Choroby tkanív okolo zubov (parodontu) a zubný kaz sú najčastejšími bakteriálnymi infekciami v ľudskom tele. Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 percent ľudí postihuje rôzny stupeň poškodenia zubov a ďasien a až tri štvrtiny mužov či žien nad 50 rokov trpia na parodontitídu, zápal, ľudovo nazvaný parodontóza.
Čo ju spôsobuje?
Vo vlhkom prostredí ústnej dutiny žijú mikróby a spolu so zvyškami potravy vytvárajú na povrchu zubov tenký povlak, ktorý sa nazýva plak. Ten na zuby pevne priľne a nedá sa ľahko odstrániť. Celosvetové výskumy dokázali, že príčinou zubného kazu a zápalu ďasien sú baktérie v povlakoch na zle vyčistených zuboch a pod ďasnom. Zubný povlak je biela hmota, ktorú nevidieť, lebo splýva so sklovinou. Pôsobí ako sieť či štruktúrovaná pavučina, v ktorej sa usídľujú baktérie. Plak priľne na zuby, a ak sa včas neodstráni, postupne hrubne. Čím je sieť baktérií v plaku staršia a hrubšia, tým väčšmi škodí. Uvoľňujú sa z neho rôzne škodliviny, chemické látky, ktoré prenikajú do hĺbky tkaniva a spôsobujú zápal ďasna, krvácanie, rozpúšťajú kosť...
Zápal nebolí
Začínajúci ani stredne pokročilý zápal nebolí. Zistíme ho len tak, že v ústach pociťujeme nepríjemnú chuť a ďasná pri čistení zubov krvácajú. Ak krvácanie ignorujeme, zápal preniká hlbšie, postupne ubúda väzivo aj kosť, a ak ho nezastavíme, časom sa zub začne kývať, až vypadne, prípadne ho treba vytiahnuť, hoci inak nemá nijaký kaz. Mnohí postihnutí sa pokúšajú liečiť pomocou tabletiek, roztokov, špeciálnych zubných pást. A pritom stačí tak málo...správne si čistiť zuby. Mnohí pacienti svoju starostlivosť o zuby usudzujú podľa frekvencie čistenia. Myslia si, že čím častejšie, tým lepšie. Ale nie je až také dôležité ako často, ale akým spôsobom.
Správne čistenie zubov
Väčšina z nás si zuby čistí horizontálne. Pri ňom sa však zubná kefka nedostane do medzizubných priestorov, čistí iba predné plochy zubov. Ak je kefka tvrdá, môže poškodiť sklovinu a na krčkoch vytvoriť klinovité defekty. Účinnejšie sú krúživé pohyby, pri ktorých kefka opisuje drobné kruhy na vonkajších i vnútorných plochách zubov a štetinky kefky preniknú aj do priestorov medzi zubami. Najúčinnejšou metódou je však pozdĺžne čistenie zubov, a to od ďasna smerom ku korunke zuba a naopak. Táto metóda sa odporúča aj pri obnažených krčkoch. Obnažené krčky však nie sú parodontózou, ako sa mnohí domnievajú. Spravidla vznikajú v dôsledku nesprávneho horizontálneho čistenia zubov. Ale každá kvapka krvi na ďasnách je varovaním pred parodontózou a signálom, že treba navštíviť odborníka. Súčasné výskumy dokazujú, že baktérie sa pri parodontóze rozširujú do celého tela a spôsobujú zvýšený výskyt infarktov, mozgových príhod a iných vážnych ochorení, preto je našim cieľom ochorenie včas zastaviť, zabrániť strate zubov a predísť iným vážnym následkom. Úspešná liečba parodontózy sa nezaobíde bez spolupráce s ošetrujúcim lekárom.
Ako používať pomôcky
Výber pomôcok na čistenie zubov – zubných kefiek, klasických i elektrických, zubných nití či zubných pást – je na našom trhu dostatočný. Vieme, ako ich používať? Zuby by sme si mali umývať dvakrát denne. Ráno pre krásu, večer pre zdravie. Nepochybíme, ani keď tak urobíme po každom jedle. No rýchle a povrchné umývanie zubov je neúčinné. Povlak na zuboch vzniká asi 2 hodiny po čistení zubov a dozrieva však až po 70 hodinách. Takže ak si čistíme zuby správne, najbližších 24 hodín nám nič nehrozí. Žiadna, akákoľvek kvalitná zubná pasta nenahradí zubnú kefku, lebo nedokáže rozrušiť zubný povlak, preto nebojujme proti plaku chemicky, ale mechanicky. Ak zubný plak mechanicky porušíme a odstránime, aj protizápalové zložky v paste môžu pomôcť. Netreba sa vyhýbať ani žuvačkám a nepodliehať poverám, že vyťahujú plomby. Žuvanie provokuje tvorbu slín, čistia sa pri ňom zuby a vytvára sa nekazové prostredie v ústach. Odporúča najmä žuvačky bez cukru, s obsahom vápnika.
Dobre vedieť, že:
– Ďasná nekrvácajú preto, že máme málo vitamínov – príčinou sú baktérie, ktoré spôsobujú zápal.
– Zubný plak sa vytvára dve hodiny po čistení zubov, dozrieva po 70 hodinách.
– V miligrame plaku je 100 – 300 miliónov baktérii.
– Zuby treba čistiť 2x denne – ráno a večer – minimálne 3 minúty a správnou technikou.
– Najvhodnejšia je mäkká kefka z umelých vlákien.
– Kefku treba meniť každé tri mesiace.
– Medzi hlavnými jedlami nejesť cukríky, čokolády, keksy, nepopíjať sladké nápoje, lebo zubom a ďasnám najviac škodí cukor.
Aký typ kefky použiť?
Väčšina zubných lekárov súhlasí s tvrdením, že kefka s mäkšími štetinkami je najlepšia na odstránenie zubného plaku a zvyškov jedál zo zubov. Odporúčajú sa takisto kefky s malou hlavičkou , pretože dosiahnu na väčšiu oblasť ústnej dutiny, vrátane ťažko dostupných častí. Pre niekoho je však vhodnejšia kefka s tvrdšími štetinkami. Lepšie vyčistí povrch zubov a ocenia ju predovšetkým tí menej zruční z nás. Odporučiť by ju však mal zubný lekár.
Ako často meniť kefku
Zubná kefka by mala byť nahradená novou, len čo sa ukáže akékoľvek opotrebenie, maximálne však po troch mesiacoch. Takisto je rozumné zaobstarať si novú po chorobe či prechladnutí.. Na štetinkách sa totiž usádzajú mikróby, čo by mohlo zapríčiniť návrat choroby.
Ako dôležitá je zubná pasta?
Dnes je na trhu nepreberné množstvo rôznych druhov pást s rozdielnym zameraním. Napríklad proti zápalu ďasien, zubnému kameňu, s bieliacim účinkom, na citlivé zuby a pod. V súčasnosti existujú tzv. multibenefitné zubné pasty, ktoré ponúkajú celý rad účinkov naraz a vďaka unikátnej kombinácii účinných zložiek, pôsobia priaznivo v ústnej dutine i po jedle a pití, teda dlhodobo.