Nutnosť merania krvného tlaku


Používanie digitálnych tlakomerov na meranie krvného tlaku už nie je neznámou pre mnohých z nás. Vďaka jednoduchej manipulácii sa stalo každodenným pravidelným rituálom v mnohých rodinách. Poskytuje rýchlu a presnú informáciu o stave nášho organizmu v danom okamžiku. Pacient, ktorý si sám meria tlak, s lekárom lepšie spolupracuje.

Návšteva ordinácie prebieha mnoho ráz za stiesnených podmienok – preplnená čakáreň, nervozita pacientov... Pre niektorých z nás je stresujúcim momentom už sám pohľad na biely plášť... Lekári preto odporúčajú merať si tlak v domácich podmienkach, kde sa tieto skresľujúce faktory vylúčia.Ideálne je zapisovať si údaje do akéhosi „osobného výkazu o krvnom tlaku“. Zaznamenané hodnoty poskytujú lekárovi dôležité informácie o úspechu liečby a slúžia na kontrolu či eventuálnu zmenu terapie. Navyše, ak tlak dosahuje hodnoty, ktoré by mohli byť pre nás nebezpečné, môže ihneď účinne zasiahnuť.

Ako si digitálny tlakomer vyberať?

- Niektoré lekárne poskytujú službu navyše – bezplatné meranie tlaku. Tu sa môžeme oboznámiť so zásadami merania bez stresu a pod odborným dohľadom. Pri kúpe zohľadňujme radšej teda takéto pracovisko – podobnú službu nám poskytnú aj výdajne zdravotníckych potrieb, centrá zdravia, predajne zdravotníckej techniky atď. Tu nám tlakomer nielen vyskúšajú, ale nás s ním naučia i správne zaobchádzať.
- Pri výbere digitálneho tlakomeru je veľmi dôležité ohodnotenie najmenej tromi medzinárodnými certifikátmi kvality, podľa možností kupujme značkové prístroje.
- Nezanedbateľným kritériom je aj dostupný a spoľahlivý záručný a pozáručný servis, najlepšie s možnosťou osobnej návštevy.

Ako tlak merať?

- Pri meraní tlakomerom na rameno zaistime manžetu suchým zipsom tak, aby sedela pohodlne a nebola príliš tesná. Položme ruku na stôl (dlaňou hore). Manžeta musí byť pri meraní vo výške srdca!
- Pri zápästnom „hodinkovom“ digitálnom tlakomere ruku oprime o lakeť (pre väčšie pohodlie ju zaistime podložkou) a zápästie držme vo výške srdca! Pozor, každá odchýlka polohy ruky (hore – dolu) môže znamenať výraznú odchýlku tlaku! Napríklad len 10-centimetrový posun od polohy srdca prináša rozdiel v nameraných hodnotách tlaku až o 10 jednotiek.

Už aj identifikácia arytmie!

Na každodenné meranie, ale aj ak trpíme vysokým krvným tlakom so sklonom k arytmii, používajme jednoduchý, presný automatický tlakomer s integrovanou PAD (Pulse Arythmic Detection) technológiou na identifikáciu arytmie. Na arytmiu vás upozorní nielen symbolom na displeji, ale i zvukovým signálom a „pošle“ nás ihneď k lekárovi.

Ako zabezpečiť pokojové meranie tlaku krvi?

Pre tých, ktorí majú problematický a kolísavý tlak, je určený digitálny tlakomer microlife s viacnásobným meraním. Slovensko patrí medzi prvé európske krajiny, kde je už v ponuke lekární. Využíva sa pri ňom MAM technológia (Microlife Average Mode – počítačovo „priemerované“ meranie). Trojnásobné meranie počas 3 minút sa spracúva mikroprocesorom a výsledkom sú vypočítané hodnoty tlaku krvi pacienta v pokoji. Prístroj je opatrený „samokontrolou“ – upozorní napríklad na zle založenú manžetu či inú chybu, ktorú pri meraní môžeme urobiť. Je cenovo dostupný. Švajčiarska firma Microlife má v ponuke aj kvalitné a presné digitálne tlakomery s ručnou pumpičkou, ktoré rovnako spĺňajú náročné kritériá na kvalitu.

Novinka – názorné farebné vyhodnotenie

Na rizikové hodnoty krvného tlaku okamžite našu pozornosť upriami praktická pomôcka – farebné podsvietenie displeja tlakomeru. Zelená farba signalizuje, že náš tlak je v poriadku. Žltá farba avizuje mierne zvýšený tlak a vyzýva nás prehodnotiť svoj životný štýl. Na okamžité vyšetrenie do lekárskej ambulancie nás posiela červená farba – poukazuje na vysoký krvný tlak – hypertenziu 1. až 3. stupňa.Podľa kardiológov meranie tlaku v domácom prostredí pomáha odhaliť už rané štádium zvýšeného tlaku. Upozorňujú, že problémy s vysokým krvným tlakom neobchádzajú, žiaľ, ani mladých ľudí medzi 30. a 40. rokom!

Nečakajme preto až na typické ťažkosti, ako je nevoľnosť a búšenie srdca. Tie sa prejavia až vtedy, keď tlak vystúpi na extrémne hodnoty. Trvalo vysoký krvný tlak podstatne skracuje dĺžku života a môže mať vážne zdravotné následky – napríklad ochorenie srdca, obličiek, poškodenie zraku a ciev. Pri zanedbaní liečby až 8-násobne stúpa riziko mŕtvice. Jeho pravidelné meranie preto nepodceňujme – darujme si lepšie zdravie.