AKO ZVLÁDNUŤ STRES? - Pociťujete počas dňa nervozitu, ste unavení, vyčerpaní, v noci zle spíte? Tu je zopár jednoduchých rád a trikov, ako tento začarovaný kruh prerušiť.

V rámci celosvetovej štúdie sledujúcej vplyv stresu na zdravie, ktorá sa realizovala v 31 krajinách, sa viac ako polovica respondentov vyjadrilo, že sa cítia vystresovaní do takej miery, že to ovplyvňuje negatívne ich každodenný život.1 Väčšina z nich považuje za dôležité, ako tento problém systémovo urýchlene riešiť, nájsť účinnú cestu, ako stres zvládať a brániť sa mu. Zo záverov štúdie vyplynulo, že pre elimináciu následkov stresu a pre vyvolanie pocitu pokoja je dôležitý návrat k prirodzeným uvoľňujúcim technikám a podpore vnútornej harmónie prírodnými látkami. Lieky, ktoré tlmia centrálny nervový systém, by mali byť, aj v súvislosti s ich návykovosťou, tou poslednou možnosťou. Ako sa teda so stresom popasovať a predchádzať mu? 

Menej stresu, lepší spánok, viac energie

Tipy na redukciu stresu
Buďte vnímaví voči svojim pocitom, ktoré sprevádzajú psychické vypätie. Výskum potvrdil, že účinnou pomocou pri redukcii stresu je okamžité pokojné, hlboké dýchanie pretrvávajúce podľa potreby. Ponúka vedomé uvoľnenie telesného i duševného napätia. Spája sa so znížením krvného tlaku, pulzovej frekvencie, pomáha pri redukcii hladiny cukru a cholesterolu v krvi, má priaznivý vplyv na kardiovaskulárne zdravie.2 Dychovú terapiu je vhodné sprevádzať pravidelným telesným cvičením, najlepšie v ranných hodinách. Odporúča sa sústrediť sa naň celou mysľou, veľký význam má uvedomovanie si každého pohybu. Pohyby by mali byť mierne pomalé a nenásilné. Koncentrácia na pokojné dýchanie a plynulé pohyby počas cvičenia vám pomôžu obnoviť sily, získať novú energiu, občerstvia vás a podporia vašu výkonnosť. Je vhodné aplikovať ich tiež preventívne – počas dňa či pred spaním.

Vyskúšajte extrakty z liečivých rastlín, napr. koreň indického ženšena, Ashwagandhy. Už vyše tri tisícročia sa používa ako tradičný východoázijský liek na posilnenie nervového systému. Pomenovanie rastliny Ashwagandha pochádza zo slova ashwa, čo znamená kôň – verilo sa, že po konzumácii koreňa získa jej užívateľ obrovskú silu.3 Metaanalýza výskumu z roku 2024 na viac ako 500 pacientoch poukázala na jeho priaznivé účinky na stres.4 Ashwagandha rýchľuje psychickú a fyzickú regeneráciu, je považovaná za významný adaptogén, to znamená, že organizmu účinne napomáha obnoviť telesnú rovnováhu a zvládnuť stresujúce životné podmienky – fyzické či duševné vypätie a podporuje jeho schopnosť vyrovnať sa aj s nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Pomáha udržať homeostázu životných funkcií a priaznivo tak ovplyvňuje celkový balans organizmu.

Siahnite po doplnkoch výživy s obsahom vitamínov radu B a horčíka, môžu vám pomôcť zabezpečiť dostatok týchto základných každodenných živín:
Výskum prírodných doplnkov výživy s obsahom vitamínov radu B preukázal, že podporujú činnosť centrálneho nervového systému a periférnych nervov, a nadväzne zníženie stresu a zlepšenie duševnej rovnováhy. Na základe analýzy množstva štúdií zameraných na varovné symptómy ich nedostatku v organizme, vedci dospeli k záveru, že ich suplementácia je dôležitá tak u zdravej populácie – ako prevencia stresu, tak i u populácie citlivej na stres, ktorý u veľmi senzitívnych jedincov môže vyústiť až do nervových porúch.

Potvrdilo sa, že stres oberá organizmus o zásoby horčíka, resp. jeho okamžitú spotrebu zvyšuje až 20-násobne! Mnohé štúdie dokumentujú, že k upokojeniu centrálneho nervového systému napomôže aj suplementácia tohto minerálu – môže znížiť koncentráciu sérového kortizolu, stresového hormónu, čo zároveň vedie aj k lepšiemu spánku.5

Stres je totiž známou bežnou príčinou nespavosti.6 Každopádne, ak ste pod stresom a ťažko zaspávate, nepokojná prebdená noc vám môže nasledujúce ráno spôsobiť ešte väčšie napätie, čo vedie do začarovaného kruhu. Dôležité je preto riešiť oba problémy, stres i nespavosť, a vytvoriť podmienky predovšetkým pre plnohodnotný a prirodzený spánok.

 

Tipy na dobrý spánok
Chronická nespavosť postihuje 10-15 % dospelej populácie, pričom občasnou nespavosťou trpí až 30 % ľudí7. Upraviť cirkadiálny cyklus (zdravý cyklus spánku a bdenia) im pritom môžu pomôcť malé zmeny vo večerných návykoch:
• Pravidelný čas zaspávania a zobúdzania
• Odstavenie všetkých elektronických zariadení najmenej hodinu pred spaním 
• Tmavá spálňa zatienená s pomocou žalúzií či rolety alebo, ak to nie je možné, použitie masky na spanie
• Podpora spánku prostredníctvom prírodných výživových doplnkov, napríklad melatonínu a valetriány:

Melatonín je hormón, prirodzene vytváraný naším telom, riadiaci cyklus spánku a bdenia. Jeho vylučovanie je podmienené najmä prirodzeným úbytkom denného svetla. Syntéza melatonínu sa uskutočňuje v tme a tak jeho hladina v organizme logicky narastá hlavne v noci. Tvorí sa v malej mozgovej žľaze, epifýze. Keď prichádza súmrak, hypofýza brzdí produkciu budiaceho hormónu – sérotonínu – kým epifýza pomaly začne vyplavovať do krvi uspávajúci hormón melatonín, ktorý uvoľňuje naše telo a myseľ, pripravuje nás na zaspávanie a kvalitný priebeh spánku.

Avšak so zvýšením množstva umelého svetla v našich domovoch, najmä modrého z elektronických zariadení, ho naše telo nemusí vytvárať dostatok.8

Na základe analýzy 23 randomizovaných štúdií zaoberajúcich sa suplementáciou melatonínu, vedci dospeli k jednoznačnému záveru – melatonín má významný vplyv na kvalitu spánku.9 Nebezpečenstvo návyku naň nevzniká, pretože melatonín je látka telu vlastná.

Valeriána je rastlina, využívaná v tradičnej medicíne u ľudí s poruchami spánku. Ako sedatívum ju používali už v an­tic­kom Grécku a v Ríme.10 Z metaanalýzy 60 štúdií uskutočnených s viac ako 6 800 pacientmi vyplynulo, že „Valeriána by mohla byť bezpečnou a účinnou rastlinou podporujúcou spánok”.11 Pomáha navodzovať spánok, redukovať nervové napätie i úzkosť a odstrániť žalúdočné kŕče súvisiace s poruchami tráviaceho ústrojenstva. Pri poruchách zaspávania podporuje skrátenie času potrebného na zaspatie, spánok je tak kvalitnejší a hlbší; prípravok zároveň priaznivo ovplyvňuje snívanie.

Tipy pre celodennú energiu
Kľúčom k tomu, aby ste po celý deň mali dostatok energie, je zásobovanie tela základnými živinami, ktoré potrebuje pre svoju vitalitu. Je zaujímavé, že tie isté výživné látky, ktoré organizmu pomáhajú so stresom (vitamíny radu B a horčík), sú tiež hlavnými nutrientmi, ktoré mu poskytujú energiu:

Vitamíny radu B podporujú normálnu funkciu nervového systému, a tiež pomáhajú premene sacharidov, tukov a bielkovín z potravy na palivo; organizmu tak poskytujú energiu počas celého dňa.12 Z tohto dôvodu sa často považujú za prirodzené energizéry. Jeden z vitamínov B-komplexu, vitamín B12, pomáha tiež pri tvorbe červených krviniek, ktoré v našom tele prenášajú kyslík. Ak nám chýba potrebná zásoba červených krviniek na efektívny prenos kyslíka, máme tendenciu cítiť sa slabí a unavení. Aj keď sa vitamín B12 nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu (ako je mäso a mliečne výrobky), mnohí z nás majú problémy s jeho absorbovaním, keďže sa ťažšie vstrebáva cez žalúdočnú sliznicu, pričom jeho nedostatkom trpia najmä vegetariáni.12 Podľa najnovších poznatkov deficit vitamínu B12 v organizme má na svedomí tiež absenciu karnitínu, ktorý loví v krvi tuky a dopravuje ich do bunkových elektrární, mitochondriií. Tie spracovaním tukov získavajú energiu potrebnú pre naše telo.

Horčík je doslova nenahraditeľný minerál, ktorý sa podieľa na takmer každom významnom metabolickom a biochemickom procese v našom tele. Má významnú úlohu pri podpore nášho spánku, zvládaní stresových reakcií a výrobe energie – zúčastňuje sa viac ako 300 enzymatických reakcií, ktoré vedú k jej následnému uvoľneniu a má aj mnoho ďalších funkcií.13 Bohužiaľ, kvôli pôde čoraz chudobnejšej na tento dôležitý minerál a novým technológiám spracovania obilnín i ďalšej potravy horčík v našej strave často chýba.

Keď sa cítite preťažení alebo vyčerpaní, môže byť ťažké začať s nastoľovaním nového životného štýlu. Ale aj malé zmeny, zníženie stresu, zlepšenie spánku a zvýšenie energie, vám pomôžu zvýšiť kvalitu vášho života. Prerušenie každodenných zabehaných návykov a vystúpenie z tohto začarovaného kruhu stojí za to!

Viac na www.jamieson.sk

Chýbajúce živiny vo forme prírodných vitamínov možno organizmu dodať napríklad prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov z produkcie kanadskej firmy Jamieson Laboratories. Originálne prípravky, B-komplex 100 a B12 1 200 mg s jedinečným zložením tabliet s riadeným uvoľňovaním, ktoré umožňuje organizmu dopĺňať si vitamíny radu B postupne počas až 9 hodín, či unikátnu kombináciu vitamínov skupiny B (B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-pantotenát, B6-pyridoxín, B7-biotín, B9-kyselina listová a B12-kyanokobalamín) s vitamínmi C a E, horčíkom, vápnikom a zinkom v prípravku Stressease na kompexnú podporu optimálnej činnosti nervového systému, vhodná najmä pre aktívnych ľudí, športovcov, diabetikov a seniorov, Magnézium v čistej elementárnej forme horčíka v jeho najlepšie vstrebateľnej forme, ako aj rastlinné výťažky Ashwagandhy a Valeriány vo forme štandardizovaných extraktov, ktoré garantujú stály obsah účinných zložiek a opakovane dosiahnuteľný účinok ich pôsobenia pri najvyššom stupni bezpečnosti, a tiež Melatonín v rýchlo rozpustných tabletách pod jazyk alebo v spreji, možno doslova označiť za triumf vlastného firemného výskumu a vývoja firmy Jamieson.

Patrí do vydania