Menej času stráveného vonku, častejšie vystavovanie sa umelému svetlu a sledovanie tzv. „na blízko“. To všetko sú dôvody, prečo posledných 20 rokov rapídne rastie počet ľudí trpiacich krátkozrakosťou alebo myopiou. Táto očná vada sa najčastejšie začne prejavovať už v detstve. Zlepšenie je v nedohľadne – odborníci odhadujú, že do roku 2050 bude krátkozrakosťou trpieť až polovica celosvetovej populácie. Ako u detí spoznať problémy so zrakom? A možno myopiu nielen napraviť okuliarmi,
ale aj korigovať jej zväčšovanie?
Včasný zásah je kľúčový
Zrak je v detskom vývoji úplne zásadný. Ovplyvňuje schopnosť psychomotorického vývoja aj učenia. Ako dieťa rastie, rastie s ním aj jeho oko. Z dôvodu, ktoré zatiaľ nepoznáme, ale niekedy rastie rýchlejšie a vzniká tzv. dlhé oko. Obraz pozorovaného okolia tak vzniká miesto na sietnici pred ňou (vo vnútri oka), čo spôsobuje rozostrené videnie. U detí si môžete všimnúť, že privierajú oči, vyhýbajú sa čítaniu alebo si texty približujú na veľmi blízku vzdialenosť, bolí ich často hlava alebo hlavu nakláňajú na jednu stranu. Úplne zásadné pre odhalenie vady sú pravidelné kontroly u lekára.
,,Celosvetová „pandémia“ Myopie sa Slovenským deťom rozhodne nevyhýba. V očných ambulanciách a optikách vídame stále viac detských pacientov. Čoraz častejšie aj u pacientov, ktorých rodičia myopiou netrpia, kde je komunikácia a vysvetlenie problému myopie podstatne náročnejšie ako u pacientov, ktorých rodičia si neustále zhoršovanie dioptrií dobre pamätajú z detstva. Najzákernejšie na myopii je to, že dioptrie, ktoré už máme, nikdy neodídu. Nedá sa z nich „vyrásť“ ako napr. pri nízkej hypermetropii. Preto je včasné nasadenie akéhokoľvek riešenia kontroly myopie kriticky dôležité pre budúci vývoj detských očí. Myopia nie je len číslo, vieme, že riziko vážnejších ochorení očí rapídne narastá s narastajúcou dĺžkou oka. Nie vždy sú vysoké dioptrie spojené s väčšou axiálnou dĺžkou a naopak. Výrazne plochejšie rohovky môžu „maskovať“ väčšiu axiálnu dĺžku oka a naopak strmšie rohovky s relatívne vysokou výslednou očnou vadou môžu problém zveličovať. Preto sa topografia a optická biometria stávajú nevyhnutným štandardom pri sledovaní mladých myopických pacientov,“ hovorí Michal Krasňanský, MSc.
Je dokázané, že čím skôr sa krátkozrakosť u dieťaťa rozvinie, tým rýchlejšie má progresiu a tým väčšie je riziko rozvinutia závažnej myopie (tzn. viac ako - 6 dioptrií). S každou ďalšou dioptriou sa navyše zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia oka v budúcnosti. Napríklad dospelý s 8 dioptriami má 10-krát vyššiu pravdepodobnosť ochorenia oka ako iný so 4 dioptriami. Myopia sa teda musí riešiť čo najskôr! Podľa prieskumu spoločnosti Gallileo Business Consulting z roku 2021 si tento fakt uvedomuje iba 45 % krátkozrakých osôb.
Okuliarové šošovky, ktoré spomalia progresiu
Krátkozrakosť možno ľahko korigovať štandardnou okuliarovou alebo kontaktnou šošovkou. Šošovky Essilor® Stellest™ však ponúkajú pokročilejšie riešenie. Nielen, že dokážu krátkozrakosť napraviť, ale aj spomaľujú zväčšenie vady. Tieto okuliarové šošovky riešia myopiu pomocou širokej korekčnej zóny, ktorá umožňuje ostré videnie vďaka dokonalému zaostreniu svetla na sietnici, a to vo všetkých smeroch pohľadu. Dieťa tak s nimi vidí ostro a zároveň veľmi pohodlne. Okrem toho však tiež spomaľujú progresiu krátkozrakosti, a to pomocou revolučnej technológie HALT. Tú predstavuje sústava 1021 neviditeľných a nehmatateľných miniatúrnych skiel, ktoré sú integrované do okuliarových šošoviek Stellest, spôsobujúcich zhlukový lom svetla.
Dokázané! Spomalenie o 67 %
Účinnosť šošoviek Essilor® Stellest™ dokladá aj klinická štúdia. Tá prostredníctvom testovania so 104 krátkozrakými deťmi vo veku 8 a 14 rokov dokázala, že tieto šošovky v porovnaní s tými klasickými spomaľujú progresiu myopie o 67 %, pričom ostrosť videnia aj komfort nosenia bol porovnateľný.
Vývoj šošoviek Essilor® Stellest™ dokladá odhodlanie spoločnosti Essilor bojovať proti zhoršovaniu zraku a navrhovať špecifické riešenia, ktoré spomaľujú progresiu krátkozrakosti u detí.