými kŕčovými žilami? Bojujte proti nim zmenou životosprávy a pravidelným pohybom! Myslite však na fakt, že nie každý šport je v boji proti kŕčovým žilám prospešným pomocníkom.
Takmer každý sa počas života stretol s nepríjemným pís - kaním, hučaním či šumením v ušiach. Tento nepríjemný zdravotný problém, odborne nazývaný tinitus, postihuje až 30 percent prevažne ľudí starších ako 65 rokov, no rovnaké nepríjemné pocity môžu trápiť aj mladších.
Okrem životne dôležitej funkcie – hryzenia a žuvania, sú zuby rozhodujúcim faktorom harmonického výrazu tváre a s tým spojeným šarmom a úsmevom. Takisto sú zuby predpokladom pre výslovnosť a estetiku. Stav chrupu je vizitkou človeka, podľa ktorého vás okolie hodnotí. Počas života dochádza k stratám vlastných zubov z mnohých dôvodov (zubný kaz, ochorenie ďasien, úraz). Chýbajúci zub sa prejaví funkčne aj esteticky, takže náš vonkajší výraz sa zmení a schop nosť jesť je poškodená. Každý pacient si praje najvernejšiu a najprirodzenejšiu náhradu zubu, ktorá by sa mala zhodovať esteticky aj funkčne s nahradzovaným zubom.
Takmer každý sa počas života stretol s nepríjemným pískaním, hučaním či šumením v ušiach. Tento nepríjemný zdravotný problém, odborne nazývaný tinitus, postihuje až 30 percent prevažne ľudí starších ako 65 rokov, no rovnaké nepríjemné pocity môžu trápiť aj mladších.
Úmerne s klesajúcim počtom hodín denného svetla mnohým z nás ubúda energia a optimizmus, podliehame pochmúrnym náladám…
Zhubné nádory predstavujú druhú najčastejšiu príčinu smrti vo vyspelých štátoch (cca 25 % z celkového množstva). Dochádza k postupnému nárastu počtu chorých jedincov. Napr. v roku 1902 zomrelo na Slovensku na onkologické ochorenia asi 1,5 % mužov a asi 1,8 % žien, v roku 1930 to bolo 5,4 % mužov a 6,3 % žien a v roku 2003 to bolo 16 % mužov a 15,9 % žien. Stúpa nielen úmrtnosť, ale aj chorobnosť na onkologické ochorenia, napriek všetkým možným preventívnym opatreniam, zlepšenej diagnostike, liečbe a podpornej starostlivosti.
Už tradičný Týždeň proti rakovine odštartovala Liga proti rakovine v októbri workshopom pre študentov a pedagógov onkologickej výchovy. V priebehu týždňa sa na konferencii a Valnom zhromaždení európskych líg diskutovalo na rôzne témy, úzko súvisiace s onkológiou. Týždeň sa zavŕšil tradičným Dňom jabĺk.
JMPodľa štatistík je na svete až 41% tehotenstiev neplánovaných a takmer polovica z nich (49%) sa končí umelým prerušením tehotenstva. Podľa štatistík sa na Slovensku v roku 2012 vykonalo 8 439 umelých potratov, čo znamená 24 umelých potratov na jeden deň. Túto situáciu sa snaží už od roku 2007 zmeniť Svetový deň antikoncepcie, ktorý sa každoročne koná 26. septembra. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o možnostiach antikoncepcie a zodpovedného plánovania rodičovstva. Ženy by mali byť v rozhodovaní o svojej forme antikoncepcie sami aktívne, hovoriť o vhodných možnostiach so svojím gynekológom a neveriť mýtom, ktoré v ich okolí kolujú.
Predplaťte si mesačník LIEK, 10 vydaní za 6 Eur, a k tomu dostanete ako darček želatínové multivitamíny Spektrum Gummies na imunitu od spoločnosti Walmark v hodnote 13,80 Eur.
Predplaťte si mesačník LIEK, 10 vydaní za 6 Eur, a k tomu dostanete ako darček želatínové multivitamíny Spektrum Gummies na imunitu od spoločnosti Walmark v hodnote 13,80 Eur.