Aj vás trápi v zime suchá pokožka? Zrazu svrbí, je drsná a začervenaná? Dôvodom je suchý vzduch v interiéri! Pleť je v dôsledku toho vysušená, má sklon vytvárať drobné šupinky, praská. Pre zabezpečenie jej pružnosti a vláčnosti počas zimných mesiacov je preto kľúčová komplexná starostlivosť.
S príchodom zimy a vykurovacej sezóny trpí naša pokožka v porovnaní s inými ročnými obdobiami stratou vody výrazne viac. Vlhkosť vzduchu v miestnostiach, v ktorých trávime v zime väčšinu času, klesá – relatívna vlhkosť v nich je často len okolo 25 %. Suchý vzduch v bytoch či kanceláriách doslova „vysáva” vodu z nábytku, kvetov, ale aj z našej pokožky a slizníc. A práve dehydratácia má vysoký podiel na urýchľovaní procesu starnutia pleti! Vysušená koža stráca pevnosť, elasticitu, vytvárajú sa na nej vrásky, sprevádza ju nepríjemné pnutie, je citlivejšia na vonkajšie podnety. Volá po intenzívnom a hĺbkovom „zavlažení”, je potrebné ju upokojiť a zregenerovať. Ako svojej pokožke vrátiť späť chýbajúcu vlahu? Ako ju účinne hydratovať? Je možné použiť vhodné kozmetické produkty, ktoré zabezpečujú jej ochranu pred vysychaním a súčasne v nej zadržiavajú vlahu. Okrem toho je potrebné zvlhčiť vzduch v byte či na pracovisku. Koža má vlastnú regeneračnú schopnosť, avšak vytvorením vhodných podmienok jej môžeme pri tomto procese výrazne pomôcť.
STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ
Na ochranu pleti v zimnom čase je vhodné používať kozmetické prípravky schopné naplno podporovať jej vlhkosť, napríklad produkty s vysokým obsahom minerálnych solí. Tie mimoriadne účinne podporujú hydratáciu pokožky do hĺbky a umožňujú tak udržiavať v rovnováhe jej prirodzenú vlhkosť. Jedinečný efekt na „zavodnenie” – zvlhčenie buniek pleti majú vzácne minerály z Mŕtveho mora v liečebnej kozmetike Kawar– draslík, horčík, sodík, bróm, jód... (Denný krém, Nočný krém, Hydratačný krém na tvár, Telové mlieko). Sodík viaže na seba vodu a napomáha udržiavať správny objem telových tekutín v mimobunkovom priestore. Draslík, ktorý je hlavným vnútrobunkovým prvkom, zabezpečuje prienik vody do vnútra buniek, viaže ju na seba a tam sa stará o jej optimálny objem. Príjem oboch priaznivo ovplyvňuje horčík – magnézium. Práve tým, že soli z Mŕtveho mora obsahujú výrazne vyššie množstvo horčíka a draslíka, si možno jednoducho vysvetliť až prekvapujúco účinnú hĺbkovú hydratáciu kože, jej rýchlu regeneráciu a omladenie.
Účinnú starostlivosť o pleť s kozmetickými prípravkami možno 1-krát týždenne kombinovať zároveň aj s kúpeľom v soli z Mŕtveho mora blahodarne pôsobiacim na celé telo. Je doslova vykúpením pre suchú pokožku, zvyšuje jej schopnosť zadržiavať vlhkosť, dodáva jej zdravší vzhľad a pocit sviežosti. Po kúpeli je vhodné použiť telové mlieko s minerálmi z Mŕtveho mora. Podobný účinok pri regenerácii prirodzenej funkcie pokožky má i zábal či maska s čiernym bahnom z Mŕtveho mora.
KOMFORT PRE RUKY
Starostlivosť o pokožku v zime sa netýka iba našej tváre a tela. Pred vysušovaním a mrazom je potrebné chrániť i ruky. Prvý pocit suchej pokožky sa prejaví na krehkej koži rúk, vysušená koža začína praskať, olupovať sa, je drsná, zachytáva jemnú bielizeň.
Na jej ošetrenie sú vhodné prípravky s ureou, ktoré pokožku zjemňujú a zamedzujú jej nadmernému vysušovaniu. Urea vďaka svojim výrazným hydratačným vlastnostiam zvyšuje absorpciu vody v hlbších vrstvách pokožky, je schopná dlhodobo viazať a zadržiavať vodu v bunkách. Tieto jej vlastnosti využívajú prípravky Flexitol, ktoré kožu zavlažujú a zvláčňujú (Balzam na ruky s obsahom 10 % urey a vitamínom E). Rovnako pôsobia i na nohy (Balzam na päty s vyššou koncentráciou urey, až 25 %). Po intenzívnej aplikácii prípravkov Flexitol nemá už pokožka na rukách, pätách či chodidlách nôh tendenciu praskať a šúpať sa, nadobúda znova hebkosť a pružnosť.
PODPORA ZDRAVEJ KLÍMY ZVLHČOVANÍM VZDUCHU
Hydratáciu pokožky môže vhodne ovplyvniť vyššia vlhkosť vzduchu v interiéri – lekári odporúčajú zvýšiť relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti na 45 až 55 %. Suchý vzduch sa potrebuje doslova napiť! Zvýšenie 25 % relatívnej vlhkosti vo vykúrených miestnostiach na požadovanú úroveň nedosiahneme však vyvešaním mokrých uterákov
či klasických odparovačov na radiátory...
Vnútornú klímu interiéru môže zreteľne zlepšiť účinný systém úpravy vlhkosti vzduchu pomocou zvlhčovača vzduchu.
V zásade sa najviac osvedčili PRÁČKY VZDUCHU – množstvo odparenej vody si regulujú samé podľa pravidla – čím je vzduch suchší, tým viac vody sa odparí.
Práčky vzduchu dokonca poskytujú ideálnu kombináciu zvlhčovania s čistením vzduchu, ktorá umožňuje navyše zbaviť sa v interiéri prachu a alergénov. Takýmto prístrojom je i nový moderný typ BONECO W300. Pracuje na princípe prirodzeného odparovania vody z otáčajúceho sa filtra, ktorý sa prepiera vo vaničke s vodou, pričom sa zároveň zbavuje zachytených prachových častíc. Proti baktériám a vírusom pôsobí postriebrená ionizačná tyčinka, ktorá je súčasťou balenia. Tento jednoduchý a pritom vysoko výkonný prístroj je vhodný na prirodzené zvlhčovanie miestností s plochou až 50 m2 či menšieho bytu. Veľkoobjemový odnímateľný zásobník vody dokáže počas zimných mesiacov zabezpečiť celodennú prevádzku. Optimálne je využitie prístroja na nepretržité zvlhčovanie vzduchu v spálni – prinesie pohodu nielen našej pleti, ale aj našim dýchacím cestám. Pomáha aj pri suchom dráždivom kašli.
Dostatok vody do bytov či kancelárií prinášajú rovnako ULTRAZVUKOVÉ ZVLHČOVAČE, napríklad Boneco U200, U300 či FAIR H10 – s možnosťou voľby množstva odparenej vody. Pracujú na princípe teplého alebo studeného rozprašovania pary tak, že malé mikrokvapôčky vody vo forme jemnej rovnomernej hmly nasycujú suchý vzduch potrebnou vlhkosťou. Ich prednosťou sú mimoriadne tichá prevádzka, možnosť automatického nastavenia na nočný režim, automatické vypnutie pri požadovanej vlhkosti i ďalšie potrebné funkcie. Vybavené sú demineralizačným filtrom, ktorý zachytáva vápenaté soli obsiahnuté v rozptyľovanom aerosóle. Dokážu zabezpečiť komfortné zvlhčenie miestností s plochou do 50 m2 a vzhľadom na svoj tichý chod sú vhodné aj do spálne. Popri hydratácii vysušenej pokožky a „zavlaženia” slizníc podporujú tiež pokojný spánok a znižujú sklon ku chrápaniu.
Zvlhčovač FAIR H10 je vybavený veľkoobjemovým zásobníkom vody, vďaka tomu dokáže počas zimných mesiacov zvlhčovať vzduch v miestnosti 1 až 2 dni bez potreby dopĺňania vody.
Koľko vody je potrebné dodať vzduchu v miestnosti?
Problém suchého vzduchu nerieši ani vetranie, ani vyvešanie bielizne v miestnosti! Napríklad v byte, ktorý je vetraný pri vonkajšej teplote –5°C dostaneme len jednu desatinu potrebného množstva vodnej pary, zvyšok musíme doplniť – do menšieho bytu vykúreného na 23°C je potrebné dodať takmer 6 až 8 litrov vody denne!
Prípravky Kawar a Flexitol žiadajte v lekárni alebo na www.kawar.sk a www.flexitol.sk.