Vzniku sivého zákalu nezabránite

K najčastejším ochoreniam, v dôsledku ktorých strácame zrak, patrí podľa odborníkov sivý zákal. Toto ochorenie, odborne nazývané senilná katarakta, patrí k najčastejším očným ochoreniam seniorov. Vyvíja sa postupne s vekom. Toto vekom podmienené ochorenie očí skôr či neskôr potrápi takmer každého. Číra očná šošovka sa postupne zakalí a tým stráca schopnosť prepúšťať svetlo. Pacient má pocit postupného zhoršovania zraku, ktoré nevie kompenzovať ani nosením okuliarov. V súčasnosti sa so sivým zákalom trápia aj oveľa mladší ľudia. 

 

Čo spôsobuje zhoršenie ostrosti videnia pri sivom zákale, aké sú príznaky vznikajúceho zákalu i jeho odstránenie? 
Do určitej miery za to môže súčasný životný štýl. Katarakta v ostatnom čase postihuje čoraz viac aj mladších ľudí. Do určitej miery je to najmä rozvojom civilizačných ochorení, akými je napríklad cukrovka, ktorá napomáha rozvoju katarakty aj u mladších pacientov. V skutočnosti ide o veľmi staré ochorenie, o ktorom sa dozvedáme už z čias antiky, kedy boli zaznamenané prvé operácie sivého zákalu. S rozvojom technológie a zdravotnej starostlivosti dnes môžeme zachytiť a úspešne operovať už podstatne skoršie štádiá ochorenia ako to bolo napríklad pred 50 – rokmi. Životný štýl sa v dnešnej dobe podpísal najmä pod širokú škálu obmedzení, ktoré pacientovi v každodennom živote prináša už aj relatívne mierne zhoršenie zraku.

Na čo slúži šošovka
Šošovka v ľudskom oku plní rovnakú úlohu ako vo fotoaparáte – zaostruje. Vďaka tomu mladý človek, bez refrakčnej vady, vidí ostro do blízka aj do diaľky. Túto schopnosť voláme akomodácia. Problém nastáva okolo 40 roku života, kedy sa začína schopnosť akomodácie postupne oslabovať. Pacient začína mať problém zaostriť a musí si pomôcť okuliarmi. Tento jav je spôsobený prirodzeným rastom šošovkových hmôt. O sivom zákale hovoríme v momente, kedy šošovkové hmoty strácajú svoju transparentnosť a prestávajú prepúšťať dostatok svetla.

Prvé prejavy ochorenia
Na začiatku ochorenia má pacient pocit, že má slabé okuliare alebo dokonca naopak, že okuliare zrazu neopotrebuje. Neskôr sa zrak zhoršuje až do praktickej slepoty. Kataraktu, žiaľ, nevieme vyliečiť predpisom okuliarov ani kvapkami. Keďže doposiaľ neexistujú lieky, ktoré by dokázali sivý zákal odstrániť, jedinou možnosťou je operačné riešenie. S modernou technológiou ide pre pacienta o ambulantný zákrok, ktorý si vo väčšine prípadov nevyžaduje rekonvalescenciu.

Čo čaká pacienta, ktorý sa rozhodol pre operáciu sivého zákalu?
V prvom rade mal by absolvovať dôkladné predoperačné vyšetrenie v zariadení, kde sa rozhodol operáciu podstúpiť a na základe tohto vyšetrenia dojednať plán samotnej operácie, najmä termín operácie, pretože väčšinou sa robí zvlášť pravé a zvlášť ľavé oko – prípadne typ umelej šošovky, ktorá sa bude počas operácie vkladať namiesto šošovky zakalenej. Dnešná doba priniesla pestrú škálu možnosti výberu, avšak nie každý pacient je vhodný pre všetky typy implantátov, a preto treba vybrať spoločne s operatérom optimálne riešenie pre konkrétneho pacienta.

Snaha v modernej chirurgii je aj minimalizovať utrpenie pacienta počas i po operačnom zákroku. Najčastejšie sa oko pred operáciou umŕtvi pomocou kvapiek. Pokiaľ je tu vhodnejšia možnosť, používajú sa aj iné formy anestézie. Pacient je počas operácie pri plnom vedomí a môže komunikovať s personálom na operačnej sále, no bežne sa pacientovi pridáva počas operácie aj anestetikum. K dispozícii je nielen široká paleta rozličných nástrojov a prístrojov, ale aj laserový lúč. Vyspelé technické možnosti však celú procedúru zrýchľujú a výrazne sofistikujú oproti minulosti.

Po vybratí nefunkčnej šošovky chirurg vloží do oka číru umelú šošovku. Pri jej výbere dbá nielen na kvalitu, ale aj dizajn, materiál a optické vlastnosti. No nie všetko je vhodné pre každého. V prvom rade ide o individuálne potreby pacienta a nutnosť prispôsobiť správny výber implantátu. Dnes sú veľmi široké možnosti kvalitných implantátov.

Spomínaný zákrok je považovaný za bezpečný. Kým je šošovka zdravá, je číra a priezračná. Pri zakaľovaní sa však mení – zakalí, vyvoláva zhoršenie zraku.

V akom štádiu sa má operovať sivý zákal – keď začína alebo dozrieva? 
Tu je rozhodujúci zdravotný stav pacienta, ale aj jeho subjektívne ťažkosti. Dnes sa už nečaká kým zákal „dozrie“, ale bežne sa operuje v skoršom štádiu. Ak zákal pacienta obmedzuje vo videní, oftalmológovia operujú od skorých štádií až po takmer slepých pacientov. Žiaľ, zabrániť v tvorbe sivého zákalu sa nedá. Avšak výskum v tomto smere ide veľmi rýchlo dopredu.

Autor
-DM-
Patrí do vydania