Po dlhej zime, ktorú sme trávili skôr doma, nás teplejšie počasie láka tráviť viac času vonku. Či už je to návrat k obľúbeným športovým aktivitám, alebo práca v záhradke, vrhnúť sa strmhlav do pohybu, môže spôsobiť viac bolesti ako úžitku. V prípade, že to pri nárazovom pohybe predsa len preženiete so záťažou a dostaví sa bolesť, existuje riešenie. Pomôže vám domáci TENS stimulátor.
Počas nútenej karantény mnohí z nás hľadali možnosť úniku. A tiež „zamestnania“ hlavy inak, ako dennými číslami o nakazených a hospitalizovaných. Nemohli sme sa stretávať a tak sme hľadali možnosti, ako byť vonku na vzduchu. A pritom izolovaní od ostatných. Výbornou voľbou pre mnohých sa stalo záhradkárčenie. Či už si dali dokopy tú svoju pri dome, alebo si kúpili záhradu, aby mohli vypadnúť z paneláku a tráviť čas efektívne a na vzduchu.
Keď záhradkárčenie bolí
Ak ste si mysleli, že záhradkárčenie nie je bolestivé, mnohých zaskočilo, že zasa až taká prechádzka ružovou záhradou to nie je. Veď si len zoberte, koľkokrát sa zohnete pri dvíhaní ťažších predmetov už len pri príprave záhrady. Okopávanie v predklone tiež nie je pre vašu chrbticu príjemné. Pri sadení čupíte a chrbtica je opäť zohnutá a tuhne. Alebo vás sekne v krížoch. Navyše trpia aj vaše kolená a ozývajú sa kĺby.
Veľké nasadenie prináša aj zranenia
Ak ste práve teraz zadali do vyhľadávača bicykle alebo korčule, prípadne ste sa rozhodli behať, je tu pár vecí, ktoré by ste mali vedieť. Telo, ktoré je zvyknuté na sedenie, môže dostať pri dlhšom športovom „zábere“ šok. Výsledkom sú boľavé kĺby, svaly, kríže, chrbát a často aj svalová horúčka. A možno aj demotivácia. „Nárazové cvičenie má okrem všeobecných úskalí aj niekoľko, ktoré nie sú až tak známe. Tie môžu byť mnohokrát nebezpečnejšie,“ hovorí Ľuboš Gsch, špecialista na tvarovanie postavy a certifikovaný tréner. „Vplyvom nepravidelného „pohybu“ a veľkého nasadenia dochádza k zraneniam. Tieto sú často formou natiahnutia svalu, či jeho natrhnutia. Okrem výraznej svalovice a únavy je z môjho pohľadu zranenie väčšia hrozba.“
Tréner odporúča preto napríklad pred bicyklovou túrou zobrať do úvahy vlastnú kondíciu a trénovanosť.
„Okrem celkového/všeobecného nastavenia je potrebné prihliadať aj na určité možnosti oddychu počas aktivity a následnú regeneráciu. Tréning alebo aktivita môže byť neprimeraná, o dôsledkoch však vieme značne rozhodnúť aj tým, ako sa pripravíme na ďalšiu regeneráciu počas tréningu. Táto príprava sa začína už prerušením aktivity a doplnením vhodných živín.“ Dodáva Ľ. Gsch.
Kondička sa buduje postupne
Záhradkárčenie a športovanie majú veľa spoločného. Ak chcete urobiť veľa práce naraz a zabúdate na regeneráciu, môžete si privolať v horšom prípade aj úraz. V tom lepšom sa ozvú bolesti chrbta a kĺbov. Záhradkárčenie môžeme pokojne prirovnať k športovaniu. Aj pri športovaní nemôžete hneď zabehnúť maratón. Ak nemáte na to prispôsobený tréning pri ktorom postupne pridávate na intenzite a kondičke, vaše telo vám to spočíta. Bolesťou. Veľmi podobne je to pri práci na záhrade. V prípade, že celú zimu chrbticu neohýbate napríklad pomocou naťahovacích cvikov, nemali by ste sa hneď vrhnúť na rýchle zveľaďovanie vašej záhrady.
Pomocník, ktorý vašej bolesti uľaví
Aby ste si tento rok užili záhradu a športovanie bez bolesti, myslite v prvom rade na regeneráciu. Pri pravidelnom oddychu relaxuje aj chrbtica. Preťažená vám pri práci na záhrade alebo pri športovaní, naozaj nepomôže. Pri samotnej práci v záhrade niekedy stačí pri zohýbaní natiahnutie rúk. Viac však chrbtici uľavíte, ak ju budete udržiavať striedavo v predklone a vo vzpriamenej polohe. A ak vás bolesť predsa len prekvapí, majte po ruke domáceho pomocníka pre fyzioterapeutickú liečbu.
Ako dokáže TENS terapia uľaviť bolesti?
TENS je vyspelá technológia pre fyzioterapeutickú liečbu. Je to nemedikamentózna metóda určená na liečenie bolestivých stavov. Pomáha odstraňovať chronické a akútne bolesti chrbta, končatiny a kĺby. Pomáha tiež pri liečbe porúch prekrvenia, spevnenia a posilnenia ochabnutého svalstva. TENS terapiu môžete využiť aj pri zväčšovaní objemu svalovej hmoty, tiež pri lokálnom chudnutí, na ošetrenie celulitídy a na masáž. Efekt, ktorý zmierňuje bolesť sa dosahuje zamedzením šírenia bolesti v nervových vláknach, lokálnym prekrvením a podporou vylučovania telesných endorfínov. Tie zmierňujú pocit bolesti pôsobením na centrálny nervový systém.
OMRON HeatTens je prístroj na tíšenie bolesti. Kombinuje teplo a TENS terapiu. Je určený na zníženie a zmiernenie bolesti svalov a kĺbov, stuhnutosti a zníženie bolesti chrbta, rúk, nôh a ramien pomocou tepla a elektrickej stimulácie nervov cez pokožku (TENS), v blízkosti miesta bolesti. Počas terapie sa využíva prúd o sile miliampérov, intenzitu si volíte podľa vlastných pocitov.
Pomocou vankúšikov nalepených okolo problematických častí tela vám pomôže pri problémoch s chrbtom alebo kĺbmi, ale úľavu prinesie aj stuhnutým svalom, boľavým a unaveným nohám alebo stuhnutým ramenám. OMRON HeatTens kombinuje viacero masážnych programov s tepelnou terapiou, sami si tak môžete zvoliť program podľa toho, aká bolesť vás trápi.
Pripravila: Andrea Hinková - Tarová