Najnovšie trendy v starostlivosti o kĺby v strednom a vyššom veku


Pohyb je pre každého zdravého človeka samozrejmosťou. Problém nastane až vtedy, ak sa začne spájať s bolesťou. Hovoríme o ochoreniach kĺbov, ktorými trpí čoraz viac ľudí. Podľa štatistík ide o tretie najzávažnejšie ochorenie vo svete. Ochorenia kĺbov postihujú väčšinou ľudí v strednom a staršom veku. Popri neznesiteľnej bolesti, ktorá sprevádza každý pohyb, sa toto ochorenie vyznačuje aj celkovým zhoršením kvality života. Pravdepodobnosť vzniku ochorenia kĺbov sa zvyšuje spolupôsobením viacerých faktorov, ako sú napríklad nadváha, stres, rýchly životný štýl, preťaženie kĺbov, neprimeraný a nedostatočný pohyb či nesprávna životospráva.

Nenahraditeľné spojivo kostí

Celá kostra človeka je pospájaná prostredníctvom kĺbov. Nečudo, že ak kĺby bolia, je sťažená celková pohyblivosť. Súčasťou kĺbov je okrem chrupavky, ktorá pokrýva kosť, aj kĺbové puzdro a kĺbová medzera, ktorá je naplnená kĺbovou tekutinou. Jej úlohou je znižovať trenie kĺbových plôch pri chôdzi či pohybe, a tým zlepšovať pohyblivosť kĺbu a chrániť ho pred poškodením. Takisto je zdrojom potrebných živín pre kĺbovú chrupavku. Dá sa povedať, že kĺbová chrupavka a tekutina sú navzájom úzko prepojené. Ak nie je zdravá kĺbová tekutina, tak nie je zdravá ani chrupavka.

Degeneratívne kĺbové zmeny

Ochorenia kĺbov môžu byť akútne a degeneratívne. Bolesti kĺbov, ktoré sú spojené s celkovou slabosťou a únavou organizmu, horúčkou, bolesťou hrdla a svalov, sú len sprievodným javom niektorých chorôb (napríklad chrípky) a len čo sa choroba skončí, aj bolesti kĺbov odznejú. Horšie je, ak ide o degeneratívne ochorenie kĺbov, pri ktorom sa kĺby deformujú, bolesť sa zväčšuje pri pohybe a objavuje sa aj ranná stuhnutosť. Najčastejšie bývajú postihnuté kĺby rúk, kolien, bedier a chrbtice. Dochádza tu aj k poškodzovaniu kĺbovej tekutiny – ubúda v nej jej hlavná zložka, kyselina hyalurónová. Rozšíreným ochorením kĺbov je artróza. Ide o dlhotrvajúce, pomaly sa vyvíjajúce ochorenie kĺbov, ktoré postihuje čoraz mladšie ročníky. Začína sa vyskytovať už u 30-ročných pacientov. Dochádza tu k opotrebúvaniu, poškodeniu a následnej degenerácii kĺbovej chrupavky. Najviac sú postihnuté bedrové a kolenné kĺby, lebo sú najčastejšie namáhané. Vznik artrózy zapríčiňujú viaceré faktory, no vo väčšine prípadov vzniká ako následok preťaženia kĺbov. Štatistiky ukazujú, že artróza postihuje polovicu populácie nad 65 rokov, 80 % ľudí nad 70 rokov a nad 80 rokov je zriedkavosťou ten, ktorý artrózou netrpí.

Hyaluronan

Hyaluronan (kyselina hyalurónová) sa nachádza v celom organizme. Telo človeka obsahuje približne 15 g tejto látky, z toho polovicu nájdete v koži. V značnom množstve sa vyskytuje aj vo vnútrokĺbovom priestore, v sklovci oka či v pupočnej šnúre. Zaujímavé je, že aj niektoré baktérie dokážu tvoriť kyselinu hyalurónovú, ktorá má pre ne ochranný charakter, pretože vytvára obrannú kapsulu okolo celej baktérie. Významnú úlohu má kyselina hyalurónová v kĺbe. Zabezpečuje výživu bezcievnych kĺbových chrupaviek, zvyšuje a udržuje ich pružnosť a znižuje trenie kĺbových plôch, čím znižuje ich opotrebenie.

Zdravý kĺb

Najnovším trendom v starostlivosti o kĺby je starostlivosť o kĺbovú tekutinu. Ide najmä o zabezpečenie dostatočného množstva kyseliny hyalurónovej v nej. K výraznému úbytku tejto kyseliny dochádza s pribúdaním veku a takisto pri rôznych kĺbových zmenách. Jediným prípravkom na trhu, ktorý pozitívne vplýva na zdravie kĺbovej tekutiny, je ArthroStop®Hyal od spoločnosti Walmark. Tento doplnok výživy obsahuje prírodný extrakt kyseliny hyalurónovej, ktorá umožňuje ľahké, kĺzavé a bezbolestné pohyby kĺbov a pomáha udržiavať dobrý stav a funkciu celého kĺbového systému. Tento doplnok výživy pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov, chrániť, regenerovať a vyživovať kĺbovú tekutinu, zvyšovať jej viskozitu a zabezpečovať kvalitnú výživu kĺbovej chrupky. Pomáha zvyšovať aj jej pružnosť, prispieva k regenerácii a ochrane celého kĺbového a pohybového aparátu. Je vhodný pre mladších ako prevencia na zachovanie zdravia kĺbov a pre všetkých, ktorí majú s nimi ťažkosti. Dávkovanie: 1 – 2 tablety denne.