Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorú si naše telo nedokáže vytvoriť samo – získava ju z potravy. Je dôležitá pre tvorbu bielkovín potrebných na stavbu buniek. Podieľa sa na produkcii najrozšírenejšieho proteínu v ľudskom tele – kolagénu, ktorý zohráva strategickú úlohu pri mnohých životných pochodoch, z čoho sa odvíja aj jeho priam univerzálne pôsobenie. Je teda nezastupiteľnou aminokyselinou...
Prirodzeným zdrojom lyzínu sú predovšetkým mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia, strukoviny či orechy. S pribúdajúcim vekom sa ním však náš organizmus nedokáže zo stravy dostatočne zásobiť a jeho hladina v našom tele klesá. Zníženie zásob lyzínu sa prejaví najmä oslabenou odolnosťou organizmu, opakujúcimi sa a pretrvávajúcimi ochoreniami, stratou chuti do jedla, nadmernou únavou, zvýšenou priepustnosťou ciev a kapilár – praskajúce cievky v oku, nadmerným vypadávaním vlasov, pochmúrnou náladou, neschopnosťou koncentrácie. Preto lekári odporúčajú udržiavať si ho na optimálnej úrovni a jeho deficit riešiť tiež suplementáciou formou doplnkov výživy.
Zabraňuje rozširovaniu infekcií v tele
Lyzín patrí medzi jedinečné, vysoko účinné stimulátory imunity. Aktivuje tvorbu kolagénu nachádzajúceho sa vo všetkých spojivových tkanivách, čím posilňuje pevnosť a celistvosť buniek a pružnosť ciev. Účinne pomáha tlmiť mnohé bakteriálne i vírusové ochorenia, čím zabraňuje rozširovaniu infekcií v tele. Pozitívne môže ovplyvniť výskyt a komplikácie spôsobené aj vírusmi Herpes simplex a Herpes zoster. Nedávno uskutočnené klinické štúdie poukazujú na dôležitú úlohu lyzínu pri terapii týchto vírusových ochorení blokovaním zvýšenej hladiny arginínu, ktorá pri nich zohráva dôležitú úlohu. Vírusy herpesu vyžadujú totiž arginín pre svoje rozmnožovanie a lyzín tomuto procesu dokáže účinne brániť.
Priaznivo ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, budovanie kostí i svalov
Lyzín sa podieľa nielen na tvorbe kolagénu1, ktorý je stavebným prvkom kostí, svalových vlákien a chrupavky, ale zároveň podporuje efektívne vstrebávanie vápnika a jeho ukladanie do štruktúry kostí a pomáha tak prechádzať zlomeninám. Viaceré klinické štúdie potvrdili, že lyzín zvyšuje vstrebávanie vápnika v črevách a znižuje jeho vylučovanie močom2 a poukázali na jeho dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe osteoporózy. Odborné vyšetrenia po doplnení lyzínu preukázali u pacientov so zníženou hustotou kostnej hmoty podstatne lepšiu absorpciu vápnika kostným systémom3. Zároveň sa ukázalo, že lyzín účinne napomáha regenerácii svalstva, hojeniu rán a zlomenín. Jeho nedostatok môže viesť k dlhšej rekonvalescencii a doba hojenia sa môže viditeľne predĺžiť.
Podporuje zdravie srdca a ciev
Lyzín vďaka podpore tvorby kolagénu celkovo zlepšuje pružnosť ciev a priaznivo tak ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie. Pozitívne pôsobí na udržiavanie fyziologických hodnôt krvného tlaku4, uľahčuje prúdenie krvi cievami bez usadzovania tukov a vytvárania škodlivých aterosklerotických plátov na cievnych stenách – pomáha tým predchádzať ateroskleróze. Optimálna elasticita ciev má zároveň priaznivý vplyv aj na prekrvenie pohlavných orgánov, zlepšuje sexuálnu aktivitu a môže kladne ovplyvniť plodnosť. Tento osobitý účinok lyzínu je známy pár desaťročí a v praxi sa zatiaľ len málo využíva.
Pozitívne pôsobí pri trávení, cukrovke a redukcii nadváhy
Pri deficite lyzínu dochádza k poruchám činnosti tráviaceho ústrojenstva a pomalému tráveniu. Štúdie potvrdzujú jeho účinky tiež u ľudí, ktorí sa liečia na cukrovku – dokáže totiž zvýšiť sekréciu inzulínu a zároveň znížiť hladinu glukózy v ich krvi5. Ukázala sa jeho dôležitá úloha u pacientov s prvými príznakmi diabetu – potešujúca je jeho schopnosť pomôcť zabrániť glykácii krvných bielkovín a ochrániť ich tak napríklad aj pred poškodením očí a nervových buniek – retinopatiou a neuropatiou. Pri prevencii diabetu sa všeobecne odporúča prijímať 500 až 1 000 mg lyzínu denne, pri liečbe diabetu je možné zvýšiť dávku na 2 000 mg denne v dvoch dávkach.
Lyzín podporuje aj tvorbu aminokyseliny karnitín, ktorá pôsobí na znižovanie hladiny tukových zásob – takto môže priaznivo ovplyvniť tiež telesnú hmotnosť.
Zmierňuje stres, potláča pocity úzkosti
V niekoľkých štúdiách sa uvádza, že podanie lyzínu osobám so stresom sprevádzaným mimovoľným pohybom čriev, podporilo zníženie hladiny stresového hormónu kortizolu v krvi, ako v krátkodobom6, tak aj v dlhodobom7 horizonte. Ukázalo sa, že blokovaním receptorov 5-HT4 pre serotonín8 lyzín pomáha znížiť stresom indikovanú úzkosť, podvedome vyvolaný strach a podobné stavy, ktoré môžu vyústiť až do hnačiek.
Jedinečný efekt tejto aminokyseliny, ktorá podporuje vitálne funkcie nášho organizmu, bol pre kanadskú firmu Jamieson podnetom pri rozhodnutí vyrobiť originálny prírodný doplnok výživy Jamieson Lyzín 1 000 mg obohatený zinkom a vitamínom C.
Prečo lyzín v kombinácii s antioxidantmi?
Pri oslabenej imunite naše zdravie čelí oveľa väčšej hrozbe z vonkajšieho prostredia. Jedným z faktorov, ktoré rozhodujú o aktuálnom stave nášho imunitného systému, je počet bielych krviniek (leukocytov). K ich nižšiemu počtu sú náchylnejší najmä ľudia staršieho veku. Súčasné vedecké poznatky poukazujú na to, že dostatočné dopĺňanie lyzínu v kombinácii so zinkom doslova vyburcuje imunitný systém a udržiava počet leukocytov v optimálnom množstve. Podľa výsledkov štúdie realizovanej v populácii seniorov, pri ktorej sa počas dvoch mesiacov jednej skupine podávalo 500 mg lyzínu a 20 mg zinku a druhej placebo, príjem zinku súčasne s lyzínom vedie k zvyšovaniu hladiny zinku v krvi9 a vysoko účinne povzbudzuje obranyschopnosť organizmu. Kombinácia lyzínu a zinku s vitamínom C v komplexe Jamieson Lyzín 1 000 mg podporuje jeho antioxidačnú aktivitu – pomáha efektívne tlmiť priebeh mnohých vírusových infekcií – zvlášť účinne pôsobí proti vírusom Herpes simplex a Herpes zoster. Odporúčané dávkovanie u adolescentov s rýchlym rastom a dospelých: 1– 2 tablety denne s jedlom, s odstupom niekoľkých hodín pred alebo po užití iných liekov.
Viac na www.jamieson.sk
Sada na aktívne posilnenie imunity
Vrátili ste sa z dovolenky chorí? Bolí vás hrdlo? Zaskočila vás studená klíma? Trápi vás herpes na ústach?
Už pri prvých príznakoch ochorení vám pomôže kombinácia lyzínu s vitamínom C, zinkom a vitamínom D3! Vhodné je dopĺňať si ich v prírodnej, veľmi dobre vstrebateľnej a organizmom využiteľnej forme. Účinok lyzínu najlepšie podporí Vitamín C s postupným uvoľňovaním či Vitamín C v komplexe s bioflavonoidmi (kvercetín, rutín, hesperidín, resveratrol a extrakty z ovocia a rastlín) s protizápalovým účinkom a Zinok vo forme glukonátu zinočnatého. Jedinečný slnečný Vitamín D3 získaný z lanolínu z ovčej vlny priaznivo ovplyvní vašu imunitu v každom ročnom období aj preventívne.
Dostupné v lekárňach, i jednotlivo.
Literatúra
1. Yamauchi M, Sricholpech M. Lysine post-translational modifi cations of collagen. Essays Biochem. 2012;52:113-133. 2. Civitelli R, Fedde KN, Harter J, Halstead L R, Gennari C, Avioli LV. Effect of L-lysine on cytosolic calcium homeostasis in cultured human normal fi brob lasts. Calcif Tissue Int. 1989;45(3):193-197. 3. Civitelli R, Villareal DT, Agnusdei D, Nardi P, Avioli LV, Gennari C. Dietary L-lysine and calcium metabolism in humans. Nutrition. 1992;8(6):400-405. 4. Vuvor F, Mohammed H, Ndanu T, Harrison O. Effect of lysine supplementation on hypertensive men and women in selected peri-urban community in Ghana. BMC Nutr. 2017;3:67. 2407. 5. Kalogeropoulou D, LaFave L, Schweim K, Gannon MC, Nuttall FQ. Lysine ingestion markedly attenuates the glucose response to ingested glucose without a change in insulin response. Am J Clin Nutr. 2009;90(2):314-320. 6. Smriga M, Ando T, Akutsu M, Furukawa Y, Miwa K, Morinaga Y. Oral treatment with L-lysine and L-arginine reduces anxiety and basal cortisol levels in healthy humans. Biomed Res. 2007;28(2):85-90. 7. Smriga M, Ghosh S, Mouneimne Y, Pellett PL, Scrimshaw NS. Lysine fortifi cation reduces anxiety and lessens stress in family members in economi cally weak communities in Northwest Syria. Proc Natl Acad Sci U S A. 2004;101(22):8285-8288. 8. Smriga M, Torii K. L-Lysine acts like a partial serotonin receptor 4 antagonist and inhibits serotonin-mediated intestinal pathologies and anxiety in rats. Proc Natl Acad Sci U S A. 2003;100(26):15370-153753. 9. Sugeng MW, Adryani M, Wirjatmadi B. The Effect of Zinc and Lysine Supplementation on Infection Rate and CD4 Count In Elderly. Biochem Physiol. 2015;S5.002