Mužská menopauza?
Podobne ako u žien aj u mužov po päťdesiatke dochádza k zmenám hladiny pohlavných hormónov. Príčinou je zníženie ich produkcie semenníkmi. Medzi viditeľné prejavy poklesu produkcie pohlavných hormónov (androgénov) patria zmeny nálady, poruchy spánku, mrzutosť, depresia, sexuálne poruchy, pokles libida, zmena distribúcie tuku na úkor svalovej hmoty, zmeny ochlpenia a iné. Pre túto analógiu so ženskou menopauzou sa u mužov začal používať termín „andropauza“. Avšak na rozdiel od ženskej menopauzy u muža nedochádza k zastaveniu produkcie pohlavných buniek – spermií, preto termín andropauza nie je celkom správny. Okrem toho postihnutý nebýva každý, ale „len“ každý tretí muž. Navyše v súvislosti so zníženou produkciou testosterónu v semenníkoch často dochádza k zákerným a navonok neviditeľným zmenám známym ako metabolický syndróm alebo „syndróm x“. Preto sa v súčasnosti skôr používa termín LOH (Late Onset Hypogonadism) alebo ADAM (Androgen Deficiency of an Aging Male).
Syndróm x
V poslednom čase štúdie dokazujú vzájomný súvis medzi takzvaným syndrómom x a deficitom androgénov. Syndróm x sa diag- nostikuje vtedy, keď sa u osoby nájdu najmenej tri z nasledovných príznakov: obezita, vysoký tlak krvi (hypertenzia), vyššie bazálne hladiny glukózy v krvi (hyperglykémia následkom inzulínovej rezistencie) a vyššie hladiny krvných tukov (hyper- a dyslipoproteinémia). Početné veľké epidemiologické štúdie dokázali vysoké riziko kardiovaskulárnych a mozgovocievnych komplikácií pri výskyte syndrómu x. Ako vieme, kardiovaskulárne a mozgovocievne ochorenia sú spolu s nádorovými ochoreniami „najväčším zabijakom“ v našich končinách. U starších mužov je teda namieste uvažovať pri výskyte príznakov syndrómu x a subjektívnych príznakov (zmeny nálad, poruchy spánku, libida, sexuálne poruchy) o prítomnosti syndrómu x a po internom vyšetrení pacienta odoslať do rúk urológa-andrológa.
Mám LOH?
Zistiť, či trpíte LOH, je pomerne jednoduché – LOH sa diagnostikuje na základe vyplnenia dotazníka a odberu krvi, ktorým sa zistí hladina androgénov – hlavného hormónu testosterónu a jeho derivátov. Ak hladina celkového a voľného testosterónu klesla pod fyziologickú úroveň a zároveň dotazník poukazuje na subjektívne ťažkosti pacienta, diagnóza LOH je takmer istá. Po vylúčení iných príčin, subjektívnych ťažkostí a nízkych hladín hormónov je potrebné uvažovať o substitúcii testosterónu.
Užívanie testosterónu
Pred predpisom hormonálnej substitúcie je nutné vyšetriť, či pacient nemá rakovinu prostaty a u mužov zriedkavý nádor prsnej žľazy. Rakovina prostaty sa vylúči vyšetrením krvi a vyšetrením prostaty cez konečník. V prípade pochybností sa ešte pristúpi k odobraniu vzorky z prostaty (biopsia). Po vylúčení nádorového postihnutia prostaty a prsnej žľazy sa predpíše hormonálna substitúcia. V súčasnosti je pomerne veľký výber hormonálnych prípravkov. Perorálne formy nie sú veľmi vhodné, lebo po užití prechádzajú pečeňou, kde sa väčšina testosterónu deaktivuje, a teda je nutné užívať vysoké dávky v pomerne krátkych časových intervaloch, ktoré navyše zaťažujú pečeň. Preto sú vhodnejšie depotné formy, ktoré sa užívajú buď ako injekcia do svalu, alebo vo forme gélu, ktorý sa aplikuje na pokožku. Intradermálne imlantáty (pelety) sa používajú zriedkavo. Depotné formy umožňujú dosiahnuť pomerne stálu hladinu hormónu a v prípade injekčného podávania je aplikácia potrebná len raz dva až tri mesiace. Počas liečby musí byť pacient starostlivo sledovaný lekárom, aby sa predišlo nezhubnému a zhubnému zväčšeniu prostaty, musí sa sledovať krvný obraz, pečeňové a lipidové testy, ako aj hladina samotného testosterónu. Ak bola liečba správne indikovaná, dochádza k zlepšeniu nálady, výkonnosti, libida, úprave krvných parametrov a často aj k zlepšeniu lipidového metabolizmu, zníženiu hladiny glukózy, a tým aj predchádzaniu rozvoja syndrómu x, čo v konečnom dôsledku zlepšuje kvalitu života a jeho dĺžku.