Mnohé príklady okolo nás nám dávajú za pravdu, že správna výživa, primeraný pohyb a kladný prístup k životu sú základom kvality nášho bytia. Ako hovorí Dr. Norman W. Walker vo svojej knihe Omladnite, musíme sa naučiť – nezávisle od nášho veku – odstrániť z nášho života tie nesprávne zvyky, ktoré nám bránia v jeho aktívnejšom a kvalitnejšom prežití. Väčšina ľudí v aktívnom veku si nepripúšťa, že by práve ich mohla postihnúť choroba alebo bezvládnosť v preddôchodkovom alebo dôchodkovom veku. Tešíme sa, na čo všetko budeme mať čas, keď prídeme do dôchodku, aké krásy tejto planéty precestujeme, ako si užijeme vnúčat. Namiesto toho väčšina ľudí vo veku okolo päťdesiat až šesťdesiat rokov začne chodiť po lekároch, nemocniciach a konzumuje množstvá liekov.
Ako sa stravujete?
Na to, aby sme si užili dôchodok vo vitálnejšej a veselšej forme, je najlepšie myslieť už skôr. Ak si uvedomíme, že je rozdiel medzi stravou a správnou výživou, je to prvý krok k pozitívnej zmene našich zaužívaných stravovacích návykov. Mnohí ľudia sú presvedčení o tom, ako zdravo sa stravujú, opak je však často pravdou. Nestačí len bezhlavo konzumovať zdravé potraviny, nevyhnutná je ich správna skladba a vhodná kombinácia s ohľadom na individualitu každého jedinca.Ak mi klient povie, že sa zdravo stravuje, a pritom ho trápi množstvo zdravotných problémov, používam ako prirovnanie príbeh zo známej Čapkovej rozprávky O psíčkovi a mačičke: aj oni piekli tortu len zo samých dobrých vecí a nakoniec ich boleli brušká a nešlo im do hlavy, ako je to možné.Pri narodení sme na celý život dostali do prenájmu len jednu telesnú schránku, ktorú si môžeme zachovať do vysokého veku v dobrom stave len vtedy, ak sa budeme o ňu správne starať – ak dáme do nej ten správny olej, správnu tekutinu a správne palivo, necháme ju oddychovať a v správnej miere ju fyzicky a psychicky zaťažíme.
Päť zlatých pravidiel pre zdravie
Na dosiahnutie dlhého aktívneho života odporúčam dodržiavať tieto zásady:
1. Dostatočný pohyb a dostatok čerstvého vzduchu.
2. Vyvážená strava, výživa bez alkoholu a tabaku.
3. Dodržiavanie pitného režimu.
4. Dodržiavanie pomeru 1 : 1 : 1 pri práci, aktívnom
oddychu a spánku.
5. Spoločenský život, priatelia, partner.
Hýbte sa!
Každý si môže pre seba vybrať vhodnú pohybovú aktivitu – jogu, bicyklovanie, turistiku, rýchlu chôdzu atď. Ak sa ma spýtate prečo, dôvodom je okysličovanie vnútorných orgánov tela, lepšie hospodárenie s energiou a jej transport aj do najmenších cievok a ukončení a lepšia regenerácia tela.
Potraviny pre zdravie
A aby bolo čo transportovať, je dôležité organizmu aj dodať vyváženú stravu. Vyváženou stravou rozumieme potrebný prísun kvalitných bielkovín, respektíve aminokyselín, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri stavbe organizmu u detí a pri regenerácii organizmu u dospelých jedincov.Ďalej sú to kvalitné tuky omega-3, 6 a 9 vo vyváženom rovnomernom pomere. Ich maximálny denný príjem má byť pri priemernom fyzickom zaťažení asi 35 g. Zdrojom takýchto mastných kyselín – tukov sú za studena lisované oleje: olivový, slnečnicový, orechový, bodliakový, ľanový, z ostropestreca mariánskeho, pupalkový, zo semiačok hrozna, kokosový, palmový a mnohé iné, ktorých konzumáciu je vhodné konzultovať s výživovým poradcom v súvislosti so zdravotným stavom každého jedinca.Treťou základnou zložkou potravy sú cukry. Tu je znovu na mieste striedmosť a dodržiavanie určitých množstiev rôznych druhov cukrov – jednoduchých, zložených, škrobu alebo aj takzvanej vlákniny. Vláknina je vlastne polysacharid.Aby bola naša strava vyvážená a zdravá, je vhodné navštíviť odborníka na výživu. Pre človeka, ktorý sa zaoberá inou oblasťou, je dosť zložité vyznať sa v ponúkanom sortimente potravín napomáhajúcim dlhovekosti. Vo všeobecnosti sú to brokolica, kel, kapusta, mrkva, noni, aloa, rakytník, Gotu cola, topinambury, žerucha, petržlen, žihľava, huba čaga, rheishi a mnohé iné. O každej potravine, o každom produkte by sa dala napísať nejedna hrubá publikácia, prečo dlhovekosť podporujú. Jedno je však isté, každú jednu zložku potravy je dôležité konzumovať v množstvách, kombináciách a druhoch individuálne – podľa veku, fyzického a duševného zaťaženia, prípadne už vzniknutých zdravotných problémov.Na transport a odplavenie prebytkov potrebujeme tekutiny, ďalšia podmienka zdravia je teda dostatočný prísun kvalitnej tekutiny.
Zmeny zavádzajte postupne
Chápem, aké je ťažké vyznať sa v tom, ktorou cestou sa pustiť, keď nás zo všetkých strán bombarduje množstvo informácií a reklám. Netreba hneď začínať s razantnými zmenami v našej zaužívanej životospráve a kompletnou zmenou prístupu k životu. Je lepšie si zmeny do svojho života zakomponovávať postupne. Tak ako keď sa narodíme: sedieť, chodiť, rozprávať začíname postupne. Takýmto nenásilným spôsobom často dosiahneme oveľa viac, ako keď si po Novom roku dáme veľké predsavzatia a postupne od nich budeme upúšťať, až nám z nich po niekoľkých týždňoch, v lepšom prípade mesiacoch už nič nezostane. Ďalším pravidlom je teda postupnosť a dôslednosť v začatých zmenách, aby sa mohli bunky nášho organizmu regenerovať. Organizmus dáva tukovými vankúšmi, kalnými očami bez lesku, opuchmi a inými podobnými príznakmi najavo nesprávne stravovacie návyky a naznačuje tým vnútorné problémy.Ten, kto chce mať lepšiu kvalitu života aj v neskoršom a dôchodkovom veku, musí byť ochotný pre to aj niečo urobiť. Ako sa správne stravovať, vám poradia odborníci na zdravú výživu. V mnohých predajniach zdravej výživy sú vyškolení poradcovia, ktorí poznajú účinky jednotlivých potravín a ich kombinácií na zdravotný stav, vplyv potravinových doplnkov a poznajú aj základy pohybovej kultúry. Aj mnoho dobre vyškolených masérov a fyzioterapeutov vie podľa znakov tela povedať, čo organizmu chýba. Ak si nie sú istí, mali by klienta odporučiť na vyšetrenie k jeho lekárovi a podľa výsledkov je potom možné zostaviť jedálniček vhodný na odstránenie dôsledkov nedostatočnej či nesprávnej výživy. Rozhodne netreba ľutovať peniaze na tento postup, bohato sa nám vráti v lepšej kvalite nášho života v nasledovných rokoch a môžeme sa vyhnúť mnohým problémom, ktoré nás podľa mnohých štatistík očakávajú.