Pri snahe počať dieťatko, nadovšetko dbajte o zdravý životný štýl! Uvedomte si, že vaše telo potrebuje pred tehotenstvom i počas neho zvýšený príjem živín a vaša strava teda musí byť zdravá a rozmanitá. Zvýšite tak svoje šance na otehotnenie a zabezpečíte svojmu dieťatku najlepší možný štart do života.
Pestrá a vyvážená strava poskytne vášmu telu všetko potrebné aj počas tehotenstva. Správna a plnohodnotná výživa „dohliada” na kvalitu vnútromaternicového prostredia, pomáha chrániť pred tvrdnutím bruška, preeklampsiou i predčasným pôrodom. Napomáha znížiť riziko porúch vývinu dieťaťa, podporuje rovnováhu imunitného systému matky i dieťaťa, pozitívne ovplyvňuje tvorbu materského mlieka, má priaznivý dopad na popôrodné zotavenie. V čase predtehotenstva, tehotenstva, ako aj dojčenia poukazujú lekári na nutnosť zvýšiť príjem niektorých živín – zvlášť kyseliny listovej, vitamínov D3 a B12, železa, omega-3 nenasýtených mastných kyselín a v prípade problémov s počatím aj inozitolu či niacínu. V tomto časovom rozmedzí sú totiž podľa mnohých klinických štúdií práve tieto nutrienty schopné obzvlášť ovplyvniť štruktúrny a funkčný vývoj organizmu! Podľa pediatrov sa všetko najpodstatnejšie pre vývin malého človiečika odohráva v prvom trimestri – je obdobím tvorby orgánov, v 12. týždni má už dieťatko utvorené všetky vnútorné orgány a väčšina z nich je aj plne funkčných.
KYSELINA LISTOVÁ – základ pre nový život
Jednou z najdôležitejších látok pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, je kyselina listová. Je totiž súčasťou génov a chromozómov každej bunky, preto je dôležité prijímať ju už v prvom trimestri tehotenstva, alebo preventívne aj skôr. Tento kľúčový vitamín pre správny vývoj dieťaťa sa podieľa na procese delenia buniek, čím prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva. Pod dohľadom má všetky procesy bunkového delenia a rastu – tvorbu červených krviniek, syntézu DNA (molekuly nesúce genetickú informáciu), rast tkanív a funkciu buniek. Má priaznivý vplyv na regulárny vývoj bielych krviniek a zdravý rast a vývoj plodu. Jeho nedostatok v organizme žien môže mať na svedomí reprodukčné problémy, potrat či predčasný pôrod, abláciu – odlupovnie, poškodenie placenty, zvýšenú hladinu homocysteínu, nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca. Absolútne nezastupiteľnú úlohu hrá kyselina listová pri optimálnom vývoji nervovej sústavy dieťaťa – pomáha chrániť dieťa pred poruchami neurálnej trubice, mozgu i ďalšími závažnými komplikáciami. Príjem kyseliny listovej pred otehotnením a na počiatku tehotenstva pôsobí ako účinná prevencia vrodených zdravotných problémov dieťaťa – znižuje ich riziko až o 50 – 70 %.
Pred otehotnením by ženy mali užívať 400 µg kyseliny listovej denne, a to strave doplnenej výživovým doplnkom – keďže miecha a mozog dieťaťa sa vyvíjajú v prvých týždňoch tehotenstva, je vhodné kyselinu listovú v adekvátnom množstve prijímať aj niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením. Tehotná žena by mala jej denný príjem zvýšiť na dvojnásobok, najlepšie vo forme prírodného, dobre vstrebateľného doplnku výživy. V ešte väčšej miere potreba jej suplementácie vzrastá pri dojčení, podľa lekárov v tomto čase potrebuje organizmus matky dopĺňať si až 1 000 µg kyseliny listovej denne. Napríklad v kvalitnom prípravku Jamieson Folic Acid 1 000 µg vyrobenom (bez obsahu cukrov a konzervačných látok) z prírodných surovín, je pre organizmus biologicky dostupnejšia, telo ju vie lepšie spracovať ako syntetické vitamíny.
VITAMÍN D3 – potrebný pre vývoj plodu
K látkam, ktoré modulujú dlhodobé programovanie ľudského zdravia vo viacerých oblastiach, patrí vitamín D3. Dôsledkom jeho nedostatočného príjmu počas prenatálneho obdobia, teda času od počatia až po pôrod, môže byť neskoršie dlhodobé poškodenie zdravia. Absenciu vitamínu D3 si odnáša nielen kostný systém detí – majú nižší obsah minerálov v lumbálnych stavcoch a plochých kostiach, čo zvyšuje riziko osteoporózy v ich neskoršom veku. Výskum uskutočnený na základe pozorovaní FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations – Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN so sídlom v Ríme) ukázal, že nedostatok vitamínu D3 u tehotných žien vyvoláva aj poruchu transportu výživných látok v placente. A nielen to. Práve kvalita vnútromaternicového prostredia môže niesť zodpovednosť za vznik mnohých ďalších chronických ochorení v neskoršom živote dieťaťa. Zistilo sa tiež, že vitamín D3 reguluje sekréciu placentových hormónov estradiolu a progesterónu a bráni tvorbe protizápalových cytokínov, ktoré spúšťajú preeklampsiu, kedy placenta nie je dostatočne prekrvená a vyvíjajúci sa plod nedostáva optimálne množstvo živín a kyslíka, a následne možný predčasný pôrod. Najnovšie poznatky poukazujú na fakt, že riziko preeklampsie a predčasného pôrodu u žien s jeho nedostatkom je až 5-násobne vyššie. Nové zistenia súbežne potvrdili dôležitú úlohu vitamínu D3 pri budovaní imunity dieťaťa. Vitamín D3 podporuje v imunitných bunkách tvorbu vlastných antibiotických bielkovín a zvyšuje schopnosť imunitného systému zabíjať choroboplodné zárodky. Udáva sa napríklad, že deti matiek s deficitom vitamínu D3 v gravidite majú väčší sklon k infekciám horných dýchacích ciest v prvom roku života. Prítomnosť vitamínu D3 v organizme tehotných žien je nevyhnutná takisto pre vstrebávanie vápnika, minerálu rovnako dôležitého pre vývin zdravých a silných kostí dieťaťa. Preto je v gravidite súčasne s vitamínom D3 potrebné dbať aj o dostatočný príjem vápnika. Svetové pediatrické spoločnosti odporúčajú zvýšiť príjem vitamínu D3 počas tehotenstva až na 2 000 IU/deň. Deficit vitamínu D3 v organizme tehotných žien dokáže vynikajúco doplniť napríklad optimálny prírodný vitamín D3 – cholekalciferol – v doplnkoch výživy Jamieson Vitamín D3 1 000 IU v tabletách, ako aj v tobolkách. Pre tehotné ženy s rizikovým deficitom vitamínu D3 je vhodný Vitamín D3 2 500 IU, tiež v olejových tobolkách, ktoré podporujú vstrebávanie tohto v tuku rozpustného vitamínu. V prípravku Vápnik 500 mg + D3 1 000 IU ho možno organizmu dodať v ideálnej kombinácii aj spolu s vápnikom.
VITAMÍN B12 – zdravie matky, plodu a novorodenca
Nízka hladina vitamínu B12 v gravidite môže viesť k predčasnému pôrodu, nízkej hmotnosti novorodenca a dokonca k potratu. Vitamín B12 sa počas tehotenstva sústreďuje v placente, takže novorodenci majú vyššiu hladinu než matky. Vyššie riziko nedostatku vitamínu B12 hrozí ženám, ktoré neprijímajú dostatok stravy živočíšneho pôvodu – vegetariánkam a vegánkam. U týchto žien sa môže okrem iného objaviť aj anémia. Preto je u nich vyššia potreba užívať výživové doplnky s obsahom tohto vitamínu. S pokračujúcim dojčením klesá v materskom mlieku hladina vitamínu B12 pod úroveň, ktorá je pre dojča nevyhnutná. Preto by dojčiace matky aj po úprave stravovacích návykov mali užívať vitamín B12 vo výživových doplnkoch. Pre uspokojenie ich potrieb sú k dispozícii výrobky Jamieson Vitamín B12 100 alebo 250 μg, a pri kriticky nízkej hladine Vitamín B12 1000 a 1200 μg. Nedostatok vitamínu B12 u malých detí môže viesť k spomaleniu rastu, anémii a oddialeniu neurologického vývoja.
Železo – podpora krvotvorby, prevencia anémie
Pre normálny priebeh tehotenstva a zdravie novorodenca je počas všetkých troch trimestrov rovnako dôležitý dostatočný príjem železa. V tele tehotných žien sa tvorí väčšie množstvo krvi, aby ňou bola dostatočne zásobená placenta – železo je potrebné na zvýšenie počtu červených krviniek matky na transport kyslíka pre dieťa, aj pre tvorbu krvi dieťaťa. Dieťatko si vytvára zásoby železa na prvé mesiace života a telo matky potrebuje rezervu aj na pokrytie strát krvi po pôrode. Približne polovica tehotných žien ho však má nedostatok! Dbať o dostatočný prísun železa sa odporúča už od začiatku tehotenstva, v druhej a tretej tretine tehotenstva je nutné jeho príjem zdvojnásobiť! Jeho nedostatok môže totiž zapríčiniť málokrvnosť. Deficit železa v období tehotenstva môže byť príčinou neukončeného vývoja niektorých orgánov dieťaťa, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca, ako aj predčasného pôrodu. Dostatočný príjem železa pomáha zmierňovať pôrodné kŕče i bolesti a zlepšuje popôrodnú rekonvalescenciu a hojenie.
Základom prevencie nedostatku železa je vyvážená strava s dostatočným obsahom železa doplnená výživovými doplnkami s obsahom železa, ktoré čo najmenej zaťažujú tráviaci trakt, najlepšie na prírodnej báze. Keďže niektoré mamičky preparáty železa horšie tolerujú – objavuje sa u nich zápcha alebo hnačka, tlaky v oblasti žalúdka či kovová pachuť v ústach, je vhodné siahnuť po špeciálnych prípravkoch s postupným uvoľňovaním do organizmu. Takýmto prípravkom je aj Železo s postupným uvoľňovaním 35 mg, vyrobené patentovanou technológiou v laboratóriách kanadského výrobcu prírodných vitamínov – Jamieson Laboratories Ltd. Vďaka jedinečnému zloženiu tabliet vo forme mikrokapsúl umožňuje telu železo dopĺňať postupne počas asi 9 hodín. Jeho výhodou je teda priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť. S cieľom zredukovať vedľajšie účinky príjmu železa v prevencii anémie bol tímom výskumníkov firmy Jamieson Laboratories pripravený tiež výživový doplnok Železo 28 mg s vysoko vstrebateľným železom vo forme diglycinátu železnatého, ktorá je maximálne šetrná k žalúdku, obohatený navyše vitamínom C na podporu vstrebávania železa. Prípravok dopĺňajú ešte vitamíny radu B – B12, B2 a kyselina listová, ktoré účinne podporujú tvorbu nových životaschopných červených krviniek a tým prevenciu anémie z nedostatku železa.
Prenatal s omega-3 – vývoj mozgu a zraku, zníženie rizika alergií
Dôležitým doplnkom výživy na podporu zdravia tehotných žien, dojčiacich matiek a pre fyzický i duševný vývoj detského organizmu je tiež jedinečný komplex prírodných vitamínov a minerálov v multivitamíne Jamieson Prenatal COMPLETE s DHA – dokozahexaénovou kyselinou. Prípravok pomáha znížiť riziko možných porúch vývinu detí – príjem omega-3 nenasýtenej mastnej kyseliny DHA, a to už od prvého trimestra tehotenstva, prispieva k správnemu vývoju mozgu a zraku dieťaťa, formujúcich sa práve v tomto období. Podľa posledných výskumov DHA zohráva mimoriadnu úlohu aj pri predchádzaní tehotenským komplikáciám. Z ich záverov vyplynulo, že u budúcich mamičiek, ktoré počas tehotenstva konzumovali veľké množstvo rýb bohatých na DHA, sa objavil menší výskyt závažných tehotenských komplikácií a narodili sa im deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou. Zároveň sa ukázalo, že príjem omega-3 mastných kyselín napomáha znížiť hladinu imunoglobulínu E (IgE), ktorého zvýšená hladina sa spája so vznikom ekzému alebo potravinových alergií u detí. Výsledky naznačujú, že tehotné ženy trpiace alergiou alebo žijúce v priemyselných oblastiach sú schopné znížiť riziko vzniku atopického ekzému či atopickej dermatitídy u svojho dieťaťa v prvom roku jeho života, a to pri optimálnom dennom príjme omega-3 kyselín počas celého tehotenstva. Tento osobitý multivitamín zároveň podporuje tvorbu materského mlieka, pomáha urýchliť popôrodné zotavenie a posilňovať imunitu.
Pri prvých problémoch s otehotnením netreba ešte vešať hlavu. Môžete medzi svoje výživové doplnky zaradiť látky, ktoré udržiavajú správnu tvorbu vajíčok a zlepšujú priechodnosť vajcovodov, čím zlepšujú možnosť prieniku spermií k vajíčkam. Prekážky v plodnosti možno niekedy eliminovať podnietením aktivity vaječníkov prostredníctvom prírodných vitamínov. Ak po takejto kúre nenastane zlepšenie, je potrebné poradiť sa včas s lekárom.
NIACÍN – povzbudenie činnosti vaječníkov
Viac ako 99 % ovariálnych folikulov podľahne neschopnosti vývinu alebo bunkovej smrti – apoptóze, čo vedie k predčasnému zlyhávaniu vaječníkov. Niacín (kyselina nikotínová) podporuje rast folikulov a výrazne znižuje apoptózu, čím toto zlyhávanie odďaľuje (Wang S. a kol., 2018). Prekážkou reprodukčného procesu môže byť i chronický zápal, ktorý sa okrem iného spája so zdurením ciev, čo môže viesť k zníženiu priechodnosti vajcovodov. Niacín znižuje akútny i chronický zápal, čo tiež vedie k zmierneniu tejto nepriechodnosti (Wu B. J. a kol., 2010). Podieľa sa aj na prevencii vrodených defektov srdca a kostí plodu a na znižovaní rizika potratu. Základom pre otehotnenie je kvalitné vajíčko. Zistilo sa, že dobre vyvinuté vajíčka majú vo folikulárnej tekutine dostatočné množstvá inozitolu, ktorého vysoké koncentrácie sú potrebné pre dozrievanie folikulov a správny vývoj plodu. Uskutočnené klinické štúdie potvrdzujú, že inozitol podporuje zlepšenie funkcií vaječníkov, priaznivo pôsobí na zvýšenie počtu kvalitných a zrelých vajíčok a má pozitívny vplyv na úpravu a reguláciu cyklu. Ukázalo sa, že ženy, ktoré majú problém otehotnieť, majú vo folikulárnej tekutine nižšiu hladinu inozitolu. Po jeho doplnení sa u nich zlepšuje kvalita vajíčok a zvyšuje sa pravdepodobnosť otehotnieť. U týchto žien inozitol navodzuje pravidelnú ovuláciu. Zo štúdie (Monastra G. a kol., 2017) vyplynulo, že inozitol dokáže meniť niektoré hormonálne parametre, ako je napríklad redukcia hodnoty LH (luteinizačný hormón) v plazme, testosterónu, prolaktínu a pomeru LH/FSH (folikuly stimulujúci hormón). U žien trpiacich na polycystické vaječníky príjem inozitolu pomáha zároveň upraviť sprievodné príznaky tejto diagnózy – nepravidelný menštruačný cyklus, predĺžené cykly či vynechávanie menštruácie. Po podaní samotného niacínu (kyselina nikotínová) môže dôjsť k návalom tepla so sprievodným svrbením pokožky. Kombinácia inozitolu s kyselinou nikotínovou – inozitol hexanikotinát – tomuto javu predchádza, pretože do tela sa nedostáva čistý niacín. Následne po metabolickom rozklade tohto komplexu dostane telo postupne obe potrebné látky – niacín aj inozitol samostatne, bez nežiaducich prejavov. Kvalitným zdrojom niacínu a inozitolu je napríklad prírodný prípravok Jamieson Niacín s inozitolom, ktorý zároveň prispieva k správnej činnosti nervového systému a pomáha pri vyčerpaní a únave.
Úpravou životosprávy a dopĺňaním dôležitých živín vytvorte vášmu dieťatku podmienky pre zdravý vývoj už pri plánovaní tehotenstva! Položíte tak zdravý základ pre jeho ďalší život – pediatri sa zhodujú, že optimálny príjem živín už v čase pred otehotnením, v tehotenstve, ako aj ranom detstve, je zároveň dôležitou prevenciou detských chorôb, ako aj mnohých civilizačných ochorení v dospelosti.