Označenie úst za vstupnú bránu do ľudského tela nie je v ničom prehnané. Ústa sú tým orgánom, ktorý je začiatkom dýchacej sústavy, ale sú takisto miestom prvého spracúvania potravy, príjmu vitamínov, minerálov a ďalších látok potrebných pre život, ako aj vody. Okrem toho ústa sú sídlom jedného z piatich zmyslových orgánov – chuti. No spravidla ústami vstupuje do nás takisto nežiaduca nákaza, baktérie a škodliviny, ktorým často nevedome a neopatrne sami pomáhame. Navyše ústa tvoria mimiku tváre, to značí, že odzrkadľujú náladu a duševné rozpoloženie svojho nositeľa. Význam úst pre zdravý život je oveľa väčší, ako si zvyčajne myslíme. Poďme teda po poriadku.
Súčasťou úst sú pery, ústna dutina, jazyk, zuby, slinné žľazy a časť nosohltana. V perách je množstvo nervov, ktorých zásluhou sú pery veľmi citlivé na dotyk. Rovnako sú popretkávané množstvom drobných ciev, ktoré zodpovedajú za prirodzenú tmavoružovú farbu pier, a je na nich jemná bezfarebná pokožka. Pery sú zvonka prvým indikátorom počasia: na chlad reagujú fialovým sfarbením, na horúčavu, sucho a mráz zase suchou až popraskanou pokožkou, ktorá si vyžaduje zvlhčovanie alebo ošetrovanie krémom. Zvnútra pery zaznamenávajú prvé chuťové vnemy prijímaných jedál a nápojov.
Jazyk a podnebie
Najväčší orgán v ústach je jazyk, ktorý je zároveň najsilnejším svalom v ľudskom tele. Jazyk je v zadnej časti ústnej dutiny zrastený so sánkou a jazylkou, po bokoch so stenou hltana. Predná časť jazyka je voľná a veľmi pohyblivá a dotýka sa predných zubov. V dolnej časti je jazyk prichytený uzdičkou o ústnu dutinu. Svalové vlákna jazyka umožňujú jeho pohyblivosť potrebnú na hrubé mechanické spracovanie a posúvanie potravy. Tomuto zámeru slúžia aj žuvacie svaly. Pre trávenie má takéto spracovanie veľký význam. Na chrbte jazyka sú chuťové poháriky, orgány chuti, ktoré umožňujú jej rozoznávanie a vnímanie. Chuťové poháriky rozoznávajú 4 základné chute – sladkú, slanú, kyslú a horkú. Okrem spracovania potravy má jazyk spolu s podnebím úst dôležitú funkciu aj pri formovaní zvukov v reči. Hltan predstavuje spojenie s tráviacim a dýchacím systémom. Horná časť ústnej dutiny sa rozdeľuje na predné tvrdé a zadné mäkké podnebie. V prednom tvrdom podnebí leží čeľustná kosť. Jej klenba je individuálna. Traduje sa, že vysoká klenba ústnej dutiny je vlastná dobrým spevákom. Zadné mäkké podnebie uzatvára nosohltanový priestor, ktorý je uspôsobený tak, aby potrava nemohla skĺznuť do dýchacích ciest. Naspodku je ústna dutina ohraničená sánkou, na ktorej spočíva jazyk. Sliznica ústnej dutiny vylučuje hlien, ktorý spolu s výlučkami slinných žliaz zaisťuje vlhkosť ústnej dutiny.
Zuby
Zuby sú vložené do hornej a dolnej čeľuste. Ich celok tvorí chrup. Prvý chrup, tzv. mliečny, majú deti a pozostáva z 20 zubov, ktoré rastú vo veku 6 – 24 mesiacov. Každá polovička detského zuboradia obsahuje 2 mliečne rezáky, 1 mliečny očný zub a 2 mliečne stoličky. Rezáky spolu s ostrými očnými zubami slúžia na hryzenie. Stoličky drvia potravu na drobné kúsky. Pod mliečnymi zubami rastie druhý rad trvalých zubov, ktorých je 32. Keď sa začnú prerezávať cez ďasno, mliečne zuby vypadnú. Deje sa to vo veku 6 – 7 rokov. Posledné štyri zuby – zuby múdrosti – sa prerezávajú často až po dvadsiatke alebo nenarastú vôbec. Dospelý človek má 32 zubov, vždy po 8 v každej polovici čeľuste. V každom zuboradí sa nachádzajú 2 rezáky, 1 očný zub, 2 črenové zuby a 3 stoličky. Samotný zub sa delí na koreň, krček a korunku. Koreňom je zub upevnený do čeľustnej kosti, korunka vyčnieva nad ďasno. Vnútro zuba je duté, obsahuje cievy, nerv a spojivové tkanivo. Zuby pozostávajú z látky podobnej kostiam – zuboviny (dentínu). V oblasti korunky je zubovina obalená zubnou sklovinou, ktorá je najpevnejším materiálom v ľudskom tele. Zubný koreň je zvonka obalený zubným cementom a slúži na uchytenie zuba do čeľuste. Kosti hornej a dolnej čeľuste sú potiahnuté ústnou sliznicou – ďasnom, ktoré chráni zubný koreň pred infekciou zvonku. Zuby uchopia potravu, potom ju hryzú, drvia a rozomieľajú na malé kúsky. Silný, svalovitý jazyk drví a mieša potravu. Slinné žľazy vylučujú do úst sliny, ktoré potravu zvlhčujú, aby bola dostatočne klzká na prehltnutie. Pery zabraňujú potrave vypadnúť von.
Slinné žľazy
Súčasťou ústnej dutiny sú tri páry veľkých slinných žliaz:
· podjazykové žľazy,
· podčeľustné žľazy,
· príušné žľazy.
Malé slinné žľazy sú uložené v sliznici líc, jazyka, podnebia a na vnútornej strane pier. Denne sa do úst vylúči 1,7 litra slín. Sliny obsahujú okrem vody a hlienu i enzýmy, napr. tráviaci enzým – amylázu (spúšťa trávenie škrobov), lipázu (štiepi tuky), enzým s antibakteriálnymi účinkami – lyzozým. Zloženie slín závisí od zloženia potravy. Suchá potrava vyvoláva výraznejšiu tvorbu slín ako tekutá. Už samotná myšlienka na určitý druh potravy môže vyvolať silnejšiu produkciu slín. Najmä predstava kyslého jedla či ovocia masívne zvyšuje produkciu slín. Najväčším zlom pre hráčov v dychovej hudbe je postaviť sa pred hráčov lížuc citrón. Komplexná starostlivosť o ústnu dutinu sa neobmedzuje len na čistenie zubov, ale zahŕňa i ďasná, sliznicu úst a prirodzenú mikroflóru úst.