Hoci sme sa prehupli do jari a mnohé z nás už nechcú o zimných kabátoch ani počuť, práve v období prvých slnečných dní je naše telo náchylné na prechladnutie. V nesmiernej radosti z teplého počasia sa, milé dámy, často obliekame neprimerane. Lákajú nás lavičky a terasy, kde by sme si rady vychutnali kávičku. Pozor však na studené stoličky, odhalené kríže či studené nohy. Jarné počasie býva vrtkavé a skorý dážď dokáže rovnako uškodiť. Najmä ak vítame jar „naľahko“. Nastupuje aukanie a pichľavé bodanie. Ako si poradiť s nechcenou infekciou? Máme pre vás LIEK!
Zobúdzajúca sa jarná vegetácia spôsobuje vysokému percentu populácie, najmä alergikom zdravotné ťažkosti s nadmernou záťažou. Inak „zdravý“ organizmus a bez ťažkostí u niektorých jedincov začína búrlivo až hystericky reagovať na poletujúce peľové zrná vet romilných kvitnúcich rastlín, ktorých dolet býva až 5 tisíc metrov do výšky a do diaľky (pomocou vzdušných prúdov) až sto kilometrov. Organizmus reaguje na prítomnosť alergénov zvýšenou produkciou protilátok, čo sa môže prejaviť slzením a pálením očí, kašľom, zdurenou sliznicou dýchacích ciest, kožnou alergiou a ďalšími zdravotnými ťažkosťami, ktoré znižujú psychickú a fyzickú výkonnosť jedinca a zhoršujú jeho kvalitu života. Keďže jarné alergické obdobie začína už v marci a trvá až do apríla, oslovili sme MUDr. Katarínu Bergendiovu, Phd., z ambulancie klinickej imunológie a alergiológie Pneumo-Alergo centra v Bratislave o odborné rady.
Prvú tabletku si Dana zobrala tesne po rozvode. Podstrčila jej ju kolegyňa. Hneď sa cítila lepšie. Neskôr, keď sa pocity úzkosti a osamelosti stupňovali, brala ich už každý deň. Niečo si vypýtala u lekára, niečo jej dali kamarátky, no nepriznala sa nikomu a klamala, ako vedela, len aby sa k liekom dostala. V deň, keď ju odviezla pohotovosť, bola na dne. Chvíľu jej trvalo, kým pochopila, že je od liekov závislá.
Ani nie tak dávno, možno pred 20 rokmi a na vidieku azda stále ľudia prechovávajú množstvo predsudkov o ľuďoch odkázaných na pomoc psychiatrov a psychológov preto, že podľahli niektorej z početných závislostí. Pritom na mužov alkoholikov či fajčiarov ešte tradične nazerajú so zhovievavosťou a ich škodlivú vášeň považujú za istý prejav mužnosti, hoci už často ide o závažnú poruchu osobnosti dotknutých, na ktorej prekonanie je potrebná okrem odhodlania skončiť so závislosťou tiež dlhodobá pomoc odborníkov z oblasti psychiatrie a niekedy aj z iných medicínskych odborov.
Hudba prináša ľuďom nielen umelecký zážitok, ale pozitívne vplýva na ich zdravie a kvalitu života, dokonca lieči a uzdravuje, aktivizuje životnú energiu, obohacuje emocionálny svet človeka, podporuje pamäť i fantáziu, intuíciu a kreativitu, obohacuje emocionálny svet človeka. Hudba bola od pradávna súčasťou obradných slávností.
V rámci Európy sa Slovensko opakovane umiestňuje na smutných prvých priečkach vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka. Ide o druhú najčastejšiu príčinu úmrtia medzi onkologickými pacientmi na Slovensku – a to aj napriek tomu, že patrí medzi najlepšie liečiteľné onkologické ochorenia. Samozrejme, ak sa odhalí včas...
Lymfóm je najčastejším hemato-onkologickým ochorením a tretím najčastejším detským onkologickým ochorením. V súčasnosti postihuje asi milión ľudí na svete. Na Slovensku ročne pribudne asi 510 pacientov s touto diagnózou.
Ajurvédska medicína ju používa už 4000 rokov. V niektorých oblastiach Ázie jej ľudia dokonca pripisujú magické účinky a nosia ju pri sebe ako ochranu pred zlými silami. Keď si o nej prečítate na internete, zoznam liečivých účinkov, ktorými sa môže pýšiť, akoby nemal konca. A vedci sa snažia dokázať jej silu v boji s rakovinou.
Na rakovinu zomiera ročne veľa ľudí. Choroba sa nevyhýba nijakej vekovej kategórii, preto je dôležité vedieť, ako sa môžeme pred ňou brániť. Preto si treba všímať svoje telo, ženy najmä prsníky, pretože čím sa ochorenie skôr odhalí, tým je väčšia nádej na vyliečenie.
Vši – postrach rodín so školopovinnými deťmi. Svojou prítomnosťou vo vašej domácnosti vás môžu poctiť aj v prípade, že ste mimoriadne čistotná rodina. Majú totiž radšej čisté vlasy, ich invázia nie je výsledkom nečistoty. Zodpovedáte však za ich včasné odstránenie!
Tento rok sa uskutoční už 18-ty ročník verejno-prospešnej finančnej zbierky – Deň narcisov. 11. apríla tak bude možné v uliciach slovenských miest a obcí stretnúť takmer 16 000 dobrovoľníkov, ktorí vám ponúknu narcis ako symbol prejavu podpory a spolupatričnosti ľuďom s onkologickou diagnózou. Výnos zbierky bude opätovne používaný na realizáciu programov, aktivít a projektov v prospech pacientov a ich rodín, na podporu medicínskych a výskumných projektov i na edukačné a informačné aktivity pre zdravú populáciu. V aktuálnom ročníku stretnete výrazne označených dobrovoľníkov Ligy proti rakovine, ktorí budú doslova neprehliadnuteľní. Novinkou bude aj možnosť prispieť cez zľavový portál, prípadne zapojenie sa do mapovania diania v uliciach miest a obcí prostredníctvom sociálnej siete Instagram.
Nadácia Orange tento rok oslavuje už svoje 15. narodeniny. Za toto obdobie sústredila všetky svoje aktivity na pomoc iným. Podporila viac ako 7-tisíc užitočných nápadov a aktivít, ktoré sa systematicky a dlhodobo venujú prioritne oblastiam vzdelávania, sociálnej inklúzie a komunitného rozvoja. Veľký deň pre Nadáciu Orange, 22. marec – výročie jej vzniku, bude už po druhý raz aj neoficiálnym Dňom optimizmu.
Kampaň Rozsvieť modrú upriamuje pozornosť na autizmus, vývinovú poruchu, ktorá postihuje viac ľudí než je pacientov s cukrovkou a AIDS dohromady. V stredu 2. apríla sa aj Slovensko zapojilo do celosvetovej kampane Rozsvieť modrú, ktorá pochádza z iniciatívy jednej z najvýznamnejších svetových organizácií v tejto oblasti, Autism Speaks. Práve tento dátum Organizácia Spojených Národov vyhlásila v roku 2007 za Svetový deň povedomia o autizme.
Rajčiaky nechránia pred ochorením na rakovinu prostaty, ako sa dlhé roky tradovalo vo verejnosti. Časopis Berkeley Wellnes-Report uverejnil štúdiu na tému lykopén, označovaný aj ako psí karotén patriaci do skupiny karoténov, z ktorej vyplýva, že konzumácia zeleniny s vysokým obsahom lykopénu neznižuje riziko tohto mužského ochorenia. Doteraz to tak tvrdili niektoré vedecké výskumy. No táto prírodná látka má rovnaký účinok ako placebo. Pre laikov sú to rozporuplné informácie, ale vyplýva to aj z porovnania, ktoré vykonalo 81 vysoko kvalifikovaných vedcov. Naproti tomu sa potvrdilo, že riziko ochorenia na rakovinu prostaty znižuje celkom iná látka, a to finasteride známy ako Proscar®, používaný na zväčšenie prostaty, ale i proti vypadávaniu vlasov.
Koža je najväčším orgánom človeka. Pokrýva plochu približne 2 m2 a jej hmotnosť je okolo 3 kg. Kožu ako hraničný orgán náš ho tela neustále bombardujú vonkajšie negatívne faktory, ktoré pri dlhodobom pôsobení môžu narušiť jej prirodzenú ochrannú funkciu. Stáva sa suchou, citlivou, tvoria sa na nej šupiny, praská, je zraniteľnejšia, má sklon k zápalom.
Ohraničené kožné pigmentové zmeny, laicky nazývané materské znamienka, sa nachádzajú u každého človeka v menšom alebo väčšom počte. Tzv. materské znamienka môžu byť vrodené alebo získané v priebehu života.