Trápi vás hučanie, pískanie či šumenie v ušiach?

Takmer každý sa počas života stretol s nepríjemným pískaním, hučaním či šumením v ušiach. Tento nepríjemný zdravotný problém, odborne nazývaný tinitus, postihuje až 30 percent prevažne ľudí starších ako 65 rokov, no rovnaké nepríjemné pocity môžu trápiť aj mladších.

 

 

Slovo „tinnitus“ pochádza z latinčiny, kde „tinniere“ znamená zvoniť. Najstaršie písomné záznamy o tejto chorobe sú zo starého Egypta (pred 3 500 rokmi). Ďalšie správy a spôsob liečby sú z Babylonu, Indie, Perzie, Grécka a Ríma. Paracelzus už v roku 1500 vysvetľoval, že tinitus môže spôsobiť extrémny hluk, napríklad rachot pušiek. Okolo roku 1800 sa už robili elektronické experimenty na ovplyvnenie ochorenia. Tinitus neobišiel ani slávne osobnosti. Ochorením trpeli Ludwig van Beethoven, Bedřich Smetana, Martin Luther, Jean- Jacques Russeau i Barbara Streisandová, ktorá v Amerika založila nadáciu Tinnitus.

 

Je tinitus choroba, príznak či sprievodný znak pri určitých ochorenia?

 

„Tinitus je len príznak. Nepovažuje sa za samostatné ochorenie, pretože ho niečo musí vyvolať. Počuje ho iba pacient, ktorý udáva hučanie, šumenie, zvonenie v jednom alebo v oboch ušiach. Niekedy pacienti udávajú len pocit, že im hučí v celej hlave, a nevedia tento stav identifikovať. Tinitus býva aj sprievodným znakom pri niektorých ochoreniach, ktoré priamo lieči ORL lekár. Často na tinitus trpia pacienti s vysokým krvným tlakom, poškodenou chrbticou alebo aterosklerózou. Samozrejme, že môže byť problém aj v samotnom uchu,“ hovorí MUDr. Renata Kučerová, otorinologička z Centra Kramáre a ORL ambulancie a jednodňovej chirurgie v Bratislave.

 

 

Viac sa dočítate v novembrovom čísle časopisu Liek, ktorý je už v predaji.

 

 

Autor
Dobroslava Medvecová
Patrí do vydania