Október - 2014

 

Rizikovým faktorom civilizačných ochorení možno predchádzať už v tehotenstve. Tehotné ženy si každodenne predstavujú okamih, keď po prvý raz uzrú svoje dieťatko. Každodenne si kladú otázku, ako sa postarať o jeho úspešný štart do života. Čo by mu mali dopriať, aby mu zabezpečili dobré zdravie? Lekári radia slnečný vitamín D!

 

Základom trvalého zdravia je prevencia. Býva pravda, že si známy fakt uvedomíme, až keď sa s chorobou stretneme zoči-voči. Keď však vylučovaciu sústavy postihnú zákerní zlodeji zdravia, zväčša je už nádorové ochorenie v plnom prúde bez toho, aby pacient o ňom tušil. Už rozumiete, prečo sme nádory označili za zákerných lupičov? Prichádzajú potichu, bez ohlásenia a narobia v organizme obrovské škody. Niet nad zdravé telo, správnu životosprávu a pozitívnu myseľ. Stres, fajčenie či ľahostajnosť k prevencii poškodzujú zdravie viac, než si pripúšťame. Čo robiť, keď choroba prepukne? Ako si chrániť to najcennejšie, čo máme? Máme pre vás pár užitočných receptov na LIEK pre vaše zdravie.

 

Slovenská liga Srdce srdcu ako partner Svetovej federácie srdca vyzýva všetky rodiny a komunity, aby sa pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa srdca zapojili do boja proti kardiovaskulárnym ochoreniam (KVO). Cieľom tohtoročnej edukačnej kampane je upriamiť pozornosť na to, aké dôležité je vytvárať zdravé životné prostredie. Ak sa ľuďom poskytne možnosť vybrať si na bývanie, ich prácu či zábavu také miesto, ktoré bude prospešné pre ich zdravie, prispeje to k zníženiu rizika KVO vyplývajúcich aj zo škodlivého životného prostredia.

 

Nervová sústava človeka je jedna z najzložitejších štruktúr v celej živej prírode. Má komplikovanú stavbu aj funkcie, a preto je pochopiteľné, že ju postihuje široká škála ochorení. Nervový systém predstavuje dômyselne rozvetvenú sieť, ktorá spája mozog a miechu s každým kúskom ľudského tela. Zvykli sme si na jej centrálne a periférne rozdelenie, no podstata zostáva spoločná. Úlohou nervových dráh v ľudskom tele je informovať mozog o všetkom, čo sa v ľudskom tele deje. Keď sa niečo naruší, cítime bolesť, tlak, tŕpnutie, brnenie či bodanie. Pri závažnejších poruchách nespíme, chorobne smútime a úzkosť ovláda všetky myšlienky. A schválne, čím je podmienená búrlivácka povaha alebo pokoj námorníka? No predsa činnosťou nervového systému!

 

Psychické ochorenia a poruchy sú epidémiou dnešnej doby. Ľudí, ktorí nimi trpia, stále pribúda. Naše duševné zdravie ohrozuje stres, rýchly životný štýl, prepracovanosť, náročné vzťahy v rodinách, sociálna neistota i nevyriešené traumy z minulosti. Máme pocit, že psychohygiena s dostatkom spánku a aktívneho odpočinku je luxus. Depresia spojená s úzkosťou, či iným prejavmi narušenia psychiky, ľudí často prekvapí. Mnohí majú pocit, že „im sa to nikdy nemôže stať“ a depresiu pokladajú za prejav slabosti či za vlastné osobné zlyhanie. Liečba u psychiatra je podľa mnohých „iba pre bláznov“.

 

Parkinsonova choroba je chronické progresívne degeneratívne, zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie centrálneho nervového systému. Presná príčina ochorenia nie je dodnes známa, všetko sú to viac menej úspešné alebo neúspešné hypotézy, nevie sa presne, či je tvorba voľných radikálov následok alebo príčina, takisto sa to týka aj odumierania neurónov.

 

Pani Viera (70 r.) mala všetky príznaky Parkinsonovej choroby, ale vôbec to netušila. To, že občas spadla a stratila čuch, ju veľmi netrápilo, pripisovala to svojmu veku. Keď sa k tomu pridala spomalenosť a šuch - tavá chôdza a telo jej zvieral akýsi krč, to už jej poriadne prekážalo, pretože bola akčný typ a doteraz všetko zvládala. Keď jej však svaly na ruke pri písaní stuhli akoby v kŕči a jej úhľadný rukopis sa zmenil na drobné nečitateľné znaky, cítila sa zúfalo bezmocná. Strata rovnováhy, nečakané pády a zlomeniny boli varovným signálom, že sa s ňou niečo deje, preto navštívila neurológa.

 

Zdravý človek si len ťažko vie predstaviť, ako vníma svet pacient so schizofréniou. Navyše sa týmto ľuďom o ich ochorení rozpráva len veľmi ťažko. Dvadsaťšesťročný Antonín sa však rozhodol tabu spojené s týmto ochorením prelomiť. Jeho spoveď je jedinečnou príležitosťou preniknúť hlboko do temných zákutí choroby a dozvedieť sa o úskaliach, ale aj pozitívnych výsledkoch jej liečby.

 

Na svete žije približne 350 miliónov ľudí s reumatizmom. Toto ochorenie sa môže objaviť kedykoľvek, a to aj u mladších ročníkov vrátane detí medzi prvým a druhým rokom, pred pubertou či v puberte. Deti trpia na bolesti nôh, nevládzu chodiť, ale stáva sa, že sa dieťa nesťažuje na nič a zrazu mu začnú opúchať kĺby. Najhorším aspektom života s reumou je chronická bolesť. Prinášame vám príbeh malej Ley (7 rokov), ktorej sa reuma prejavila ako jedenapolročnej. Lea patrí medzi najmladšie pacientky na Slovensku, ktorá podstúpila biologickú liečbu. Dnes by nikto nepovedal, že trpí vážnou diagnózou – juvenilnou idiopatickou artritídou. Spýtali sme sa Leinej mamy Barbory V. z Bratislavy, čím si jej dcérka musela prejsť a čo všetko sa v ich živote kvôli zákernej chorobe zmenilo.

 

Vitamínový elixír. Určite si želáte, aby sa vašim deťom v škole darilo, aby načerpali čo najviac vedomostí, pretože chápete spojenie medzi vzdelaním a životným úspechom. Ako im môžete pomôcť rozvinúť ich potenciál? Ako zabezpečiť, aby kvôli vírusovým infekciám chýbali na vyučovaní čo najmenej?

 

Nádcha, kašeľ a nachladnutie sa vyskytujú najčastejšie práve v jesennom období. Hoci zvyčajne ide o prejavy bežných dýchacích viróz, ktoré o niekoľko dní odznejú, dokážu nám poriadne skomplikovať život. Naozaj musíme trpieť každý rok na jeseň kašľom či kvapkaním z nosa?

 

Trpíte nespavosťou, únavou, slabosťou, depresiami, zhoršením pamäti? Prejavili sa u vás problémy so srdcom či nadváhou? Ťažko sa zotavujete po chorobe? Môže vám chýbať jód!

 

Śtýlový rodinný dom na vidieku, moderný byt v centre mesta, zvonček s menovkou na "dobrej" adrese alebo výdych KONEČNE! nad svojim prvým vlastným bývaním... Áno, aj vy môžete bývať presne podľa vlastných predstáv, ak sa rozhodnete pre niektorý z mimoriadne výhodných úverov od Prvej stavebnej sporiteľne. 

 

Najobľúbenejší termálny bazén Sina a odpočiváreň Hammam opäť otvorili svoje brány 24. septembra 2014. Po prvýkrát sa tak po svojej rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá trvala od 1. 3. 2014 do 22. 9. 2014, verejnosti sprístupnil termálny bazén Sina v novej, modernizovanej podobe.

 

Vítkův luh, Witknow alebo Wittingau – to je názov osady, ktorá dala základ dnešnému malebnému juhočeskému mestu – Třeboni. Meno získala podľa niektorých prameňov od činnosti pôvodných obyvateľov – tí najskôr museli svoje miesto na život, tunajšiu pôdu a prostredie riadne upraviť, teda vytříbit, po slovensky vycibriť. Preto vznikol názov Třeboň.

 

Liek radí.

 

Vychádzajúc dlhodobo zo situácie na našom trhu a súčasne zo spotrebiteľských prieskumov, ľudia majú stále väčší záujem o kvalitné potraviny domáceho pôvodu. Preto je nevyhnutné podporovať domácich producentov a zároveň udržiavať v ľuďoch pocit patriotizmu vo vzťahu k domácim kvalitným výrobkom a u výrobcov pocit nebáť sa tvrdej konkurencie a schopnosť presadiť sa ako na domácom trhu, tak aj na zahraničných trhoch.

 

I napriek tomu, že ľudia v súčasnosti veľa cestujú a majú tendenciu preberať správanie zo západných krajín, na pravidelné návštevy dentálnej hygieničky si našinci zvyknúť nevedia. Stále máme v mysliach pevne zakorenenú povinnú návštevu zubného lekára. Viac než 90 % opýtaných ide na preventívnu prehliadku minimálne raz do roka. Oproti tomu dentálnu hygieničku navštívi len 40 % z nás, čo je iba o 3 % viac ako v minulom roku.

Aj vy sa často zamýšľate nad tým, ako dosiahnuť aj počas dňa hladké a čisté zuby ako keby ste si ich práve umyli? Žuvačky Orbit Professional sú v tomto prípade vynikajúcim pomocníkom. Navyše obsahujú čistiace mikrogranuly, ktoré pomáhajú ešte účinnejšie chrániť zuby pred zubným kazom.