Väčšina ľudstva začína hovoriť: Fajčenie nie

Podľa oficiálnych údajov Svetovej zdravotníckej organizácie fajčenie cigariet predstavuje najrozšírenejšiu preventabilnú príčinu predčasnej straty zdravia vo vyspelých krajinách. Avšak v poslednom čase sa vo svete a aj na Slovensku mení verejná mienka smerom k podpore nefajčenia, a to mienka nielen nefajčiarov, ale aj fajčiarov.

Podľa epidemiologických výskumov okolo 70 percent fajčiarov chce prestať fajčiť. Okolo 2 až 5 percent fajčiarov je dlhodobo úspešných v zanechaní fajčenia bez pomoci liekov, ak využijú len svoju pevnú vôľu. Fajčiari preto čoraz viac požadujú odborné rady od svojich lekárov, najmä od lekárov prvého kontaktu, prípadne od lekárnikov. Treba však vedieť, že stanoviť pravidlá optimálneho liečebného postupu zanechania fajčenia nie je jednoduché. Je to preto, lebo spôsob liečby závisí od mnohých faktorov a často vyžaduje modifikáciu podľa aktuálnej situácie a najmä osobnosti fajčiara a spoločenských pomerov. Skúsenosť však ukazuje, že nedostatočná erudícia poskytovateľov nielen zdravotníckej starostlivosti, ale aj niektorých osôb – takzvaných liečiteľov – vedie často k postupom nezodpovedajúcim súčasným liečebným trendom, ktoré by mali byť založené na vedeckých dôkazoch. V konečnom dôsledku majú takéto neodborné postupy nepriaznivý vplyv na postoj a motiváciu fajčiara k liečbe a tým vedú aj k jeho nepriaznivej zdravotnej a životnej prognóze.

Svetová zdravotnícka organizácia a rámcový dohovor na kontrolu tabaku

Vzhľadom na svetovú fajčiarsku pandémiu s jej následkami na zdravie sveta bol 21. mája 2003 na 56. zhro­maždení Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve prijatý Rámcový dohovor na kontrolu tabaku (Framework Convention on Tobacco Control, FCTC). SR tento dokument ratifikovala. Dohovor vyzýva, aby štáty uskutočňovali opatrenia s cieľom lepšej ochrany ľudského zdravia pred ničivými následkami fajčenia tabakových výrobkov. Jednotlivé štáty sveta postupne realizujú hlavné body tohto dokumentu.

Fajčenie ako psychosociálna, behaviorálna a drogová závislosť

Tabaková závislosť je chronické, recidivujúce ochorenie, ktoré skracuje život polovici fajčiarom. Fajčenie začína ako psychická závislosť a postupne sa asi u 85 percent fajčiarov, väčšinou do 2 až 3 rokov, vyvíja fyzická, somatická (drogová) závislosť. Psychosociálna a behaviorálna závislosť začína vo veku okolo 14 rokov a toto naučené správanie sa ďalším fajčením fixuje. Znamená to, že fajčiar prežíva určité situácie s cigaretou a vytvára si takzvané fajčiarske stereotypy.Drogová závislosť na nikotíne je klasickou drogovou závislosťou, ktorá pomerne rýchlo vzniká a závisí od typu nikotín-acetylcholínových receptorov v mozgu, ktoré sú približne z 50 percent dedične podmienené. Fyzická – somatická závislosť znamená teda adaptáciu organizmu na nikotín. Ak sa táto adaptácia naruší vynechaním dávky, objavia sa abstinenčné príznaky. Práve vznik nikotínovej závislosti je spolu s genetickými a psychosociálnymi faktormi zodpovedný za pokračovanie pravidelného fajčenia.

Fajčenie v Slovenskej republike

Štatistický úrad SR vykonáva každé dva roky prieskum prevalencie fajčenia v Slovenskej republike. Vyplýva z neho postupný pokles percenta pravidelných denných fajčiarov (na 25 percent) verzus vzostup nefajčiarov (62 percent v roku 2006). V posledných rokoch sa, žiaľ, zistil vzostup fajčenia u mladistvých, a to nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Aj keď sa v Slovenskej republike priamo nehlásia choroby a úmrtia spôsobené fajčením, na základe príčin úmrtí v SR sa odhaduje, že na ochorenia súvisiace s fajčením ročne zomiera približne 11 000 osôb.

Primárna prevencia alebo liečba fajčiarov?

Preventívne opatrenia na zníženie prevalencie fajčenia u mladej populácie sú potrebné a veľmi dôležité. Avšak výsledky preventívnych aktivít, teda zníženie výskytu chorôb a zníženie úmrtnosti populácie, budú viditeľné o 30 až 50 rokov, zatiaľ čo zanechanie fajčenia dospelých súčasných fajčiarov zlepší zdravie populácie rýchlejšie – o 20 až 30 rokov.V Slovenskej republike je len parciálne zabezpečená dostupnosť liečby tabakovej závislosti cestou siete regionálnych úradov verejného zdravotníctva. V týchto zariadeniach pracovníci môžu poskytovať poradenskú službu, nemôžu však poskytovať farmakologickú liečbu fajčenia. Protikladným paradoxom je fakt, že dostupnosť tabakových výrobkov je široká, avšak dostupnosť liečby tabakovej závislosti je obmedzená.

Autor
MUDr. Elena Kavcová, PhD. Klinika tuberkulózy a pľúcnych chorôb Martinskej fakultnej nemocnice